مخالفت با مذاكره؛ آمريكا هيچ تغييري نكرده است

بيانيه تحليلي جنبش عدالتخواه دانشجويي :‌

در اعتراض به اين مسئله فردا ساعت  13:30 تجمعي مقابل دفتر  رياست جمهوري برگزار مي شود. 

مگر خميني كبير رحمه الله عليه نفرموده بود كه "ما تا آخر ايستاده ايم و با امريکا روابط ايجاد نخواهيم کرد، مگر اين که آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد و از آن طرف دنيا نيايد در لبنان، و نخواهد دستش را به طرف خليج فارس دراز کند. "

بيانيه جنبش عدالتخواه دانشجويي درباره اعلام خبر مذاكره رسمي ايران با آمريكا

بسم الله الرحمن الرحیم

حكومتي كه اين طور صريحا مي گويد مي خواهم عليه نظام اسلامي و خواست ملت ايران عمل كنم و براي براندازي اين نظام بودجه مي گذارد؛ ارتباط و مذاكره با آن هم خيانت و  هم حماقت است.

مقام معظم رهبري (1/3/1381)

مقدمه

در روزهای اخیر سلسله نرمشهای تدریجی دولت و سکوت تامل برانگیز افکار عمومی به اعلام خبر پذیرش مذاکره رسمی ایران و آمریکا بر سر موضوع عراق منتهی شد.

خبر سفر پلوسی به ایران؛ مذاکره غیر رسمی نماینده سازمان ملل در آمریکا؛ حضور در اجلاس شرم الشیخ و سخنان رئیس جمهور مبنی بر آمادگی مذاکره با همه کشورهای جهان به جز رژیم صهیونیستی بخشی از گامهای قبلی این حرکت شرم آور بوده است.

امروز نسبت به اصل مذاکره با شیطان بزرگ، محتوا، چگونگی و نتایج آن سوالات و ابهامات متعددی وجود دارد که جنبش عدالتخواه دانشجويي قبلا نیز در بیانیه های تحلیلی به آن پرداخته و بواسطه حساسیت موضوع یک بار دیگر در بیانیه فعلی بر آن تاکید می نماید :‌

مخالفت با مذاكره؛ آمريكا هيچ تغييري نكرده است

بنای عدم مذاکره با آمریکا تا کنون به دلیل خوی استکباری و استعماری این کشور، خصومت رسمی شیطان بزرگ با انقلاب اسلامی و آرمانهای آن؛ ظلم به ملتهای مستضعف عالم و … بوده است. تا کنون هدف آمریکا از مذاکره تحمیل شرایط خود بر جمهوری اسلامی و وادار کردن ملت ایران به عدول از آرمانهای انقلاب اسلامی نظیر بیداری اسلامی، ظلم ستیزی، حمایت از مظلومان عالم و جنبشهای مقاومت جهانی و…  بوده است. 

در تحلیل شرایط فعلی و نوع نگاه این شیطان بزرگ به انقلاب اسلامي در مي يابيم كه ايالات متحده همچنان نگاهي خصمانه و كينه توزانه نسبت به ما دارد. در هفته گذشته بودجه هاي ميلياردي براي كمك به براندازي جمهوري اسلامي تصويب مي شود؛ تحريمهاي آمريكا عليه ما همچنان برقرار است؛ ايران همچنان متهم به نقض حقوق بشر و تروريسم مي گردد؛ ما را همچنان محور شرارت مي خوانند؛ ديپلماتهاي ما همچنان در بند آمريكا هستند و حتي ما را تهديد به حمله نظامي مي نمايد به طوري كه رئيس جمهور اسلامي ايران در برابر اين تهديد موضع گيري مي نمايد و …. در كلامي مختصر همچنان روابط ايران و آمريكا  گرگ و ميش است و هيچ تغييري در مواضع طرف مقابل بوجود نيامده است لذا اين شائبه مطرح مي شود كه آيا نوع نگاه ما و مواضع ما در استكبارستيزي تغيير كرده است ؟ آيا قرار است ما از اصول و آرمانها انقلاب برگرديم؟ مگر خميني كبير رحمه الله عليه نفرموده بود كه "ما تا آخر ايستاده ايم و با امريکا روابط ايجاد نخواهيم کرد، مگر اين که آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد و از آن طرف دنيا نيايد در لبنان، و نخواهد دستش را به طرف خليج فارس دراز کند. "(6/8/1363) ؟ آيا به همين سادگي مباني انقلابي حضرت امام خميني رضوان الله تعالي را فراموش كرده ايم ؟

براي شناختن مقصر نا امني، نيازي به مذاكره نيست

اين روزها مسئولين سياست خارجي مدعي آنند كه مذاكرات با موضوعيت عراق و براي كمك به امنيت عراق برگزار مي شود.

سوال دانشجويان عدالتخواه  اين است مگر جز حضور اشغالگران علتي براي ناامني هم وجود دارد؟‌ آيا براي فهماندن اين نكته به آمريكايي ها كه بايستي از عراق خارج شوند نياز به مذاكره است؟‌ آيا دولت عراق نمي بايست براي نشان دادن حسن نيت آمريكا را مجبور به آزادي ديپلماتهاي ايران مي نمود ؟ دولت آمريكا حتي اجازه ملاقات نمايندگان كشورمان با ديپلماتهاي در بند را نداده است و ما مي خواهيم با آنان در مسئله عراق مذاكره نماييم ؟‌

آيا مذاكره بر سر امنيت عراق منجر به تقويت اتهام دخالت ايران در ناامني هاي عراق نخواهد شد؟‌ مگر كدامين حلقه ناامني به دست ما ايجاد شده و يا كدامين علت ناامني را ما مي توانيم رفع نماييم؟

آيا قرار است ما ناجي آمريكا از ويتنام عراق باشيم ؟

در شرايطي كه دولت آمريكا از سوي افكار عمومي آن كشور به خاطر حضور نظامي در عراق و شكست پي در پي طرحهايش تحت فشار است و كنگره آن كشور خواستار خروج از عراق مي باشد؛ اين سوال پيش مي آيد كه آيا مذاکره فعلي براي کمک به دولت آمریکا در اين راستاست و یا کمک به ملت عراق؟ آيا آمريكا بدنبال اين است كه از جمهوري اسلامي براي بيرون آمدن مسالمت آميز و كم هزينه ‌از باتلاق عراق استفاده نمايد ؟ آيا ما قرار است فرشته نجات امريكا از ويتنام عراق باشيم و دهها سوال بي پاسخ ديگر؟

از دست دادن نقطه ثقل آزاديخواهان جهان ؛‌ پاسخ مستضعفين عالم را چه خواهيم داد ؟‌

همه ما مي دانيم كه عزت روزافزون جمهوري اسلامي در ميان ملت هاي مستضعف عالم در شرق و غرب مرهون آرمان سازش ناپذير خميني كبير رحمه الله عليه مي باشد و ايران تبديل به نقطه ثقل نهضتهاي آزادي بخش عالم شده است و همه ملتهاي مظلوم عالم و زخم خوردگان تازيانه هاي استعمار و استكبار امروز چشم اميد به عملكرد جمهوري اسلامي و تداوم ايستادگي 28 ساله ما در برابر امريكا دوخته اند . اين گونه است كه هرگونه مذاكره كه در آن رعايت اصول عزت، حمكت و مصلحت مورد ترديد قرار گيرد نه تنها كوتاهي از آرمانهاي انقلاب محسوب شده كه به تضعيف جبهه مبارزان آزاديخواه عالم منجر مي گردد.

حال اگر مسئولين كشور معتقدند كه ما از موضع قدرت مذاكره مي نماييم بايستي علاوه بر پاسخگويي به سوالات طرح شده ادعاي خود را به گوش همه آزاديخواهان عالم برسانند و به روشني براي جهانيان اثبات نمايند كه اين مذاكره نتيجه ي ضعف و سرافكندگي آمريكايي است. امري كه تا كنون محقق نشده است و بعيد به نظر مي رسد كه دستگاه ضعيف ديپلماسي ايران بتواند چنين امر مهمي را براي جهانيان خصوصا" مستضعفان عالم تبيين نمايد.

تجربه كشورهاي ديگر درس آموز است!

تجربه كشورهايي كه پس از سالها مقاومت در برابر زياده خواهي هاي آمريكا، در نهايت پشت يك ميز نشسته اند و الزامات طرح شده از سوي دولت ايالات متحده آمريكا را پذيرفته اند چه ميزان مورد مطالعه قرار گرفته است و اساسا اين كشورها چه ميزان به موفقيت و عزت بيشتر دست يافته اند؟‌تجربه تاريخي نشان داده است كه تمام كشورهاي مقاوم و آزاده با پذيرش عزت و استقلال خويش از دست داده اند.

انتقاد شديد از مرعوبان غربزده و وابسته كشور؛ از شادي برخي ها بايد شك كرد!

شادي بيش از وصف برخي گروهها و جريانات سياسي پس از طرح اين مسئله قابل پيش بيني بود. اين دسته نه از موافقان دولت كه از منتقدين و بعضا مخربين بي اخلاق دولت نهم بوده اند. شادي ايشان از درستي تصميم دولت نيست بلكه از فتح بابي است كه تا كنون بواسطه پايبندي به اصول انقلاب بسته مانده بود. ايشان اميدي ضعيف را ديده اند تا بلكه به آرزوي ديرينه خويش در بازگشت آمريكا كه خود ناشي از ترس است، دست يابند. همان كساني كه ريشه همه مشكلات كشور را در دوري از آمريكا مي دانند!

براستي آيا دولت نهم نبايد از شادي اين دسته كه هيچ نسبت ايدئولويك با دولت ندارند شك نمايد؟‌

رئيس جمهور تعارض ميان قول و فعل خود را چگونه پاسخ مي دهد ؟‌

تعارض ميان مواضع و شعارهاي انقلابي رئيس جمهور و عملكرد دستگاه سياست خارجي و برخي ديگر از مواضع ايشان بيش از پيش موجب تعجب و شگفتي است. رئيس جمهور از يك سو سخن از عدم سازش فرزندان خميني رحمه الله به ميان مي آورد و از سوي ديگر آمادگي دولت براي مذاكره با همه كشورها به جز رژيم صهيونيستي اعلام مي نمايد. دشمن خونخوار نظام اسلامي ما را تهديد به حمله نظامي مي كند و رئيس جمهور تاكيد مي كند كه هر تهديدي را با قاطعيت پاسخ خواهيم داد اما وزارت خارجه خبر مذاكره با آمريكا را اعلام مي نمايد!!! براستي اين تعارض ها چگونه توجيه مي شود؟

آيا اين تعارض، منجر به از دست رفتن نتايج تلاشهاي ديپلماسي فعال دولت نهم در تشكيل جبهه مقاومت جهاني در برابر استكبار  نمي شود؟‌ چگونه شكاف در چنين جبهه اي را پاسخ مي دهيد ؟‌

سكوت؛ نقطه تاريك جنبش دانشجويي

متاسفانه در اين ميان سكوت جامعه انقلابي و تشكلهاي دانشجويي كشور با توجيهاتي نظير شعارهاي اسلامي و انقلابي دولت نهم، عوض شدن شرايط، همسو بودن نهادهاي كشور، احتمال هماهنگي با رهبري و … منجر به طي شدن گامهاي تدريجي عقب نشيني از اصول انقلاب اسلامي شده است.

عدم مطالبه، توجيه گري و فقدان آرمانخواهي جنبش دانشجويي كه در تاريخ خود برگ هاي زريني در استكبارستيزي دارد نيز مزيد بر اين علت شد. حال آنكه مقام معظم رهبري بارها دانشجويان را از مصلحت انديشي برحذر داشته و آنها را به آرمانگرايي فراخوانده اند. مواضع ايشان در قبال اعتراضات دانشجويي به مذاكرات هسته اي سال 82 در تهران مبني بر ضرورت آرمانگرايي دانشجويان تنها نمونه اي از اين مسئله است.

فردا بعد از ظهر؛  تجمع در مقابل دفتر رياست جمهوري

بر اساس آنچه كه گفته شد جنبش عدالتخواه دانشجويي براي اعلام اعتراض به پذيرش مذاكره با آمريكا و مطالبه پاسخ سوالات طرح ش
ده تجمعي را در روز چهارشنبه 26/2/1386 ساعت 13:30 لغايت 15 در مقابل دفتر رياست جمهوري واقع در انتهاي خيابان پاستور برگزار مي نمايد.

اللهم ثبت قلوبنا علي  دينك

جنبش عدالتخواه دانشجويي