رفتن به بالا
  • سه شنبه - 8 اسفند 1391 - 22:11
  • کد خبر : ۱۲۷۷۰
  • مشاهده :  170 بازدید
  • چاپ خبر : این مواضع سنگ اندازی در مسیر عدالت در نظام سلامت است!

این مواضع سنگ اندازی در مسیر عدالت در نظام سلامت است!

جناب آقای دکتر ولایتی آیا بهتر نیست که نگران قشر متوسط و ضعیفی باشید که هر ساله به خاطر هزینه های گزاف و غیر قانونی خدمات سلامت به زیر خط فقر می روند

به گزارش عدالتخواهی؛

عدالتخواهی- یوسف مهدوی(کارشناس سلامت)
نقدی بر صحبت های دکتر ولایتی درباره قانون تفکیک پزشکان دولتی و خصوصی

دکتر ولایتی در قسمت اول صحبت های خود اشاره کرده اند که عجله در اجرای قانون (ماده ۳۲ برنامه پنجم توسعه مبنی بر تمام وقت شدن پزشکان)  مشکل آفرین است. سوال این است که آیا در اجرای این قانون از سوی مسئولان عجله ای صورت گرفته است؟ شما در بدنه وزارت بهداشت یا دولت اراده ای برای اجرای این قانون می بینید که نگران عجله در اجرای آن هستید؟ چطور در اجرای قانونی که بیش از دو سال از تصویب آن می گذرد و هنوز برای آن اقدامی صورت نگرفته است می خواهید که عجله نکنیم؟! فکر نمی کنید بعد از سی سال از عمر انقلاب اسلامی و قریب به سه سال از تصویب این قانون برنامه پنجم توسعه اجرای آن کمی دیر شده باشد؟ و اگر قرار است کسی نگران این قانون باشد باید نگران اجرا نشدن آن و به تأخیر افتادن آن باشد.

در قسمت دوم صحبت هایتان اشاره کرده اید به این که پزشکان زندگی خود را بر اساس درآمدهای بخش خصوصی و دولتی تنظیم کرده اند و به یکباره نمی توان درآمد های بخش خصوصی را از زندگی آنها منفک کرد. باید عرض کنیم که اولا درآمد حاصل از پزشکان هیئت علمی که در مراکز دولتی مشغول به کار هستند درآمد کمی نمی باشد و بسیار بالاتر از میانگین درآمد در جامعه است و مطمئنا کفاف یک زندگی مرفهانه را می کند! و به نظر نمی رسد در امرار معاش دچار مشکل شوند! در صورت لزوم آمادگی داریم این موضوع را به صورت مستدل اثبات کنیم تا شاید برخی شبهات دیگر برطرف شده و برخی از نکات مبهم در مورد درآمد قشر خاصی از پزشکان که در هر دو بخش فعالیت می کنند روشن تر و شفاف تر شود. به علاوه این قشر از پزشکان شامل تمام پزشکان نمی شود و پزشکانی هم هستند که فقط در بخش دولتی به مردم خدمت می کنند مشکلی در زمینه درآمد ندارند.

جناب آقای دکتر ولایتی آیا بهتر نیست که نگران قشر متوسط و ضعیفی باشید که هر ساله به خاطر هزینه های گزاف و غیر قانونی خدمات سلامت به زیر خط فقر می روند و بسیاری از آنها به دلیل عدم توانایی مالی از دریافت خدمات محروم می شوند؟ شایسته است به جای نگرانی برای درآمد قشر خاصی از پزشکان که با تصاحب مناسب دولتی و فعالیت در بخش خصوصی با آبرو و تجربه ای که با استفاده از امکانات و فرصت حضور در دانشگاه ها و مراکز دولتی دریافت کرده اند به کسب درآمدهای آن چنانی مشغولند، باید نگران مردمی بود که سالهاست از این بیماری سرطانی در نظام سلامت رنج می برند.

ای کاش شرایطی فراهم می شد و برخی پزشکان شرایط اقتصادی قشر متوسط (نه فقیر) جامعه را حتی برای مدت کوتاهی درک می کردند که در جای خود می توانست بسیار مفید باشد.

نکته دیگر این که جنابعالی اگر برنامه مدونی یا روش مشخصی را برای اجرای تدریجی این قانون پیشنهاد دارید بسیار استقبال می کنیم که نظرات جنابعالی راهگشای مشکلی شود که یکی از معضلات بزرگ نظام سلامت است.

در پایان این که اگر جناب آقای دکتر ولایتی این صحبت را به عنوان یک پزشک و به عنوان مطالبات صنفی مطرح کرده اند صحبت ایشان محترم است هرچند که محل بحث است. اما اگر این اظهارات به عنوان یک کارشناس با تجربه در نظام سلامت و سیاست گذاری مطرح شده است، با شناختی که از استاد بزرگوار داریم انتظار می رود بیش از پیش در مورد مشکلات مهم تر و کلان نظام سلامت دغدغه و نگرانی داشته باشند. چراکه  باعث ایجاد بی عدالتی گسترده و عدم دسترسی قشر متوسط و ضعیف به خدمات سلامت شده است.

لینک: پرونده برای «عدالت در نظام سلامت»

 

لینک کوتاه:    
http://edalatkhahi.ir/?p=12770

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه