جلسه پرسش و پاسخ با استاندار کرمان در یکی از مناطق محروم شهر

در حاشیه نشست دوازدهم جنبش عدالتخواه در کرمان

جمعي از دانشجويان به صحبت‌هاي رئوفي‌نژاد اعتراض كردند و گفتند ما جواب مي‌خواهيم اما استاندار پاسخ داد: جواب اين است كه معضلات حاشيه نشيني طبق زمان‌بندي حل مي‌شود اما صلاح نيست زمان‌بندي را بگويم.
رئوفي‌نژاد سپس خطاب به مجري گفت: صلاح منطقه را من مي‌دانم نه جنابعالي ما براي طرح مسائل بايد به مقولات امينتي هم توجه كنيم.
وي سپس در پاسخ به اعتراض دوباره دانشجويان براي شنيدن جواب گفت: جواب كلي همين است كه گفتم تمام.


محمد رئوفي نژاد در اين نشست طي سخناني در خصوص مشكلات حاشيه نشيني در كرمان گفت: بحث حاشيه نشيني يك معضل ملي است و از 20 سال قبل آغاز شده است.
وي افزود: مهم‌ترين مسئله در بحث حاشيه‌نشيني پرونده زمين‌خواري است كه روند پيگيري اين پرونده‌ها به صورت جدي در استان ادامه دارد و البته افراد زمين خوار كه چند نفر بيشتر نيستند كاملا مشخص شده‌اند.
استاندار كرمان گفت: در استان كرمان از يك‌سال و نيم پيش بحث حاشيه نشيني در قالب ستاد حاشيه نشيني استان كه بيش از 35 مدير از دستگاه‌هاي دولتي در آن عضويت دارند پيگيري شده و اين ستاد تاكنون چندين جلسه تشكيل داده است.
رئوفي نژاد خاطر نشان كرد: استان كرمان به لحاظ حجم حاشيه نشيني مشكلاتش از ساير استان بسيار كمتر است.
وي همچنين با بيان اينكه تمام مشكلات استان را مي‌دانم، گفت: ما اهل غفلت نيستيم و اينكه براي حل معضلي مثل حاشيه نشيني چه فعليتي انجام مي‌دهيم به جهت مصلحت‌ها، نيازي به اعلام آنها نيست زيرا ممكن است با اعلام فعاليت‌هاي ما زمين‌خوارها طمع پيدا كنند.
رئوفي نژاد افزود: امكانات دادن به نقاط مختلف شهر بايد قانوني باشد و نمي‌شود مشكل 20 ساله را يك شبه حل كرد.
استاندار كرمان گفت: مهم اينست كه كار جدي مورد باور مديران باشد و البته براي حل معضلات مردم حاشيه نشين، ادارات آب، برق و گاز اقداماتي را آغاز كرده‌اند كه البته مشهود هم هست.
در اين قسمت از جلسه مجري جلسه صحبت‌هاي استاندار را قطع كرد و گفت: ما از پاسخ‌هاي شما راضي نيستم كه استاندار به وي پاسخ داد: توضيحات را من مي‌دهم و بيش از اين نيز كسي توضيح نخواهد داد.
مجري از استاندار خواست تا 5 عملكردي را كه طي يكسال گذشته در مناطق حاشيه كرمان انجام داده است نام ببرد و رئوفي‌نژاد جواب داد: در بخش‌هاي برق، آب، گاز ،راه و آسفالت معابر اقداماتي داشته‌ايم و شما بايد ساير فعاليت‌هاي را در دستگاه‌هاي اجرايي ببينيد و دنبال كنيد.
مجري جلسه در ادامه خطاب به مردم و دانجشويان حاضر گفت: دوستان قضاوت كنند كه آيا پاسخ‌ها قانع كننده هست يا نه و رئوفي نژاد نيز گفت: پاسخ‌ها در چارچوب مصلحت‌هايي است كه ما تشخيص مي‌دهيم.
در ادامه اين جلسه چند تن از دانشجويان سوالات مختلف خود را از استاندار كرمان پرسيدند.
استاندار كرمان در جواب يكي از دانشجويان كه نسبت به عملكرد فرماندار سابق شهرستان جيرفت انتقاد كرد گفت: شما از آنها اسم نبريد. من خودم آنها را مي‌شناسم.
دانشجويان به پاسخ رئوفي نژاد اعتراض كردند اما وي ادامه داد: ما قبول داريم كه تخلفاتي صورت گرفته ولي ما مسائل بزرگتر از اين هم داريم مثل موسساتي كه به نام خيريه از 15 سال پيش خون مردم را در شيشه كرده‌اند اما اين مسائل به صورت جدي در حال پيگيري است.
در ادامه اين جلسه مجددا مجري اعلام كرد چون استاندار محترم در جريان ريز مسائل نيستند نمي‌توانند جواب بدهند كه رئوفي‌نژاد پاسخ داد: نه! در جريان هستم به صلاح نيست بگويم و بنا هم نيست اعلام شود. حتي اگر شهردار هم بيايد همه مسائل را نمي‌گويد.
جمعي از دانشجويان به صحبت‌هاي رئوفي‌نژاد اعتراض كردند و گفتند ما جواب مي‌خواهيم اما استاندار پاسخ داد: جواب اين است كه معضلات حاشيه نشيني طبق زمان‌بندي حل مي‌شود اما صلاح نيست زمان‌بندي را بگويم.
رئوفي‌نژاد سپس خطاب به مجري گفت: صلاح منطقه را من مي‌دانم نه جنابعالي ما براي طرح مسائل بايد به مقولات امينتي هم توجه كنيم.
وي سپس در پاسخ به اعتراض دوباره دانشجويان براي شنيدن جواب گفت: جواب كلي همين است كه گفتم تمام.
استاندار كرمان همچنين پس از شنيدن صحبت‌ها و توضيحات چند تن از دانشجويان در مورد پرونده زمين‌خواري سيرجان و صدور حكم زندان براي طلبه سيرجاني به بياني توضيحاتي در اين زمينه پرداخت و گفت: ما به صورت جدي پيگير اين پرونده هستيم و اين پرونده هم اكنون در مراحل قانوني قرار دارد.
وي افزود: در بحث طلبه سيرجاني هم ما بايد دستگاه قضايي را قبول داشته باشيم زيرا جزيي از نظام است.
سپس يكي از دانشجويان در پاسخ به صحبت‌هاي استاندار كرمان گفت: قضيه شهرام جزايري خوبي‌هاي دستگاه قضائي را مشخص كرد.
اين دانشجو افزود: ما از شما مي‌خواهيم كه حتي اسم يك مفسد اقتصادي را اعلام كنيد.
وي گفت: ما به شما اخطار مي‌كنيم كه اگر پشت سر مقام معظم رهبري نباشيد در مقابل شما هم مي‌ايستيم.
در ادامه اين جلسه همچنين چند ديگر از دانشجويان به ارائه ديدگاه‌هاي خود پرداختند.
در اين جلسه مديركل دادگستري استان كرمان و رئيس سازمان بازرسي استان نيز سخنراني كردند و به سوالات دانشجويان پاسخ دادند.
خاطرنشان مي‌شود،جلسه استاندار كرمان با دانشجويان در حسينه جواد الائمه شهرك صنعتي كرمان برگزار شد.