رفتن به بالا
  • یکشنبه - 4 آبان 1394 - 15:33
  • کد خبر : ۵۴۴
  • مشاهده :  216 بازدید
  • چاپ خبر : «پیوند قرآن و طبیعت»
معرفی کتاب؛

«پیوند قرآن و طبیعت»

کتاب «پیوند قرآن و طبیعت» نوشته دکتر حمید محمد قاسمی برای نوبت اول امسال در۲۹۵ صفحه از سوی انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.

به گزارش عدالتخواهی؛

به گزارش خبرنگار مهر، «قرآن» با شکوه ترین و نفیس ترین شاهکار الهی است که از سیمای دلربای خالق خود پرده بر می دارد و «طبیعت» بزرگترین شاهکار آفرینش است که از جمال و جلال آفریننده خود حکایت دارد.

«قرآن» و «طبیعت» دو کتاب هستند که هر دو یک نویسنده دارند و همان دست توانمندی که با قلم تدوین کتاب هستی را رقم زد با قلم تشریع کتاب تدوین را نگاشت.

در این اثر، مولف با اشاره به پیوندهای وثیق «قرآن» و «طبیعت» با یکدیگر از ارتباط و هماهنگی بی مانند «کتاب تکوین» و «کتاب تدوین» پرده برداشته است.

نویسنده این اثر خود معترف است که در تبیین پیوندهای «قرآن» با «طبیعت» نتوانسته است به همه ابعاد و زوایای این موضوع مهم و گسترده اشاره کند و نکات بسیاری از دید وی مغفول مانده یا در تبیین آن به درستی از عهده برنیامده است، ولی این نوشتار، چراغ کم فروغی است فرا روی دیگر محققان و دانش پژوهان تا با بررسی ابعاد بیشتر این موضوع، به روشن شدن زوایای دیگر از آن کمک کنند.

از منظر اسلام، «قرآن» و «طبیعت» دو تجلی از ناحیه یک خالق هستند که در کنار هم یک تصویر واحد بشمار می روند. متفکران و اندیشمندان اسلامی چون خدا را نازل کننده کتاب تشریع(قرآن) و ایجاد کننده کتاب تکوین(طبیعت) می دانند از اینرو مغایرتی بین کتاب تشریع و کتاب تکوین نمی بینند و این دو را مفسر و مبین یکدیگر می دانند که از هم رمز گشایی می کنند و به هم معنا می بخشند. «طبیعت» قرآن را به صورت عملی می نمایاند و «قرآن» طبیعت را به صورت وحیانی تعریف و تبیین می کند.

سیمای قرآن و طبیعت، پیوند قرآن و طبیعت، دو فصل این کتاب را تشکیل می دهند.

طبیعت و قرآن دو کتاب عظیم الهی، تجلی خدا در طبیعت و قرآن، وجود ذخائر بی بدیل در طبیعت و قرآن، سودمندی و ارزشمندی طبیعت و قرآن، «قرآن» و «طبیعت» دو مطهر رحمت واسعه الهی، جلوه های زیبا و متنوع «قرآن» و «طبیعت» سوگند الهی به «قرآن» و «طبیعت»، نظام مندی طبیعت و قرآن، خاتمه ناپذیری اسرار طبیعت و اسرار قرآن، پاداش احیای «قرآن» و «طبیعت»، همگانی بودن «قرآن» و «طبیعت» مهجوریت «قرآن» و «طبیعت»، سوء استفاده از «قرآن» و «طبیعت»، پیامدهای ناگوار بی اعتنایی و بی حرمتی به «قرآن» و «طبیعت» از جمله موضوعاتی هستند که نویسنده در این کتاب به آنها پرداخته است.

کتاب «پیوند قرآن و طبیعت» نوشته دکتر حمید محمد قاسمی برای نوبت اول امسال در ۲۹۵ صفحه از سوی انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.

منبع خبری : خبرگزاری مهر

لینک کوتاه:    
http://edalatkhahi.ir/?p=544

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه