فراخوان سازمان انرژي اتمي براي ساخت دو نيروگاه هسته‌اي

معاون نيروگاه‌هاي سازمان انرژي اتمي برگزاري مناقصه ساخت دو نيروگاه اتمي را تشريح كرد

بر مبناي سند چشم‌انداز 20 ساله و قانون دستيابي به فناوري هسته‌اي و با عنايت به ملاحظات قانون برنامه چهارم توسعه، سازمان انرژي اتمي موظف است كه در افق بلند مدت 1000 مگاوات انرژي الكتريكي از طريق نيروگاه هسته‌اي توليد و در اختيار شبكه سراسري توزيع برق قرار دهد.


احمد فياض‌بخش كه صبح امروز يكشنبه در كنفرانس خبري سخن مي‌گفت، در خصوص برنامه سازمان انرژي اتمي براي برگزاري مناقصه احداث دو واحد نيروگاه اتمي در مقياس بزرگ گفت: بر مبناي سند چشم‌انداز 20 ساله و قانون دستيابي به فناوري هسته‌اي و با عنايت به ملاحظات قانون برنامه چهارم توسعه، سازمان انرژي اتمي موظف است كه در افق بلند مدت 1000 مگاوات انرژي الكتريكي از طريق نيروگاه هسته‌اي توليد و در اختيار شبكه سراسري توزيع برق قرار دهد.
فياض بخش افزود: در راستاي اجراي وظايف سازمان انرژي اتمي، شركت مادر تخصصي توسعه و توليد انرژي اتمي كه متولي اجرا و بهره‌برداري از نيروگاه‌هاي اتمي است، اقدام به برگزاري دو مناقصه بين‌المللي براي نيروگاه‌هاي بزرگ در مقياس 1000 تا 1600 مگاوات كرده است.
وي اضافه كرد: به دليل حساسيت زياد اين مناقصه كارشناسان فني اين شركت مدت طولاني اسناد مناقصه‌اي را آماده كرده‌اند كه اين اسناد مناقصه توزيع خواهد شد. در اين مناقصه اطلاعات مربوط به سايت بوشهر و دو نيروگاه جديد به طور كامل ارائه شده است.
معاون آقازاده افزود: علاوه بر اين مشخصات فني نيروگاه مورد نظر نيز به طور دقيق بيان شده است.
معاون نيروگاه‌هاي سازمان انرژي اتمي تصريح كرد: با توجه به مشخصات فني پيچيدگي‌هاي نيروگاه اتمي در اين اسناد مناقصه به طور دقيق مشخص شده كه سهم مشاركت داخلي پيمانكاران و مشاوران داخلي در بخش هاي طراحي، تامين تجهيزات، ساختمان، سازه، نصب و راه‌اندازي و بهره‌برداري به چه شكل است.
وي گفت: تصور ما اين است كه در يك فرآيند برنامه‌ريزي شده و طول دوره 20 ساله از 36 درصد ساخت داخل به حدود 88 درصد برسيم و اين از جمله مطالعاتي بوده كه با كارفرمايي سازمان انرژي اتمي و توسط پژوهشگاه نيرو در طول مدت 18 ماه گذشته انجام شده است.
فياض بخش اظهار داشت: در دو نيروگاه اولي كه به مناقصه گذاشته مي‌شود، نهايتاً به 36 درصد ساخت داخل خواهيم رسيد، علاوه بر اين در اسناد مناقصه در مورد مسائل مالي و ترجيحات ما در اين پروژه نيز نكاتي مطرح است.
وي با بيان اين كه آگهي اين مناقصه به دو زبان فارسي و انگليسي طراحي شده است، گفت: اسناد اين مناقصه در روزنامه‌هاي انگليسي چاپ داخل و روزنامه‌هاي بين‌المللي در اين هفته به چاپ خواهد رسيد و علاوه بر آن در سايت سازمان انرژي اتمي نيز اين خبر درج خواهد شد تا پيمانكاران عمده بين‌المللي از آن مطلع باشند.
مدير عامل شركت توليد و توسعه انرژي اتمي گفت:به تدريج و حساب شده مي‌توانيم در ارتقاي سطح دانش فني هسته‌اي در داخل كشور و رشد مشاوران پيمانكاران پيش رويم.
وي مكان دو نيروگاه مذكور را در بوشهر اعلام كرد و افزود: حسب اين كه تكنولوژي دو نيروگاه روسي يا غربي باشد فرقي نمي‌كند.
معاون آقازاده اظهار داشت: هر شركتي كه تمايل داشته باشد مي‌تواند در اين مناقصه شركت كند؛ هر چند كه كارفرما در پذيرش يا رد پيشنهادات نيز اختياراتي دارد.
وي در خصوص هزينه ساخت نيروگاه‌هاي مورد نظر نيز خاطرنشان كرد: در حال حاضر در تكنولوژي غربي و شرقي يك ميليارد و 400 ميليون دلار تا يك ميليارد و 800 ميليون دلار براي يك نيروگاه‌ 1000 مگاواتي هزينه مي‌شود كه براي دو نيروگاه مورد نياز حدود 3 ميليارد دلار هزينه مي توان برآورد كرد.
فياض بخش در پاسخ به اين سؤال كه آيا فكر مي‌كنيد شركت‌هاي خارجي در اين مناقصه شركت كنند؟ گفت: شركت‌ها در ارتباط‌ غير رسمي ابراز تمايل‌هايي داشتند؛ اما بايد منتظر برخورد رسمي آنها بود؛ لذا بايد تا دهم اوت منتظر باشيم.
وي خاطرنشان كرد: اولويت با بهترين شركت‌ كننده و به بهترين پيشنهاد به لحاظ فني و مالي خواهد بود.
منبع : فارس