رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 24 مهر 1393 - 13:20
  • کد خبر : ۱۴۰۴۱
  • مشاهده :7 بازدید
  •   
  • Print Friendly
deffult

مسئولین دینشان را به خوزستان ادا کنند / بیکاری جوانان خوزی را می کشد

هشت سال پرماجرای جنگ را باتمام درد ها ودرگیری هایش درکنار مردمان شریف وصادقش تحمل کرد وبه همه ی مستکبران عالم که پشت به پشت هم داده تا انقلاب ونظام اسلامی ایران راسرنگون کنند ،با خون خود ایستادگی ومردانگی اش را ثابت کرد.ودینش را به اسلام ادا کرد.اما بعد از بیست وچندسال که از شروع بازسازی مناطق جنگ زده می ...
جنبش عدالتخواه دانشجویی: 

هشت سال پرماجرای جنگ را باتمام درد ها ودرگیری هایش درکنار مردمان شریف وصادقش تحمل کرد وبه همه ی مستکبران عالم که پشت به پشت هم داده تا انقلاب ونظام اسلامی ایران راسرنگون کنند ،با خون خود ایستادگی ومردانگی اش را ثابت کرد.ودینش را به اسلام ادا کرد.اما بعد از بیست وچندسال که از شروع بازسازی مناطق جنگ زده می گذرد مردمان این استان همچنان درگیر مشکلات ومحرومیت ها هستند. مردمانی که باید چندماه از سال، نفس هاشان راحبس کنند تا گردوخاک خفه شان نکند تا با آسم ومشکلات ریوی وعفونت به زندگی ادامه دهند .هرماه تعدای از جوانانشان کشته می شوند،وتعدادی بیشتر دست وپا قطع شده وخانه نشین .با تغییر هردولتی به امید بهتر شدن وضعیت آب آشامیدنی باید منتظر بمانند و روزها وسالهارا بشمارند.

کاش برخی مسئولان حفظ ارزشهای دفاع مقدس را فقط دربرگزاری همایش ها و یادبودها که این هم به جای خود لازم است ،ندانند و همتشان برای مردمانی باشد که سهمی بزرگ دردفاع مقدس داشته وبیشترین خسارت را از جنگ 8 ساله دیدند.

 

آنچه در ذیل آمده ،مختصری از مشکلات مردم استان خوزستان است که خانم شنبدی یکی از دانشجویان دانشگاه اهواز با عدالتخواهان(عدالتخواهان شیراز) مطرح کرد.

 

خوزستان جز مناطق محروم با آمار بیکاری بالا به شمار می رود 

 

خوزستان جز پنجمین استان پرجمعیت و مرکز استخراج نفت کشورمان است.استان ما ظرفیت های زیادی دارد من جمله دربحث کشاورزی،تجارت،نفت وگاز و..اما متاسفانه با وجود این ظرفیت ها به علت بی تدبیری برخی مسئولین استانی وکشوری،استان خوزستان جز مناطق محروم با آمار بیکاری بالا به شمار می رود.

مردم خوزستان با مشکلات عدیده ای دست وپنجه نرم می کنند.که اصلی ترینش بیکاری جوان ها است.من دختر خانمی را می شناسم که با مدرک ارشد درحال حاظر توی کافی نت مشغول به کار هست.خیلی از آقایان با مدارک بالا بیکار هستند.وهمین بیکاری ونداشتن درآمد برای گذراندن زندگی ،آنها را وادار به قاچاق گازوئیل می کند. درشهرهای بندری ما قاچاق گازوئیل یک منبع درآمد هست برای خیلی ها.و همین مسئله قاچاق باعث مرگ وآسیب دیدگی وخانه نشین شدن خیلی از مردم می شود. درماه حدود 10 نفر کشته می شوند وحدود 50 نفری هم زخمی وخانه نشین.

من طمع ورزی برخی هم استانی هایم را کتمان نمی کنم اما واقعا اگر بی کاری وبی پولی نبود اکثریت سمت قاچاق گازوئیل نمی رفتند.من با بعضی ها که صحبت می کنم وعلت را جویا می شوم،می گویند که خب چه کنیم،کار نداریم ،سرمایه نداریم،اگر هم کاری باشد اول پارتی می خواهد،می خواهیم وام بگیریم باید کلی دردسر بکشیم.

 

اگر به درستی امکان استفاده از این ظرفیت ها  وسرمایه ها برای مردم می بود آنها سراغ قاچاق نمی رفتند

 

قبل از این مردم کشاورزی وتجارت می کردند ولی حالا به خاطر کم آبی والبته بیشتر سوءمدیریت آب وکم توجهی برخی مسئولان با وجود اینکه دراین دومورد خوزستان قطب کشاورزی وتجارت است وظرفیت بالایی هم دارد،اینها تقریبا از رونق افتاده است .اگر به درستی امکان استفاده از این ظرفیت ها  وسرمایه ها برای مردم می بود آنها سراغ قاچاق نمی رفتند واستان توسعه پیدا می کرد.دربحث تجارت، متاسفانه بازار تجاری ما تقریبا بسته شده و امکان خرید وفروش کالا نیست واگرهم هست به سختی .دربازار ما وسایل برقی خیلی کم پیدا می شود وباقیمت زیاد به فروش می رسد چون گمرک اجازه ترخیص نمی دهد.

 

خیلی ها بیماری های آسم،کلیوی،گوارشی وریوی دارند

 

مسئله گردوخاک هم یکی دیگر از مشکلات ما است.مسئله ای که خیلی بزرگ وغیرقابل حل نیست اما متاسفانه می بینیم که مسئولان کم توجهی می کنند.حدودا درسال 3 تا 4 ماه با پدیده گرد وخاک مواجه هستیم.خیلی ها بیماری های آسم،کلیوی،گوارشی وریوی دارند.مردم واقعا اذیت می شوند ،شما تصور نکنید یک موقع آموزشی به مردم می دهند یا مثلا ماسک های مخصوص برای مراقبت از خود دربرابر گردوخاک ،خیر ،من که تابه حال ندیده ام.

نداشتن آب شرب سالم هم یک بلای دیگری است که متاسفانه هرچه قدر مسئولان وعده وعید می دهند ما درعمل چیزی نمی بینیم .آّب شرب من ِهندیجانی از رودخانه است،زمستان ها وموقع باران ،شیرکاکائو با طعم گل ولای را به جای آب پاک وسالم استفاده می کنیم. اینها بخشی از مشکلات است، امیدواریم مسئولین برای رفع مشکلات همتی بکنند

 

انتهای پیام /

لینک کوتاه این مطلب: http://edalatkhahi.ir/?p=14041

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه