رفتن به بالا
 • شنبه - 25 مرداد 1394 - 23:26
 • کد خبر : ۱۴۶۹۱
 • مشاهده :  69 بازدید
 • چاپ خبر : رفتار غیراخلاقی و دون شأن انسانی با مهاجران پذیرفته نیست/برادران و خواهران افغان خود را نه «اتباع بیگانه» بلکه «برادران مسلمان» خود میدانیم

رفتار غیراخلاقی و دون شأن انسانی با مهاجران پذیرفته نیست/برادران و خواهران افغان خود را نه «اتباع بیگانه» بلکه «برادران مسلمان» خود میدانیم

امضاکنندگان این بیانیه، ضمن اعتراض شدید به برخوردهای صورت گرفته، اعلام می دارد که برادران و خواهران افغان خود را نه «اتباع بیگانه» بلکه «برادران مسلمان» خود میدانیم و حفظ و دفاع از احترام و کرامت انسانی آن ها را وظیفه شرعی و عقلی خود اعلام میکنیم. هر گونه عمل نافی احترام و کرامت انسانی این افراد تضاد آشکار با مبانی اصیل اسلامی و سیره امام خمینی و منویات رهبری انقلاب بوده و نه تنها پذیرفته نیست

به گزارش عدالتخواهی؛

بسم الله الرحمن الرحیم

یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ

حجرات ۱۳

 

انقلاب اسلامی سرآغاز حرکتی بود که جهانیان را به کلام حق فراخواند و حق جویان عالم با لبیک خویش قدم نهادن در مسیر تغییر جهانی را نوید دادند. از همان آغاز بود که خمینی کبیر (س) نوای “امت واحده” را سر داد و مسلمانان جهان را به اعتصام ریسمان الهی و برخواستن برای نجات مستضعفین عالم توصیه کرد. این ها همه نشانگر آن بود که انقلاب اسلامی نگاهی جهانی داشته و دارد و مرزهای جغرافیایی و تفاوت های نژادی، زبانی و قومیتی محدود کننده و جلودار آن نبوده و نیست. این نگاه جهانی سبب تربیت فرزندانی چون چمران ها، متوسلیان ها و قاسم سلیمانی ها شد که جان در کف گرفته و برای نجات انسان ها به مبارزه برخواستند و در ذهن مسلمانان جاوید مانده اند و خواهند ماند.

اعتقاد به امت واحده اسلامی بود که سبب شده است ایران اسلامی از ابتدای انقلاب به مأمن مسلمانان رنج دیده تبدیل گردد و بیان و بنان رهبران انقلاب نیز نشانگر آن بوده که باید آغوشی باز برای آنان گسترانده شود و کرامت آنان پاس داشته شود و خط مشی نظام اصلاح بین برادران مؤمن قرار گیرد چرا که فرمان ” إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ” را همگان شنیده ایم. و اینگونه است که ایران اسلامی دعوی ام القرای جهان اسلام را دارد. حال آنکه گاه اعمالی می بینیم که نه تنها شایسته ی ام القرای جهان اسلام نیست حتی شایسته یک کشور غیراسلامی نیز نمی باشد.

 

دو ملت ایران و افغانستان با نزدیکی های فرهنگی و زبانی بسیار و تبادلات فرهنگی و عقیدتی در طول تاریخ، شرایطی ویژه را رقم زده اند. تا آنجا که جبر تاریخ و خط های فرضی جغرافیایی نیز نتوانسته این دو ملت بزرگ را از یکدیگر جدا کند. این نزدیکی ها از آن زمان فزونی یافت که زیاده خواهی ها و جنگ افروزی های شرق و غرب، ملت مبارز افغانستان را وادار به مهاجرت به نقطه ای دیگر از سرزمین های اسلامی کرد، بیشتر شد تا آنجا که بیش از ۳۰۰۰ شهید و جانباز افغان در هشت سال دفاع مقدس در کنار هزاران شهید ایرانی از کیان سرزمین اسلامی دفاع کردند و خون دادند.

 

اما این روز ها از گوشه و کنار خبرهایی ناگوار از برخوردهای امنیتی و انتظامی با برادران و خواهران افغان در سطح شهر مشهد به گوش می رسد. این برخوردها که گاه اندک توجیه قانونی نیز متوجه آن ها نیست، به شدیدترین شکل ممکن صورت گرفته و موجب سلب امنیت و آرامش مهاجران شده است که در این میان حتی مهاجران قانونی نیز در امان نمانده اند. آنچه موجب تاسف بسیار است شیوه و رفتار صورت گرفته در این برخورد ها ست. اعمال رفتار غیراخلاقی و دون شأن انسانی با مهاجران نه تنها پذیرفته نیست بلکه نیازمند بررسی و مجازات عاملان و آمران نیز می باشد. اجرای قانون همواره مورد تأکید بوده و هست اما نحوه اجرا امری است که باید در چارچوب های عقلی و شرعی مشخص قرار گیرد. دستور اخیر رهبری انقلاب در جواز تحصیل کودکان افغان پس از سی سال محرومیت و رفتارهای مثبت صورت گرفته در رسانه ملی در روزهای اخیر نشان دهنده عمق نگاه به این مسئله است که متأسفانه رفتارهایی چون آنچه در مشهد مقدس صورت گرفت، موجب وهن و فراموشی آن می شود. این رفتارها نتیجه ای جز گسترش رویکردهای نژادی و قومیتی در جامعه نخواهد داشت و مسئولین امر باید پاسخگوی تبعات اجتماعی آن باشند.

 

در پایان، امضاکنندگان این بیانیه، ضمن اعتراض شدید به برخوردهای صورت گرفته، اعلام می دارد که برادران و خواهران افغان خود را نه “اتباع بیگانه” بلکه “برادران مسلمان” خود میدانیم و حفظ و دفاع از احترام و کرامت انسانی آن ها را وظیفه شرعی و عقلی خود اعلام میکنیم. هر گونه عمل نافی احترام و کرامت انسانی این افراد تضاد آشکار با مبانی اصیل اسلامی و سیره امام خمینی و منویات رهبری انقلاب بوده و نه تنها پذیرفته نیست بلکه نیازمند بررسی و مجازات آمران و عاملان می باشد و سکوت در برابر آن ها کمک کننده به انحراف از مسیر تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی خواهد بود. امید آنکه با اصلاح این برخوردها و بازگشت به شعارها و آرمان های رهبران انقلاب اسلامی مسیر اصلی انقلاب پی گرفته شود و تمام مسلمانان به سوی آرمان واقعی مستضعفان عالم پیش روند.

به امید پیروزی نهایی مستضعین جهان

 

 

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد

اتحادیه دانشجویی جنبش عدالتخواه

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی سجاد مشهد

لینک کوتاه:    
http://edalatkhahi.ir/?p=14691

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


هیچ دیدگاهی برای “رفتار غیراخلاقی و دون شأن انسانی با مهاجران پذیرفته نیست/برادران و خواهران افغان خود را نه «اتباع بیگانه» بلکه «برادران مسلمان» خود میدانیم”

 • از طرف تمام مهاجرین مقیم در ایران تشکر میکنم انشاالله همکاریتون ادامه داشته باشه تا به دست مسولین امر برسه

 • با سلام.
  بنده یکی از طرفداران چند ساله جنبش هستم. در زمینه حضور مهاجران افغان مطالعاتی داشته ام که ترجیح می دهم برخی از آنها را در اینجا اشاره نمایم:
  ۱- بنا به منابع رسمی حدود ۲ میلیون مهاجر مجاز افغان در کشور داریم. طبق برخی آمارگیری ها حداقل سه برابر آمار مهاجران افغان، غیر مجاز وارد کشور شده اند. یعنی به جرئت می توان گفت بین ۶ الی ۱۰ میلیون افغان در کشور داریم.
  ۲- از دوستان جنبش می خواهم تبعات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی حضور اتباع بیگانه افغانی در ایران را بررسی نمایند و سپس به اظهار نظر بپردازند. هم اکنون شهرداری تهران ۳۰ هزار خدمه دارد که همه شان غیر مجاز وارد کشور شده اند. به طوری که جا واسه پسر ایرانی که بخواهد به عنوان رفتگری در شهرداری مشغول بکار شود نیست. چون افغانی ها مشغله کمتری برای کارفرماها دارند و نیازی به بیمه ندارند. همچنین ۹۰ درصد کارگران پروژه مسکن مهر در دولت قبلی را اتباع افغانی کار می کردند و مثل همیشه کارگر ایرانی که مطالبه اقتصادی بالاتری از اتباع بیگانه افغانی دارد مظلوم واقع شده است. هم اکنون در مشهد حدود ۷۵ درصد کارگران مشهدی ایرانی بیکار هستند چون در عوض آنها اتباع افغانی شاغل شده اند.
  ۳- اکثریت مذهب اتباع افغانی اهل سنت است و رشد جمعیت ۸ درصدی در کشور ما دارند. در حالی که رشد جمعیت ایرانیان الان ۱٫۵ است و زیر حد جایگزینی است. یکی از دلایل رشد جمعیت پایین ایرانی بیکار بودن جوانان ایرانی و ازدواج در سنین بالا و عدم توانایی تامین هزینه های فرزند است. از طرفی رشد جمعیت افغانی ها، بافت اجتماعی و فرهنگی ایران را بر هم می زند که این خلاف قانون اساسی است. لطفا در اینباره مواضع خود را اعلام کنید که اگر اکثریت شیعی کشور ما به خاطر سیاست های غلط نظام و دوستانی مثل شما بهم ریزد چه بر سر جامعه خواهد آمد. فراموش نکردیم که چندی پیش در ماه محرم و صفر، جمعی از افاغنه مراسم عروسی را برگزار کرده بودند و مشغول بزن برقص بودند. که با خشم ایرانی ها و پلیس مواجه شدند.
  ۴- لطفا توجه داشته باشید که هیچ کشوری در دنیا به شکل فعلی، پذیرای مهاجرین نیست. هم اکنون دولت افغانسان تشکیل شده است و اتباع افغانی باید به کشور خودشان برگردند. جنگ تمام شده است و حضور انها در ایران توهین و تبعیض علیه ایرانیان است.
  ۵- اگر یک ایرانی به عراق یا افغانستان یا ترکیه برود حداقل شش ماه در بدترین شرایط زندانی می شود ولی در ایران اتباع افغانی دستگیر می شوند و سوار اتوبوس می شوند و مجدد بر می گردند. به همین دلیل است که سالیانه ۵۰۰ هزار افغانی دستگیر می شوند ولی مجدد برمی گردند. لذا باید برخورد سختگیرانه به خرج داد و حتی لازم است خشونت نیز به خرج داد.
  ۶- مقادیر زیادی از ثروت ملی صرف اتباع افغانی در کشور ما می شود. این پول ها می تواند برای ایرانیان باشد. چه بسیار از جوانانی که به خاطر بیکاری و عدم وام و پول بیکار مانده اند، معتاد شده اند، به زورگیری و دزدی روی آورده اند. لذا توجه داشته باشید که حمایت شما و عدم موضع گیری شما در قبال حضور اتباع افغانی، شما را در گناه ویرانی کشور و جامعه ایرانی و نابودی جوانان ایرانی سهیم می کند. برایم سوال است که چه جوابی در محضر خدا دارید؟
  ۷- امروز شرایط زندگی برای اتباع افغانی بهتر از جوانان ایرانی است. آنها سربازی نمی روند و خبری از قوانین محدود کننده ندارند. علارغم تاکید قانون اساسی برای تحصیل رایگان مردم ایرانی تا مقطع دانشگاه، امروز در مدارس حتی از دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی نیز پول می گیرند ولی با این وجود سالیانه ۵۰۰۰ افغانی و خارجی بورسیته می شوند تنها به این دلیل که این موضوع در برنامه پنجم و ششم توسعه قید شده است!!!
  ۸- در کرمان ۵۰ درصد جرائم به اتباع افغانی بر می گردد. حضور اتباع افغانی نه تنها باعث جرم و جنایت در کشور ما شده است بلکه فرزندان نامشروع و بی هویت حاصل ازدواج با زنان ایرانی، گریبان کشور را گرفته است. جالب اینکه دولت افغانستان از کمترین همکاری برای کاهش معضل حضور افغانی ها در ایران امتاع می ورزد. مسئولین کشور ما نیز می گویند ما با سازمان ملل قرارداد داریم. حالا سوال این است که چرا سازمان ملل برای مهاجرین ایرانی که به استرالیا و اروپا و ترکیه و آمریکا می خواهند مهاجرت کنند دلسوزی نمی کند؟ چرا باید دختر ایرانی در زندان های استرالیا تجاوز شود و بسیاری از جوانان ایرانی در زندان های وحشتناک آنجا خودکشی کنند؟ آیا این است نتیجه تحمل ۱۰ میلیون افغانی مجاز و غیر مجاز در کشور ما؟ آیا نباید با مردم ما که سالها از مهاجرین افغان پذیرایی کرده اند در کشورهای دیگر بهخوبی استقبال شود؟ چرا سازمان ملل در این مورد دخالت نمی کند؟
  ۹- سازمان ملل مجری بین المللی سیاست های فراماسونری است. سیاست های حمایت آمیز سازمان ملل در حمایت از اتباع افغانی ساکن ایران و از سوی دیگر حمایت های معنا دار رسانه های روشنفکر مثل بی بی سی و سایت های غربگرای فارسی زبان به خوبی نشان می دهد که ما با یک مسئله ساده مواجه نیستیم بلکه یک پروژه محرمانه در پس پرده جریان دارد. غافل تر اینکه دوستان انقلابی مثل شما این ها را هنوز درک نکرده اند و متوجه فریبی که دارند می خورند نیستند! آیا برای شما سوال ایجاد نشده که چرا با اینکه زبان مردم ازبک نیز فارسی است ولی سایت بی بی سی فارسی بخش اخبار افغانستان را در کنار ایران قرار داده است؟ پاسخ سوال این است که طبق طرح خاور میانه بزرگ بخش مرکزی و شرقی ایران باید به افغانستان پیوند بخورد و «ایران» جدید اینگونه تعریف می شود. از سوی یگر بخش غرب ایران به ترکستان و کردستان و لرستان بزرگ تقسیم می شود.