ورود ایران به چرخه صنعتی تولید سوخت

رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز ملي فناوري هسته‌يي در نطنز اعلام کرد :

طبق برنامه‌ي زمان‌بندي شده، ايران در راستاي رسيدن به بيست هزار مگاوات برق اتمي و استفاده از اين فناوري در علوم پزشكي و كشاورزي و صنعت حركت خواهد كرد و ما دست همه‌ي دولت‌هايي كه مايل به گفت‌وگو با ايران در اين زمينه هستند را مي‌فشاريم و از دولت‌هايي كه نمي‌خواهند عادلانه واقعيت‌هاي امروز را بپذيرند مي‌خواهيم كه دست از مقاومت و كارشكني و زورگويي و مخالفت با ملت ما بردارند و بدانند كه ملت ما با آگاهي، پشتيبان رهبر خود و در مقابل آن‌ها ايستاده است و از حقوق خود دفاع خواهد كرد.


رييس‌جمهور روز دوشنبه در نطنز اعلام كرد: با كمال افتخار اعلام مي‌كنم ايران در زمينه توليد سوخته هسته‌يي جزء كشورهاي توليدكننده صنعتي اين سوخت قرار گرفته است. اين دستاورد بزرگ را به محضر مقام معظم رهبري و ملت ايران تبريك مي‌گويم.
وي هم‌چنين گفت كه كشورهاي غربي و قدرتمند موضوع هسته‌يي ايران را با اغراض سياسي بررسي مي‌كنند.
رييس جمهور گفت كه صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران آزمون تعيين سرنوشت براي شوراي امنيت است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهور كه در مراسم جشن روز ملي فن‌آوري هسته‌يي سخن مي‌گفت خاطرنشان كرد: در فروردين ماه سال گذشته و در كنار آستان مقدس رضوي دستاورد بزرگ استادان و دانشمندان جوان كشور در دستيابي به فن‌آوري چرخه‌ي توليد سوخت هسته‌يي را به استحضار ملت رساندم و اعلام كردم كه ايران در رديف كشورهاي صاحب اين فن‌آوري قرار گرفته است.
وي با بيان اين كه در آن مقطع موجي از نشاط، خودباوري و خوداتكايي در سراسر كشور ايجاد شد اضافه كرد: ملت هوشمند ايران اين اتفاق را به عنوان دستاورد جوانان ارج نهاد و با قدرشناسي مصمم‌تر از گذشته به پاسداري از آن به عنوان حق مسلم خويش همت گمارد.
رييس‌جمهور كشورمان با اشاره به اين كه ملت تقريبا در همه‌ي مجامع كوچك و بزرگ با سر دادن شعار “انرژي هسته‌يي حق مسلم ماست” مسوولان و دانشمندان جوان را به استقامت و ادامه راه ترغيب مي‌كردند، گفت: در روز 22 بهمن 84 ملت با حضور تاريخي بر اين حق و درخواست اين حق پاي فشرد و در 22 بهمن سال 85 با حضور حماسي خود در سر تا سر ايران حق خود را تثبيت كرد.
احمدي‌نژاد دستيابي به اين فن‌آوري را نماد توانمندي، استعداد و مقدمه‌اي براي گام‌هاي بلندتر و گسترده‌تر در علم و فن‌آوري عنوان كرد و گفت: در سال گذشته شاهد بوديم ملت گام‌هاي بلندي در زمينه‌هاي گوناگون صنعتي، كشاورزي، فرهنگي و پزشكي برداشت و با توكل به خدا و تكيه بر استعدادهاي خود رو به جلو حركت مي‌كند.
به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور كشورمان در ادامه‌ خاطرنشان كرد: البته شاهد بوديم كه دشمنان ملت از پيشرفت و تعالي اين ملت برآشفتند و براي جلوگيري از پيشرفت علم به ميدان آمدند و با استفاده ابزاري از شوراي امنيت سازمان ملل تلاش كردند جلو فعاليت‌هاي هسته‌يي جمهوري اسلامي ايران را سد كنند.
رييس‌جمهور با بيان اين‌كه حدود 35 سال است كه ايران عضو آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌يي است، گفت: بر اساس مواد معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌يي (NPT) و اساسنامه‌ي آژانس اعضاي عضو آژانس از سوخت هسته‌يي بهره‌مند مي‌شوند و كليه‌ي اعضاي آژانس موظف هستند به بقيه‌ي اعضاء در استفاده از اين حق مصرح در اساسنامه و معاهده كمك كنند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، احمدي‌نژاد افزود: تكليف اعضاء اين است كه انحرافي به سمت توليد سلاح هسته‌يي پيدا نكنند. جمهوري اسلامي نيز با آن كه از حقوق قانوني مصرح در اساسنامه آژانس بهره‌مند نشده اما به تكليف خود به طور كامل عمل كرده است و اسناد خود را در اختيار آژانس قرار داده و تحت نظرات بازرسان آژانس عمل كرده و بيشترين نظارت را از سوي آژانس داشته است و بر اساس كليه‌ي گزارشات آژانس هيچ‌گونه انحرافي در فعاليت‌هاي ايران ايجاد نشده است.
وي اظهار داشت: اما متاسفانه با اين همه شفافيت و رعايت قانونمندي، صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي ايران مورد مناقشه و مخالفت برخي قدرت‌هايي است كه به طور كامل از انرژي هسته‌يي سود مي‌برند و از ضوابط، تخلف مي‌كنند.
احمدي‌نژاد ابراز داشت: امروز موضوع صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران آزمون تعيين سرنوشت براي شوراي امنيت ملل متحد و به خصوص اعضاي آن است زيرا تصميمات آن‌ها نشان مي‌دهد تا چه حد پايبند به حقوق بين‌المللي ملت‌ها و ملتزم به رعايت عدالت، درستي و راستي و حتي پايبند به مقررات كه خودشان وضع كرده‌اند، هستند.
وي ابراز داشت: سير قطعنامه‌هاي اين شورا نشان مي‌دهد كه آن‌چه در شوراي امنيت به خصوص بعد از فروپاشي شوروي كارساز بوده زور و فشارهاي برخي دولت‌هاست. امروز كساني مدعي اين هستند كه انرژي هسته‌يي پيشتاز است. آن‌ها مي‌دانند كه سوخت فسيلي رو به پايان است و اين در حالي كه سوخت فسيلي تحت فشارهاي سياسي و سيستم‌هاي ناسالم در بازارها ارزان‌تر از قيمت واقعي‌ عرضه مي‌شود، اما در مقايسه سوخت هسته‌يي منافع بسياري دارد، ضمن اينكه مطمئن و پايدار است و كاهش استفاده از سوخت فسيلي نيز به نفع همه‌ي ملت‌ها خواهد بود.
وي گفت: اگر سوخت فسيلي مناسب بود دولت‌هاي غربي مدعي ايران به سمت استفاده‌ي هرچه بيشتر از سوخت هسته‌يي حركت نمي‌كردند. اين در حالي است كه در برخي از كشورهاي تا 80 درصد انرژي به صورت الكتريكي از سوخت هسته‌يي تامين مي‌شود و هم‌اكنون در بسياري از كشورها نيروگاه‌هاي اتمي تاسيس شده و در حال بهره‌برداري است و اروپا نيز طرح جديدي تحت عنوان سياست انرژي را دارد كه بر استفاده از انرژي اتمي به عنوان سوخت خود تأكيد دارند و در اين سياست خود عنوان كرده‌اند كه توليد برق با درصد كم و با دي اكسيد كربن پايين بايد توليد شود. انرژي هسته‌يي از ارزان‌ترين و كم‌توليدكننده‌ترين دي‌اكسيد كربن است، هزينه‌ي با ثباتي دارد. لذا برنامه‌هاي جديد بايد بر اساس اين سياست ارتقاء يابد.
به گزارش ايسنا رييس‌جمهور در ادامه‌ي سخنانش در جشن روز ملي فن‌آوري هسته‌يي گفت: ايران از دهه‌هاي قبل، قراردادها و موافقت‌نامه‌هاي متعددي با دولت‌هاي آمريكا، كانادا، فرانسه و آلمان منعقد كرده كه تعدادي از آن‌ها به دليل مسائل فني و سياسي، به حالت تعليق درآمده‌اند.
احمدي‌نژاد با بيان اين كه فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران از سال‌هاي گذشته ادامه داشته و همگي در راستاي همكاري‌هاي علمي، فني و صنعتي بوده است، اضافه كرد: امروز دستيابي به چرخه سوخت هسته‌يي موضوع جديدي نيست كه در دستور كار مخالفت‌ها و مناقشات قرار گرفته است. اين موضوع ( مخالفت‌ها) متاسفانه با اهداف سياسي و غرض‌ورزي انجام مي‌گيرد.
وي يادآور شد: كشورهاي غربي و قدرتمند در اين مورد با اغراض سياسي موضوع را بررسي مي‌كنند؛ چرا كه نمي‌خواهند ملت ايران پيشرفت كند.
احمدي‌نژاد نفوذ كشورهاي غربي در برخي مجامع بين‌المللي را عاملي براي سدكردن مسير پيشرفت ملت ايران خواند.
وي خاطرنشان ساخت: آنها فكر مي‌كنند ملت ايران از اين طريق به برخي استفاده‌هاي نامطلوب از اين انرژي دست مي‌يابد، اما ملت بزرگ ايران، قرن‌هاست پيشتاز عدل و فرهنگ بوده است و اجازه‌ي چنين كاري را به قدرت‌هاي زورگو نخواهد داد و با صلابت به سوي قله‌هاي پيشرفت خواهد رفت.
رييس‌جمهور با تاكيد بر اين كه ملت ايران معنويت وعدالت را از اركان اصلي آرامش و ثبات در جهان مي‌داند، تصريح كرد: در اين مسير ملت ايران همواره پيشتاز بوده و در عين حال با اقتدار از حقوق خود دفاع خواهد كرد.
وي در ادامه گفت: امروز بيستم فروردين، روز ملي فن‌آوري هسته‌يي را در حالي پشت سر مي‌گذاريم كه در بيستم فروردين ماه سال گذشته با تلاش فرزندان اين سرزمين و دانشمندان جوان ملت ايران، كشور ما توانست به فن‌آوري توليد سوخت هسته‌يي دست پيدا كند.
احمدي‌نژاد اضافه كرد: كشورمان در يكسال گذشته توانسته به مرحله‌ي توليد صنعتي برسد و امروز در سالگرد اين رويداد مبارك، من به عنوان خادم ملت ايران، با كمال افتخار اعلام مي‌كنم ايران در زمره‌ي كشورهاي توليد‌كننده‌ي صنعتي سوخت قرار مي‌گيرد. اين دستاورد بزرگ را به محضر مقام معظم رهبري و ملت بزرگ ايران تبريك مي‌گويم.
رييس جمهور با اشاره به اين كه ايران در زمينه توليد سوخته هسته‌يي جزو كشورهاي توليدكننده صنعتي قرار گرفته است، اين پيروزي‌ها را مرهون راهي دانست كه شهيدان و جانبازان فداكار كشور به رهبري امام بزرگوار براي ملت ما باز كرده‌اند و اين راه همان استقلال، تعالي و كمال و عزت اسلام است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) احمدي‌نژاد با درود به روح بلند امام و شهيدان و به قامت استوارشان و رزمندگان و ملت شريف ايران، گفت: آفرين بر ملت هوشمند ايران و انديشمندان و صنعتگران و جوانان غيور اين مرز و بوم. توليد سوخت هسته‌يي ايران در خدمت توسعه، رفاه و پيشرفت ملت بزرگ ايران و گسترش صلح در جهان خواهد بود.
وي ادامه داد: طبق برنامه‌ي زمان‌بندي شده، ايران در راستاي رسيدن به بيست هزار مگاوات برق اتمي و استفاده از اين فناوري در علوم پزشكي و كشاورزي و صنعت حركت خواهد كرد و ما دست همه‌ي دولت‌هايي كه مايل به گفت‌وگو با ايران در اين زمينه هستند را مي‌فشاريم و از دولت‌هايي كه نمي‌خواهند عادلانه واقعيت‌هاي امروز را بپذيرند مي‌خواهيم كه دست از مقاومت و كارشكني و زورگويي و مخالفت با ملت ما بردارند و بدانند كه ملت ما با آگاهي، پشتيبان رهبر خود و در مقابل آن‌ها ايستاده است و از حقوق خود دفاع خواهد كرد.
احمدي‌نژاد افزود: مسير تعالي ايران بدون بازگشت است و ملت ما تا امروز بر اساس قوانين و مقرراتي كه آن‌ها وضع كرده‌اند در مسير صلح‌آميز حركت كرده است و علاقه دارد كه همچنان در همين مسير حركت كند. كاري نكنند كه اين ملت در رفتار خود با آن‌ها تجديدنظر كند. ملت ايران توان اين كار را دارد و در مقابل رفتار خلاف قانون و زورگويي و سوءاستفاده از برخي نهادهاي بين‌المللي مانند شوراي امنيت كه آن‌ها را خدشه‌دار كرده و صلح و امنيت را به خطر انداخته است، مي‌ايستند. ملت ما خواهان به رسميت شناخته شدن حقوق خود مي‌باشد و من به اين قدرت‌ها توصيه مي‌كنم كه دست از خودخواهي و لجاجت بردارند كه سودي براي آن‌ها نخواهد داشت.
رييس‌جمهور گفت: ملت ايران از رويكرد قانونمند و عادلانه براي گفت‌وگو براي رفع مسائل استقبال مي‌كند.
احمدي‌نژاد در پايان از آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي و مسوولان و دست‌اندركاران دستيابي به اين پيروزي بزرگ تشكر و قدرداني كرد
همچنین در این مراسم دکتر آقازاده به تشريح روند برنامه‌ي صلح‌آميز هسته‌اي ايران پرداخت و گفت: اهداف اين حركت كه با تلاش گروه‌هاي دانشمندان و هم‌انديشي انديشمندان دانشگاهي و كارشناسان سازمان انرژي اتمي به تصويب رسيده است به اين شرح است؛
دستيابي به فناوري برتر چرخه‌ي سوخت، ايجاد منابع انرژي جايگزين براي نيروگاهها، جهش علمي در فناوري هسته‌يي،
اتكاء به كارشناسان داخلي و تربيت نسل جديد انديشمندان هسته‌يي و اجراي پروژه‌ها با كمترين هزينه.
وي در ادامه با تشكر از دانشمندان هسته‌يي كه زندگي خود را وقف دستيابي به اين فناوري كرده‌اند، گفت: هيچ كارشناس و شركتي عليرغم تعهدات از كشورهاي خارجي در كنار ما نبودند. ما در كنار تدوين برنامه‌ها، جوانب مختلف علمي، حقوقي، سياسي و بين‌المللي را در نظر داشتيم و دور از انتظار نبود كه اجراي اين برنامه‌ها حساسيت معدودي از كشورهاي جهان را كه مخالفت شكوفايي ملت ما هستند برانگيزد، اما با وجود اين چالشها، موانع و مشكلات؛ ايران مصمم شد تا به همت جوانان خود برنامه‌ي جامع صلح‌آميز هسته‌اي را به عنوان دانش برتر محقق نمايد.
آقازاده در ادامه به اقدامات انجام شده اشاره كرد و گفت: اكتشاف منابع اورانيوم و استخراج آن، توليد كيك زرد براي توليد سوخت هسته‌يي براي ايجاد تأسيسات كاني‌آرايي و توليد UF6 در مركز UCF اصفهان كه مايه‌ي مباهات كشورمان است و دانشمندان جوان و برومند كشور ما توانستند در سال گذشته ‌٢٧٠ تن UF6 را توليد كنند، از دستاوردهاي ماست و در مركز نطنز نيز توانستيم به اورانيوم با غناي ‌٥/٣ تا ‌٥ درصد دست بيابيم و با ورود به توليد انبوه سانتريفيوژ و آغاز توليد صنعتي قدم ديگري براي شكوفايي كشور برداريم. مراحل اجرايي اين كار از سال ‌١٣٧١ با هدف توليد سوخت هسته‌يي براي بخشي از نيروگاه‌هاي هسته‌يي كشورمان آغاز گرديد.
رييس سازمان انرژي اتمي از ويژگي‌هاي اين اقدام را طراحي و ساخت قطعات و مونتاژ و نصب آن توسط جوانان و فارغ‌التحصيلان دانشگاههاي كشورمان خواند و افزود استفاده از مدرن‌ترين شيوه‌ها در صنايع و دستاوردها، سرعت كار بسيار بالا در نصب تجهيزات به حدي كه سرعت رشد در برخي ماهها به ‌١٣ درصد رسيد – كه مي‌تواند يك ركورد جهاني باشد- از ديگر دستاوردهاي ماست.
وي ادامه داد: هم‌چنين تمام مراحل طراحي، ساخت و راه‌اندازي بومي شده است و حتي برخي مراحل منحصر به كارشناسان داخلي‌مان است.
آقازاده ادامه داد: ما امروز با راه‌اندازي بخش ديگري از فناوري هسته‌يي وارد مرحله‌ي جديدي از اين فناوري شده‌ايم. هم‌چنين تأسيسات آب سنگين اراك نيز از دستاوردهاي بسيار بزرگ كشورمان است كه از نيمه‌ي سال ‌١٣٨٥ آغاز شد و ما به يكي از قله‌هاي بزرگ فناوري هسته‌يي دست پيدا كرديم. راكتور تحقيقاتي اراك نيز از ديگر پروژه‌هاي عملياتي بوده است كه از مهر ‌١٣٨٣ اجراي آن آغاز شد.
وي در ادامه گفت: توسعه‌ي نيروگاههاي هسته‌يي كشور بر اساس مصوبه‌ي مجلس در دستور كار قرار دارد كه در بيست سال آينده بتوانيم ‌٢٠ هزار مگاوات برق بوسيله‌ي اين فناوري توليد كنيم. در اين راستا پروژه‌ي راكتور آب سبك ‌٣٦٠ مگاواتي ادامه دارد و مناقصه‌ي دو واحد هزار مگاواتي و هم‌چنين مكان‌يابي براي نيروگاههاي ديگر نيز اجرا خواهد شد. هم‌چنين فلز زيركونيم براي ميله‌هاي سوخت مورد بهره‌برداري قرار گرفته و به مرحله‌ي بهره‌برداري رسيده است.
آقازاده در ادامه به ايجاد پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌يي اشاره كرد و گفت: اين كار در راستاي نهادينه‌سازي هسته‌يي و در حوزه‌هاي گداخت هسته‌يي و ساخت راكتور و شتاب‌دهنده‌ها و چرخه‌ي سوخت و ديگر برنامه‌هاي تحقيقاتي به فعاليت پژوهشي مي‌پردازد.
به گزارش ايسنا، دكتر آقازاده در ادامه گفت: امروز با خرسندي بايد اعلام بكنيم كه اين پژوهشگاه به سامان رسيده و نتايج آن در توسعه بخش‌هاي هسته‌يي مختلف كشور مشاهده مي‌شود.
وي اضافه كرد: تعامل دانشگاه‌ها با اين پروژه‌ها نتايج عملي خوبي را در برداشته كه موجب رشد و شكوفايي دانشگاه‌ها خواهد شد.
وي تحقق شكوفايي فناوري هسته‌يي را بيش از هر چيز مرهون عنايات الهي، فداكاري ملت ايران و رهبري هوشمندانه مقام معظم رهبري اعلام كرد و افزود: از دولت‌هاي مختلف و به ويژه دولت آقاي احمدي نژاد بسيار تشكر مي‌كنم. بي‌گمان اراده و مقاومت سياسي رييس جمهور در يك و نيم سال گذشته زمينه مساعدي را براي تحقق اين اهداف فراهم كرده است.
معاون رييس جمهور تصريح كرد: در اين ميان تلاش نخبگان، خبرنگاران و انديشمندان مختلف در تحقق زمينه‌هاي توسعه فناوري برجسته قابل انكار نيست و به ميمنت و مباركي همه ايرانيان نسل جوان توانسته از اين رهگذر و پايمردي در اين راه، يكي از روياهاي ملت ايران را به واقعيت مبدل نمايد.