مستندی از مردم آمریکا را در دست تهیه دارم

سخنان نادر طالب زاده در بزرگداشت شهید آوینی :

این فیلم درباره اوضاع و احوال داخلی آمريكا تهیه شده است و به نوعي ادامه ” ساعت بيست و پنج ” است كه شانزده سال پيش با آقا مرتضي كار كرديم .


نادر طالب زاده از ساخت مجموعه مستندی که از مردم آمریکا تهیه شده است، خبر داد .
نادر طالب زاده کارگردان سینما و تلویزیون در مراسم بزرگداشت شهید سید مرتضی آوینی در تالار سید الشهدا (ع) ، گفت : « قصد من در این مستند این است که مردم ایران از آنچه که در داخل آمريكا می گذرد با خبر شوند. »
وی این مجموعه تلویزیونی را سي يا چهل قسمتی عنوان کرد و افزود : « این فیلم درباره اوضاع و احوال داخلی آمريكا تهیه شده است و به نوعي ادامه ” ساعت بيست و پنج ” است كه شانزده سال پيش با آقا مرتضي كار كرديم . »
این کارگردان سینما و تلویزیون گفت: « خبري از اوضاع داخلي آمریکا براي ما نمي آيد و غالبا اخبار دست دوم و سوم به ما مي رسد و اميدوارم اين فيلم تحولي را در خبررسانی از خاكي كه بيشترين توطئه را بر عليه ما دارد، ایجاد کند . »
وی افزود : « مسوولان در اين زمينه ها هيچ اقدام تهاجمي را انجام نمي دهند و ما هيچ اطلاعي از داخل خاك دشمن نداريم . من با حدود صد نفر (در داخل آمریکا) مصاحبه كردم ؛ هيچ كدام نظر سویي نسبت به ايران نداشتند. »
وی با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی گفت: « امروزه دوربين و نیروی رسانه ای خيلي موثرتر از مسلسل و بمب اتم است و بسيار جلوتر از نيروي نظامي حركت مي كند .»
وی در ادامه با انتقاد از صدا وسیما افزود: « در ساخت اين فيلم كه بخشي از آن در حال حاضر آماده شده است، شروع كرده اند به ايراد گرفتن، در آن زمان هم همين مشكل بود و نيمي از فيلم “خنجر و شقایق ” را حذف كردند که جار و جنجال شد اما امروز ديگر مرتضي(آويني) نيست كه جار و جنجال كند . گفتيم بگذاريد اين كار پخش شود ولي نه در زمان هاي بيست دقيقه! شما در تلوزيون زمان هاي بيشتري براي مستندها مي گذاريد. وقتي صحبت از آمريكا، بحران، مردمان و متفكرين آن است مردم حوصله ندارند! اما در مورد مار و پلنگ و ملخ زماني طولاني اختصاص مي دهيد. اين ذائقه خراب شده است . »
طالب زاده گفت: « به آن ها مي گوييم كه زياد با صبر و تحمل ما بازي نكنند(!) »
وی گفت : «حرف امروز ما این است كه تلويزيون بايد وسيله اي براي انتقاد ، وسيله اي براي اصلاح ، یك رسانه واقعي و شمشير صالحي باشد . »
اين مستند ساز، اطلاع رساني را مانند اطلاعات عمليات دانست و افزود : « بايد از پشت خاكريز دشمن خبر داشته باشیم كه چه كسي در كجاست و چه مي كند و به نظر من رسانه هاي ما نسبت به اين قضيه كمي غافل هستند و اميدوارم كه اين عقب ماندگي جبران شود. »
طالب زاده با اعلام خبر “مرتضي از چند ماه پيش به خارج از ايران صادر شد “گفت: « چند وقت پيش در لندن در تالار باربي كن كه یکی از بزرگترين مراكز فرهنگي انگليس و اروپا است، بخشي را به شهيد آويني اختصاص دادند و احتمالا چند ماه ديگر هم چنين محفلي در پاريس ايجاد مي شود. »
وي در پايان تاكيد كرد: «شبيه مرتضي هنوز نیامده است و او بهترين در روزگار خود بود . »