رفتن به بالا
 • چهارشنبه - 10 اردیبهشت 1394 - 12:02
 • کد خبر : ۱۴۵۴۶
 • مشاهده :  56 بازدید
 • چاپ خبر : دورترین همسایه

دورترین همسایه

آن چه که دیدیم با شنیده ها تفاوت زیادی داشت.مردمی محصور در فضایی که هیچ ارتباطی با بیرون نداشت و به تعبیر اهالی،مردم شهر انگار آن ها را تحریم کرده بودند.البته ما به دنبال مقصر نبودیم چون می شدیم شبیه آنهایی که آمدند و قول ها دادند و تقصیرها را تقسیم کردند و در آخرهم کاری از پیش نبردند.گذشته از همه مشکلاتی که به لحاظ عمرانی و بهداشتی و…وجود داشت،اما شکاف عمیق تر و پررنگ ترفاصله آن ها با مردم شهر بود

به گزارش عدالتخواهی؛

جمعی از دانشجویان عدالتخواه انجمن اسلامی دانشگاه حکیم شهرستان سبزوار در بازدید از منطقه “کوی گلستان” که جز مناطق محروم وکم برخوردار شهر سبزوار است و سالها مورد کم توجهی وبی مهری مسولان شهری قرار گرفته ضمن مشاهده مشکلات مردم ساکن دراین منطقه ومطالبه از مسولان، نمایشگاه عکسی برای انعکاس محرومیتهای کوی گلستان برگزار کردند

 

کوی گلستان از نگاه دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه حکیم به نقل از سایت تونل باد بدین شرح است:

 

بنده معتقد به این نیستم که دانشجویان بایستی سکوت کنند و هیچ حرفی نزنند  به این هم معتقد نیستم که دانشجویان بایستی از خودشان در وسط میدان تحرک عملی نشان بدهند، بلکه معتقدم که دانشجو در زمینه عدالتخواهی باید اصل قضیه را مطالبه کند جا انداختن فکر عدالتخواهی در ذهن مردم، در ذهن خانواده ها،در ذهن هر کسی که در حوزه کارتان قرار می گیرد.

مقام معظم رهبری

 

ما دانشجویان تشکل انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری برای تحقق این مهم و برقراری عدالت شهری،مسئله ی رسیدگی به کوی گلستان و توجه به فقر فرهنگی،فاصله زیاد از مردم و نداشتن شرایط مناسب زندگی را از مهم ترین و اساسی ترین مسائلی دیدیم که نیاز به ورود جدی از سوی دانشجویان دارد.

 

به منظور آگاهی بخشی به جامعه دانشجویی و شهروندان سبزواری که به گونه ای متفاوت با اهالی این کوی برخورد می کنند و با وجود همه ی حرف هایی که در مورد آن جا بود،به همراه تعدادی از دوستانمان راهی کوی گلستان شدیم.آن چه که دیدیم با شنیده ها تفاوت زیادی داشت.مردمی محصور در فضایی که هیچ ارتباطی با بیرون نداشت و به تعبیر اهالی،مردم شهر انگار آن ها را تحریم کرده بودند.البته ما به دنبال مقصر نبودیم چون می شدیم شبیه آنهایی که آمدند و قول ها دادند و تقصیرها را تقسیم کردند و در آخرهم کاری از پیش نبردند.گذشته از همه مشکلاتی که به لحاظ عمرانی و بهداشتی و…وجود داشت،اما شکاف عمیق تر و پررنگ ترفاصله آن ها با مردم شهر بود.برای برطرف شدن این مشکل برآن شدیم که در مرحله اول دانشجویان،مردم و مسئولین را مطلع و با خود همراه کنیم.درگام اول تصمیم گرفتیم نمایشگاه عکسی با عکس های گرفته شده توسط خود دانشجویان برگزار کنیم.باشد که این حرکت شروعی برای تداوم این جریان سازی شود

 

تصاویری از کوی گلستان

 

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه:    
http://edalatkhahi.ir/?p=14546

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


هیچ دیدگاهی برای “دورترین همسایه”

 • واقعا تصاویر تکان دهنده است ….
  ممنونم از خبر خوب و این پیگیری دانشجوها …. واقعا دانشجو یعنی شما ها!!!

 • انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزوای says:

  تور عکاسی دورترین همسایه
  با محوریت کوی گلستان (محله غرشمارها در سبزوار)
  با همت انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری مسابقه عکاسی به صورت
  دسته جمعی، پنج شنبه ۱۷ام اردیبهشت ماه در محله کوی گلستان، واقع
  در چهار راه بیهق برگزار میشود.علاقه مندان به هنر عکاسی میتوانند
  تا۱۶ام اردیبهشت ماه برای ثبت نام به دفتر انجمن اسلامی دانشگاه حکیم
  سبزواری مراجعه کنند ویا باشماره ۰۹۳۵۴۲۸۶۵۹۴تماس بگیرند.

 • انجمن اسلامی حکیم سبزواری says:

  مسؤول برگزاری مسابقه عکاسی دورترین همسایه در گفتگو با خبرنگار تونل باد از اهداف برگزاری این مسابقه گفت:
  یکی از دغدغه های همیشگی ما به عنوان دانشجویان عدالتخواه ، پیگیری بحث عدالت اجتماعی بوده است.
  ما نام منطقه کوی گلستان را شنیده و دورادور خبرهایش به گوشمان خورده بود. با وجود همه فضاسازی ها و صحبت هایی که راجع به این محله بود،تصمیم گرفتیم خودمان از نزدیک این را محله ببینیم .فضا با آنچه که شنیده بودیم کاملا متفاوت بود.
  مصر شدیم که در این زمینه مطالعاتی انجام بدهیم و با چند نفر از افرادی که روی این موضوع کار کرده بودند صحبت کردیم و مصاحبه های گرفته شده در این زمینه را مطالعه کردیم .
  پس از آن بر آن شدیم که در این مسأله ورود پیدا کرده و مشکل اصلی این محله را که فاصله گرفتنشان از مردم شهر بود بررسی کنیم .
  بنابر این تصمیم گرفتیم که برای آشنایی دانشجویان با اهالی این کوی و مشکلاتشان مسابقه عکاسی برگزار کنیم و از عکس های برگزیده، نمایشگاهی برپا کنیم.

 • انجمن اسلامی حکیم سبزوتری says:

  تفاوت هایی که شکاف راعمیق ترکرد
  کوی گلستان ازنگاه دکتر رمضانی(مردم شناس)

  چرا مردم کوی گلستان این منطقه از شهر را برای سکونت انتخاب کردند؟
  قدمت شهر سبزوار به ۱۵۰۰ سال قبل برمی گردد.از لحاظ جغرافیایی هم نه یک منطقه صرفا کوهپایه ای و نه یک منطقه کویری محسوب می شود.این مردم وقتی وارد شهر سبزوار شدند،سعی کردند در یک مکان خوب ساکن شوند.اگر گلستان امروز در یک مکان گود قرار گرفته یک راهبرد استراتژیک بوده که توسط خودشان شکل گرفته است.یعنی آن ها بهترین جا را برای فعالیت شان انتخاب کردند.در عین حال روابط شان را با کولی های دیگر هم حفظ کردند و از لحاظ تاریخی هم تجربه های کلانی را با خودشان آوردند که در رفتارهای زیستی شان هم نمایان است.مثل روابط زن و مرد،تربیت فرزند و …
  شغل اغلب مردم این منطقه مشاغلی مانند آهنگری،خراطی و ..می باشد.چرا مردم این منطقه به این مشاغل روی آوردند؟
  کاری که این ها بیشتر در قدیم انجام می دادند این بود که تلاش می کردند در ارتباط با مردم نیازهای آن گروه بیرونی را تامین کنند تا نیازهای خودشان را.بنابراین شغل هایی را انتخاب می کردند که صنعت در این شغل ها نقش اساسی داشت و متناسب با نیاز مردم در آن زمان بود.شغل هایی مثل آهنگری،بیل و کلنگ سازی،نعل زدن و … .همزمان با این ویژگی خانه به دوشی که داشتند این ابزارها را هم در جاهای مختلف به فروش می رساندند.
  چرا مردم ساکن در این کوی با مردم شهر ارتباط موثر نگرفتند و سعی نکردند که با مردم زندگی کنند؟
  این مردم از لحاظ فرهنگی خیلی نمی پذیرند با گروه های دیگر رابطه برقرار کنند و یک نوع تعصب نسبت به خرده فرهنگ های خودشان دارند.مثل:حفظ غذاهای محلی،پوشش،دکوراسیون ها،موسیقی محلی و … . حتی در زمینه مذهب هم گاهی دیده می شود که دین را به سبک خودشان تغییر می دهند.از طرف دیگر بافت متعصب و تشیع مذهب سبزوار هم چندان تمایلی به ارتباط با غریبه ها نداشت.نه تنها خودشان تمایل به این ارتباط نداشتند،جامعه شهر یهم اجازه این ارتباط را نمی داد و حتی آن را ناپسند می دانست. چون مردم این منطقه در بعضی روابط شان چندان مقید نبودند و این مورد قبول مردم شهر نبود.
  به نظر شما علت استمرار این شکاف ایجاد شده و عمیق تر شدن آن با گذشت زمان چیست؟
  وقتی که یک شهر به مرور زمان تحول پیدا کند و یک قسمت از شهر بدون تغییر باقی بماند،آن بافتی که همراه این تحولات نشده قدیمی و عقب مانده محسوب می شود.کوی گلستان هم همراه با تحولات شهر پیش نرفت.چه به لحاظ بافت منطقه و چه به لحاظ فرهنگی.مثلا کودکان در سنین پایین ترک تحصیل می کردند و بیشتر علاقه به کار داشتند و در خانه های قدیمی زندگی می کردند و به خاطر این سبک زندگی و تفاوت شان با بقیه نمی توانستند با مردم ارتباط بگیرند و این روند ادامه پیدا کرد.
  ان طور که از ظاهر این بافت پیداست از ابتدا هم چندان مستحکم ساخته نشده علت این موضوع چیست؟آیا ممکن است به فرهنگ آن ها مرتبط باشد؟
  مردم این منطقه در عین حالی که یک جا نشین اند،اما دارای تفکر کوچ گری اند.بنابراین خانه هایشان را هم جندان مستحکم نمی سازند.چون ماندگاری چندان برایشان مهم نیست و خودشان را متعلق به یک جای خاص نمی دانند..اصطلاحا همه جا مکانی اند و احساس می کنند به راحتی می توانند حرکت کنند و به همین خاطر به مکان خاصی مقید نیستند.
  آیا اسکان این مردم در حاشیه شهر برای بازسازی این منطقه ایده خوبی است؟
  حاشیه نشین کردن این مردم به بهانه خرید زمین ها یا تغییربافت محل سکونت شان،ایده غلط و نادرستی است و ممکن است تغییرات بدی را به همراه داشته باشد و تنش های شدیدی را ایجاد کند که تبعات روحی و روانی را هم برای مردم این محله و هم شهر سبزوار به وجود آورد.
  چطور می شود بافت این منطقه را با حداقل آسیب به مردم این منطقه و مردم شهر تغییر داد؟
  به سرعت و با یک ایده ساده نمی شود آن جا را تغییر داد.جمعیت قابل توجهی در آن منطقه زندگی می کنند.حتی اگر به لحاظ مالی هم سرمایه داشته باشند،این سرمایه را صرف بازسازی خانه هایشان نمی کنند و روی کار و حرفه شان سرمایه گذاری می کنند.برای ایجاد تغییر در این بافت ابتدا باید یک پژوهش صورت بگیرد.دغدغه ها نیاز ها و سبک زندگی و همه این موارد مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد و بعد به تدریج تغییرات با توجه به این پیش زمینه ها آغاز شود.
  منبع: آرشیو نشریه دیوار