فریاد یکپارچه تشکلهای دانشجویی در حمایت از حق مسلم ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای

گزارش کامل تجمع دانشجویان در مقابل سازمان انرژی اتمی

نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی : محور پيگيري حقوق هسته‌‏اي ايران، اين كلام حضرت امام(ره) در پذيرفتن قطعنامه 598 است كه گفت ما در صدد خشكاندن ريشه‌‏هاي سرمايه‌‏داري و جبهه صهيونيسم هستيم. ما خواهان آنيم كه اين ادبيات و انديشه امام(ره) به محور گفتمان مسوولان تبديل شود.


جمعي از دانشجويان دانشگاه‌ها با تشكيل زنجيره انساني گرداگرد سازمان انرژي اتمي از دستاوردهاي صلح‌آميز هسته‌يي كشور حمايت كردند.
در اين مراسم كه به مناسبت بيستم فروردين ماه، روز ملي فناوري هسته‌يي برگزار شد دانشجويان با سر دادن شعار «انرژي هسته‌يي حق مسلم ماست»، «مرگ بر آمريكا»، «مرگ بر انگليس» و «روز ملي فناوري هسته‌يي گرامي باد» خواستار به رسميت شناختن حق مسلم مردم ايران براي استفاده از فناوري صلح‌آميز هسته‌يي شدند.
در دست تجمع‌كنندگان پلاكاردهايي با عنوان‌هاي «روز ملي فناوري هسته‌يي گرامي باشد»، «انرژي هسته‌يي حق مسلم ماست»، «مرگ بر آمريكا» و «مرگ بر انگليس»، «دستيابي به انرژي هسته‌يي نياز به اتحاد دانشجويان دارد»، و «دستاوردهاي علمي ما خواست استقلال و اقتدار ملي است» در دست داشتند.
در ادامه تجمع‌كنندگان با سر دادن شعارهاي «لبيك يا خامنه‌اي»، «انرژي هسته‌يي حق مسلم ماست»، «اسلام پيروز است استكبار نابود است»، «ما همه سرباز توييم خامنه‌اي، گوش به فرمان توييم خامنه‌اي»، «رژيم صهيونيستي بداند ايران پيروز است»، خشم و انزجار خود را از دولت آمريكا و صهيونيسم نشان دادند.
در اين مراسم حسين مزارعي، يكي از فعالان دانشجويي، اظهار داشت: آن زمان كه دشمن پليد و متجاوز نابودي و سرافكندي ملت ايران را مي‌خواست ما جوانمردانه ايستاده‌ايم و ايرانيان عزم خود را جزم كردند و با اخلاص تمام به سوي پيشرفت كشور خود شتافتند.
وي افزود: امروز دشمن ما سرافكنده است چراكه ايران توانسته استقلال خود را حفظ كند و آن را فرياد بزند. امروز دانشجويان و اساتيد دانشگاهي در مقابل سازمان انرژي اتمي گردهم آمده‌اند تا فرياد استقلال اين ملت را به گوش جهانيان برسانند. اگر ديروز براي شرق تصميم مي‌گرفتند امروز اينگونه نيست. اولين مخاطب‌مان استكبار جهاني است و آنها بايد بدانند دانشجويان همواره در اين مملكت هستند و به زندگي خويش ادامه مي‌دهند و هرگز نخواهند گذاشت ظلمي متوجه ملت ايران شود.
اين فعال دانشجويي تصريح كرد: روي سخن دوم ما ملت‌هاي آزاده‌ي جهان هستند و همگان بايد بدانند راهي كه ايران اسلامي شروع كرده آنها نيز بايد آن را آغاز كنند. ملت اسلامي با وحدت و غيرت انساني اجازه نمي‌دهد كه دشمن بر آنها سلطه يابد.
ملت بزرگوار ايران بداند كه ما فرزندان اين مملكتيم و دانشجويان هيچگاه نخواهند گذاشت ظلم و بدبختي متوجه كشور شود.
وي با بيان اينكه صحبت‌هاي آخر ما متوجه مسوولان كشور است، اظهار داشت: مسوولان دولت جمهوري اسلامي ايران بايد بدانند ما تجربه‌ي چند ساله درخصوص تعامل بر سر انرژي هسته‌يي داشته‌ايم و ساليان درازي است كه دشمن خواهان مقابله با ايران است. اگر ما يك گام به عقب برگرديم آنها ده گام به ما فشار خواهند آورد. ما اين چرخه را تكميل خواهيم كرد و برگ زريني مانند ملي شدن صنعت نفت خواهيم داشت.
در ادامه اين مراسم، «مرتضي فيروزآبادي»، نماينده جنبش عدالتخواه دانشجويي در سخناني با اشاره به سالروز قطع رابطه ايران و آمريكا و شهادت شهیدان صياد شيرازي و آوینی و تقارن آن با روز ملي فناوري هسته‌‏اي، گفت: ملت ايران متفق‌‏القول است كه «انرژي هسته‌‏اي حق مسلم ماست» و بايد در برابر همه فشارها ايستاد.
وي افزود: امروز توقعات و سوالاتي از مسوولان و ترديدهايي در مورد حضور ايران در (ان. پي. تي) بعد از صدور دو قطعنامه وجود دارد. همچنين سوالاتي در باره رابطه با اعضاي شوراي امنيت و نوع روابط وجود دارد كه آيا اين روابط بايد تعديل شود يا نه. مساله هسته‌‏اي ديگر تنها يك حق ملي نيست بلكه مقابله ملت‌‏هاي عدالتخواه با قدرت‌‏هاي استكباري است.
وی ادامه داد: اولين مساله درباره پرونده هسته‌‏اي ايران، اين است كه وحدت و خواست عمومي حول نگاه سياسي حضرت امام (ره) تعميق يابد.
وي افزود: محور پيگيري حقوق هسته‌‏اي ايران، اين كلام حضرت امام(ره) در پذيرفتن قطعنامه 598 است كه گفت ما در صدد خشكاندن ريشه‌‏هاي سرمايه‌‏داري و جبهه صهيونيسم هستيم. ما خواهان آنيم كه اين ادبيات و انديشه امام(ره) به محور گفتمان مسوولان تبديل شود.
مهدي واحدي، مسوول بسيج دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي به نمايندگي از تشكل بسيج دانشجويي، بيان كرد: در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي بايد دانشگاهيان به تدوين اصول براي تحقق ملي اتحاد ملي و انسجام اسلامي بپردازند و قطعا در سال 86 اتحاد جدي‌تر و قوي‌تري را در خصوص اتحاد ملي نيازمند هستند. به نظر مي‌رسد بحث انرژي هسته‌يي جزء كلان‌ترين مسائلي است كه كليه‌ي گروه‌هاي داخلي بايد به آن اتفاق‌نظر كامل داشته باشند.
وي ادامه داد: به عقيده‌ي من بحث انرژي هسته‌يي از ملي شدن صنعت نفت هم مهمتر است و بايد توجه داشته باشيم كه منابع فسيلي ما رو به اتمام است.
واحدي، با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري، تاكيد كرد: ما در مقابل تمام بي‌قانوني‌ها ايستادگي خواهيم كرد و همواره راه خود را ادامه مي‌دهيم. به عقيده‌ي ما كاغذپاره‌هايي كه تحت عنوان قطعنامه صادر شده است سند حلقه به گوشي سازمان ملل است و صادركنندگان قطعنامه بايد بدانند تلاش و مجاهدت جوانان و دانشمندان قطعنامه‌ي 1747 را تبديل به كاغذپاره‌اي بيش خواهد كرد.
مسوول بسيج دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي افزود: رسانه‌هاي خارجي بايد اين سوال را منعكس كنند كه آيا دستيابي ايران اسلامي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي براي جهانيان تهديد است يا حمله‌ي آمريكا به كشورهاي بي‌گناه؟ آبروي سازمان ملل با صدور چنين قطعنامه‌هايي رفته است. دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي را ما دانشجويان محقق خواهيم كرد.
وي خطاب به شوراي حكام، گفت: آيا در نظر آقاي البرادعي تلاش صلح‌آميز ما براي انرژي هسته‌يي خطرساز است؟
اين فعال دانشجويي ادامه داد: دانشجويان بايد عزم خود را جزم كنند و با يكديگر متحد باشند تا اهداف خود را پيش ببرند.
حنيف‌ حسين ستاريان، دبير انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه اميركبير نيز در اين مراسم كه به مناسبت روز ملي فناوري هسته‌يي مقابل سازمان انرژي اتمي برگزار شد، بيان كرد: بايد لزوم حركت و پيگيري انرژي هسته‌يي را در نظر بگيريم و تعامل خود را به كشورهاي ديگر نشان دهيم. سياست‌مداران ما بايد دقت كنند نبايد كشور را به سوي فضاي رعب و وحشت ببرند، چرا عده‌اي مي‌خواهند ترس خود را به مردم ايران منتقل كنند؟ انقلاب اسلامي توانست نظم جديد جهاني را به چالش بكشد و ما بايد توجه داشته باشيم كه انرژي هسته‌يي امروزه تنها براي مردم ايران مطرح نيست بلكه غرور مسلمانان دنيا را برانگيخته كرده است.
در ادامه‌ي اين تجمع يكي از دانشجويان دانشگاه شاهد، اظهار داشت: فعالان دانشجويي بايد با يكديگر متحد بوده و در سال جديد بتوانند فعاليت پويايي داشته باشند و حق مسلم ملت ايران را خواهان باشند.
بلوكات، دبير اتحاديه‌ي انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه‌ها، بر روي انسجام و وحدت دانشجويان تاكيد كرد و نقش آنان را بسيار ضروري دانست.
همچنين اسدي‌نژاد، نماينده‌ي جامعه‌ي اسلامي دانشجويان نيز در اين مراسم گفت: ملت ايران بايد با اقتدار تمام تلاش كنند و برنامه‌هاي خود را به طور درست پيش ببرند. ملت ايران مي‌خواهد مستقل باشد و همواره اين راه را ادامه خواهيم داد. ما سربازان مكتب خميني كبير هستيم. دست به دست و در ركاب رهبري مي‌ايستيم و به وظيفه‌ي خود عمل خواهيم كرد.
در اين تجمع همچنين دكتر طالبي نماينده‌ي بسيج اساتيد، اظهار داشت: ما ضمن اعلام تاسف نسبت به اقدامات سازمان ملل تاسف خود را نسبت به بعضي از دول اظهار مي‌كنيم و اميدواريم آژانس انرژي هسته‌يي بداند كه آبروي خويش را برده است چراكه تمام جهانيان حقيقت را مي‌دانند.
تجمع‌كنندگان در پايان اين مراسم پرچم آمريكا را آتش زدند و شعار مرگ بر آمريكا سر دادند.
همچنين نماز ظهر در مسجدالنبي كوي دانشگاه تهران اقامه شد.
براساس اين گزارش قطعنامه‌ي تجمع دانشگاهيان به مناسبت بزرگداشت روز ملي فناوري هسته‌يي و حمايت از فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي جمهوري اسلامي ايران نيز در اين مراسم توزيع شد.
در اين قطعنامه آمده است: « بيستم فروردين ماه تجلي گفتمان عزت و اقتدار ايران زمين براي دل‌باختگان به اين خاك‌پاك در تاريخ مي‌درخشد. تلاش افتخارآميز جوانان اين مرز و بوم در دستيابي به قله‌هاي افتخار علمي و از خودگذشتگي اين عزيزان مايه‌ي مباهات همه‌ي ايرانيان به ويژه‌ي جامعه‌ي دانشگاهي است. ملت ايران خدا را شاكر است كه در دوراني نعمت حيات يافته‌اند كه جوانان اين مرز و بوم به بركت گفتمان انقلاب اسلامي امروز در عرصه‌هاي گوناگون علمي تمامي جهانيان را مبهوت خود كرده‌اند.
جهان زياد انتظار نخواهد كشيد تا روزي را ببيند كه جوانان مومن و نخبه‌ي ايران، گوي سبقت را از آنها ربوده و پرچمدار علوم و فنون جديد در دنيا باشند، مساله‌اي كه در تاريخ پر از افتخار دانشمندان ايران و اسلام بارها واقعيت يافته است.»
در اين قطعنامه با بيان اينكه اينك در روزي كه براي جامعه‌ي دانشگاهي افتخار و مباهات‌آفرين است مواضع خود را به اين شرح اعلام مي‌داريم، آمده است:
1- ما دانشگاهيان به عنوان قشر پيشرو جامعه و به نمايندگي از تك تك دانشگاهيان مردم اين آب و خاك با تقدير از دانشمندان جوان و مومن هسته‌يي بر دستان آنان بوسه زده و آنان را به عنوان قهرمانان مجاهد و متدين در عرصه‌ي علم استراتژيك هسته‌يي در ذهن و خاطره‌ي خود پاس داشته و راه آنان را الگوي ادامه‌ي مسير خود قرار مي‌دهيم.
2- جنبش دانشجويي مسلمان، با تاكيد بر تكميل ابعاد علمي، صنعتي، كشاورزي، پزشكي و ديگر ابعاد صلح‌آميز انرژي هسته‌يي، اصرار بر پايمردي دولتمردان در مقابله با زورگويي استكبار جهاني، خصوصا آمريكا و انگليس را خواستار است.
3- سازمان ملل بايد توجه داشته باشد كه مساله‌ي هسته‌يي جمهوري اسلامي ايران يك موضوع علمي، تخصصي طبق معاهدات بين‌المللي و پيمان NPT است كه كشورهاي مختلف عضو اين پيمان حق دارند از آن برخوردار باشند و هيچ قطعنامه‌اي نخواهد توانست ملت ما را از آن بازدارد چراكه ايران با نظارت كامل مراجع تخصصي بين‌المللي بدان دست يافته است و طرح آن در شوراي امنيت و صدور قطعنامه‌هاي غيرمنطقي و غيرحقوقي اقدامي ظالمانه است كه شوراي امنيت را از هويت و صلاحيت ذاتي خود و روح منشور بين‌المللي دور مي‌سازد؛ لذا هرچه سريع‌تر با استرداد آن به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، حيثيت و آبروي خود را بيش از اين پايمال نكرده و نزد افكار عمومي جهانيان تنزل ندهد.
4- ما دانشجويان به اعضاي دائم و غير دائم شوراي امنيت هشدار مي‌دهيم كه دست از اقدامات تبعيض‌آميز، تقسيم‌بندي به شهروندان درجه‌ي يك و دو و سه بردارد و بداند كه ملت‌هاي آزاده‌ي جهان در صورت ادامه‌ي اين آپارتايد و تفكر تبعيض‌آميز ديگر نقشي را در برقراري نظم جهاني برعهده‌ي آنها نخواهد گذاشت و مي‌بايست پاسخگوي ملت‌هاي خود و افكار عمومي جهان نسبت به عمل و رفتار خود باشند.
5- افكار عمومي ايرانيان از جهان غرب و شرق مي‌پرسد امروز كه به همت جوانان خود به فناوري صلح‌آميز هسته‌يي دست يافته‌ايم شما به كارشكني مي‌پردازيد، پس براساس چه ضمانت و چه سابقه‌ي درخشاني از شما در ذهن و تاريخ ملت ما وجود دارد كه به شما اعتماد كنند و كارشكني كشور روسيه در راه‌اندازي ارسال سوخت به نيروگاه بوشهر مشتي نشانه‌ي خروارها وعده و تعهد انجام نداده‌ي شماست.
6- دانشگاهيان ايران اسلامي اعلام مي‌دارند در سالي كه به حق اتحاد ملي و انسجام اسلامي نامگذاري شده بالاترين سطح اتحاد در داخل براي دفاع از اصول مشترك، نيازهاي ملي حول محور اسلام، انقلاب، ولايت فقيه و مردم متدين و تسري آن براي انسجام بين ملت‌هاي مسلمان در دنيا بيش از هر زمان ديگري ضروري و داراي اهميت است.
7- جنبش دانشجويي مسلمان معتقد است عدول از اين علم استراتژيك و ضروري براي بشريت، شماتت و سرزنش نسل‌هاي آينده ايران را در پي خواهد داشت و با تاكيد بر ناكارآمدي تحريم‌ها بر روي ملت صبور ايران اعلام مي‌نمايد كه تا پاي جان از اين دستاورد ملي دفاع خواهد كرد.»