رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 23 دی 1394 - 14:13
  • کد خبر : ۱۷۰۱۲
  • مشاهده :  198 بازدید
  • چاپ خبر : آقای رئیس‌جمهور! نفت ۱۴۷ دلاری واقعیت ندارد!

آقای رئیس‌جمهور! نفت ۱۴۷ دلاری واقعیت ندارد!

حجت‌الاسلام حسن روحانی، روز دوشنبه از نفت ۱۴۷ دلاری در دولت قبل خبرداد در حالی که این اظهارنظر درباره نفت ۱۴۷ دلاری، دور از واقعیت است و در آمارهای رسمی سازمان‌های بین‌المللی برای هیچ روزی، قیمت نفت ۱۴۷ دلاری درج نشده است.

به گزارش عدالتخواهی؛

به گزارش عدالتخواهی، رئیس جمهور روز دوشنبه در مراسم افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در واکنش به انتقادات نسبت به تشدید رکود اقتصادی در ۲ سال اخیر گفت: برخی نیایند از رکود صحبت کنند؛ دولت کشور را در شرایط نفت ۳۰ دلاری اداره می‌کند، نه نفت ۱۴۷ دلاری. دولت کشور را در شرایط تحریم اداره می‌کند، نه در شرایط عادی. دولت علی‌رغم همه توطئه‌ها، بر سر قول‌های خود پابرجاست و ان‌شاءالله در روزهای آینده شاهد درهم پیچیده شدن طومار تحریم در این کشور خواهیم بود.

در دو سال اخیر بارها مقامات ارشد دولت با استناد به این که قیمت نفت در دولت قبل بسیار بالاتر از ۱۰۰ دلار بوده، آن دولت را به خاطر سوءمدیریت در مصرف درآمدهای نفتی مورد انتقاد قرار داده‌اند و قیمت نزولی نفت در دوره اخیر را توجیهی برای کاهش فعالیت‌های اقتصادی در دولت تدبیر و امید جلوه داده‌اند.

این اظهارات مسئولان فقط بخشی از واقعیت است؛ یعنی قیمت نفت در دولت قبل برای مدتی بالای ۱۰۰ دلار بود، اما قیمت بالای نفت  در تمام آن دوران ادامه نداشت و در آن دوران حتی نفت ۳۰ دلاری نیز رقم خورد.

نکته مهم‌تر آن است که اظهارنظر روحانی درباره نفت ۱۴۷ دلاری، دور از واقعیت است. یعنی در آمارهای رسمی سازمان‌های بین‌المللی برای هیچ روزی قیمت نفت ۱۴۷ دلاری درج نشده است.

نفت 147 دلاری واقعیت ندارد

واقعیت آن است که اوایل تابستان سال ۱۳۸۷ به علت اعتصاب کارکنان نفتی در برزیل، اغتشاشات سیاسی در نیجریه و همینطور بالا گرفتن تنش سیاسی میان ایران و آمریکا، عرضه جهانی نفت دچار آثار واقعی و روانی شد و قیمت نفت به شدت رو به افزایش گذاشت.

در نتیجه، در اواسط معاملات روز جمعه ۲۱ تیرماه ۱۳۸۷ در بورس لندن برای ساعاتی قیمت نفت برنت به ۱۴۷ دلار در هر بشکه افزایش یافت اما در پایان معاملات به ۱۴۳٫۶۸دلار کاهش یافت.

از آنجا که قیمت نفت در بورس‌های بین‌المللی بر مبنای قیمت پایان معاملات روزانه درج می‌شود، نفت ۱۴۷ دلاری در آمارهای رسمی درج نشده است و عملا رسمیت ندارد.

* واقعیت قیمت نفت

نکته مهم‌تر آن که برای مقایسه منصفانه میان قیمت نفت در ۲ دولت اخیر، باید میانگین قیمت روزانه نفت در ۲ مقطع زمانی را محاسبه کرد، نه این که برای یک دوره رکورد اوج قیمت نفت و برای دوره دیگر رکود افول آن را ملاک قرار داد، که متاسفانه مسئولان دولت اینطور رفتار نمی‌کنند.

آقای رئیس جمهور؛نفت 147 دلاری واقعیت نداردهم‌اینک در سطح بازارهای بین‌المللی نفت، ۳ قیمت نفت معیار وجود دارد: نفت برنت در بورس لندن، نفت وست تگزاس اینترمدییت در بورس نیویورک و سبد نفتی اوپک.

بر اساس آمار مرکز اطلاعات انرژی آمریکا، میانگین بهای روزانه نفت وست تگزاس اینترمدییت از ۱۲ مرداد ۱۳۸۴ تا ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ (دوره ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم) ۸۱٫۳۴ دلار و میانگین بهای نفت برنت در این ۸ سال ۸۵٫۶۶ دلار در هر بشکه بوده است.

مطابق آمار سازمان اوپک، میانگین بهای روزانه سبد نفتی این سازمان که نفت ایران را نیز شامل می‌شود، در فاصله ۱۲ مرداد ۱۳۸۴ تا ۱۱ مرداد ۱۳۹۲، معادل ۸۳ دلار بوده است.

آمارهای فوق نشان می‌دهد که ادعای نفت ۱۴۷ دلاری و حتی نفت بالای ۱۰۰ دلاری در دولت قبل “افسانه‌ای بیش نبوده‌است.

از سوی دیگر بر اساس منابع فوق، میانگین بهای روزانه نفت وست تگزاس اینترمدییت از ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ (شروع به کار دولت یازدهم) تا رقم هفته گذشته، ۷۵٫۹۸ دلار، بهای نفت برنت ۸۱٫۳۸ دلار و سبد نفتی اوپک ۷۸٫۳ دلار بوده است.

نفت 147 دلاری واقعیت ندارد

مقایسه آمارهای فوق نشان می‌دهد بهای نفت در دولت یازدهم نسبت به دولت قبل بین ۵ تا ۶ درصد کاهش یافته است. اما متاسفانه مسئولان دولت با بازی با کلمات به طوری سخن می‌گویند و به مقایسه نفت ۱۴۷ دلاری با نفت ۳۰ دلاری می‌پردازند که مردم تصور می‌کنند بهای نفت نسبت به دوره قبل یک پنجم شده است.

مسئولان دولت به مردم نمی‌گویند که اگر در تابستان سال ۱۳۸۷ قیمت نفت برای مدتی به بالای ۱۴۰ دلار رسید، در زمستان همان سال تا ۳۰ دلار هم سقوط کرد یعنی در حدود رقم فعلی قیمت نفت.

منبع: مشرق
لینک کوتاه:    
http://edalatkhahi.ir/?p=17012

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه