امروز، جوانان مشتاق شنيدن روايت هاي دفاع مقدس هستند ، اصلا به اين گونه نيست كه برنامه هاي دفاع مقدس مخاطب نداشته باشد

سخنرانی حاج سعید قاسمی در بزرگداشت شهید آوینی :

امسال تازه پي بردم كه چرا سيد مرتضي آويني كه هم يك نقشه كش خوب بود، هم يك متن نويس خوب، هم يك فيلم بردار خوب و هم كارگردان خوب، چرا دست به دوربين شد؟ مرتضي مي توانست يك آرپيچي زن، يك تك تيرانداز و يا يك تخريب چي خوب باشد. امسال فهميدم كه چرا اين كار را انتخاب كرد…


امسال تازه پي بردم كه چرا سيد مرتضي آويني كه هم يك نقشه كش خوب بود، هم يك متن نويس خوب، هم يك فيلم بردار خوب و هم كارگردان خوب، چرا دست به دوربين شد؟ مرتضي مي توانست يك آرپيچي زن، يك تك تيرانداز و يا يك تخريب چي خوب باشد. امسال فهميدم كه چرا اين كار را انتخاب كرد…
در مراسم بزرگداشت چهاردهمین سالروز شهادت سید مرتضی آوینی که در تالار سید الشهدا(ع) برگزار شد، سردار مهندس سعید قاسمی از بی توجهی به تاریخ و جغرافیای جنگ به شدت انتقاد کرده و عنوان کرد :
رحمت خدا بر سيد مرتضي آويني. بعد از گذشت چهارده سال از شهادت آقا سيد، يك بار ديگر عاشوراي فكه را با بچه هاي دانشجو درك كرديم. امسال تازه پي بردم كه چرا سيد مرتضي آويني كه هم يك نقشه كش خوب بود، هم يك متن نويس خوب، هم يك فيلم بردار خوب و هم كارگردان خوب، چرا دست به دوربين شد؟ مرتضي مي توانست يك آرپيچي زن، يك تك تيرانداز و يا يك تخريب چي خوب باشد. امسال فهميدم كه چرا اين كار را انتخاب كرد.
سعید قاسمی در ادامه با ذکر این نکته که امروز در شرايطي به سر مي بريم كه عمدا هم تاريخ جنگ و هم جغرافياي جنگ به لجن كشيده شده است گفت: سيد مرتضي آويني دقيقا مي دانست كه آثار دفاع مقدس را شخم مي زنند. با اينكه حضرت روح الله در پيامي تاكيد موكد داشتند كه مناطقي را نگه داريد، ما چه كرديم و چه بهتر كه بگوييم چه كارهايي نكرديم! مرتضي مي دانست كه اين اتفاق مي افتاد.
دژ در خرمشهر بر اثر عمليات بازسازي شخم زده شد و تمامي تانك هاي آن در كارخانه نبرد اهواز ذوب شد. در سنندج، در و دیوار باشگاه افسران ،باشگاهي كه در آن پانزده روز محاصره بوديم و جنگيديم و هنوز آثار جنگ و مرمی ها در آن بود را با بلدوزر تخريب كردند و روي آن ساختماني بنا كرده اند به نام “مركز حفظ ارزش هاي دفاع مقدس”! . در شلمچه پيتزا فروشي درست كرده اند… با هزينه هاي فراوان سيستم دالبي گذاشته اند تا با ايجاد صداي واقعي چنين و چنان شود.
برادران! با اين مسائل اين قدر عوامانه برخورد نكنيد! نمي دانم چه كسي مي خواهد جلوي تخريب تاريخ و جغرافياي دفاع مقدس را بگيرد؛ علي رغم آن كه همه آن ها نيز عزيزان و رفقاي ما هستند.
سيد مرتضي مي دانست كه به جاي اين كه با آرپيچي تانك بزند و امروز هيچ آثاري از آن ها باقي نماند، كاري كند كه امروزه كاروان هاي راهيان نور به مناطق جنگي راهي شوند ، آقا مرتضي از خانواده هاي شهداي قتلگاه فكه خواسته بود که اجازه دهند استخوان های شهدا آن جا باقي بمانند تا هر ساله آن جا عاشورايي به پا شود.
سيد مرتضي مي توانست به شهرك سينمايي برود و به ساخت فيلم مشغول شود. اما مي دانست كه امروز از 1300 صفحه كتاب هاي درسي كه به بچه هاي ما تدريس مي شود به طور متوسط از دو تا چهار برگ درباره دفاع مقدس است. در شرايطي كه هنوز بچه هاي جنگ هستند و كار مي كنند و بهترين تصاوير را از بحران هايي همچون جنگ 33 روزه لبنان مي گيرند اين برنامه ها را در بد ترين ساعات پخش مي كنند و بهترين ساعت ها را براي طنزهاي كم مايه اي همچون “ترش و شيرين” مي گذارند… گو اينكه صدا و سيما رسالتي جز سرگرم نمودن مردم به مسائل سطحي ندارد. اين گونه است كه همچنان دچار آن بحران در قصه “خنجر و شقايق” هستيم.
متاسفيم! با وجود اين مسائل، آقاي ضرغامي از انتقادات نارحت هم مي شوند. فاين تذهبون آقاي ضرغامي! روز اول كه شما سر كار آمديد عنوان نموديد كه جلوي اين تبليغات را خواهيد گرفت، بعدها گفتيد پشت اينان تراست هايي خوابيده است.اما امروز بعد از گذشت سال ها نتوانستيد حتي در حد محدودي با مفاسد مقابله كنيد.
امروز، جوانان مشتاق شنيدن روايت هاي دفاع مقدس هستند.هر كجا كتابي درباره دفاع مقدس است به سراغ آن مي روند و اردوهاي راهيان نور نيز هر ساله با استقبال بيشتري رو به رو مي شود و به دنبال راوياني هستند كه از جنگ براي آن ها بگويد.
آقاي ضرغامي! اصلا به اين گونه نيست كه برنامه هاي دفاع مقدس مخاطب نداشته باشد
همرزم شهيد آويني در بخش ديگر از صحبت هاي خود اين گونه ادامه داد: سيد مرتضي يادت مي آيد كه گفتي كار فرهنگي يارانه پذير است؟ بعد از شهادت تو رفتند آقايان راهي را كه رفتند! يكي به دنبال خريد فلان كارخانه سيگارسازي رفت و ديگري سفره خانه سنتي راه انداخت و آن ديگري جوراب استارلايت توليد كرد تا با پول اين ها كار فرهنگي مستقل انجام دهند.
بايد چو عمر قرن هايي سر بيايد
تا مثل يك آويني ديگر بيايد
تشكر از همه شهيدان. و با تشكر از شهيد صياد شيرازي كه در سالگرد شهادت آن بزرگوار نيز هستيم. او نيز همين راه را رفت تا لايه هاي ديگر جنگ را براي شما بگويد كه چرا در فكه شكست خورديم.
اللهم اياك نعبد و اياك نستعين
—————–
(با تشكر از همكاران سايت مبارزين و عدالتخانه)