مقدمات منطقی رابطه ایران و آمریکا وجود ندارد

دکتر افروغ :

نماینده مردم تهران با اشاره به فراهم نبودن شرایط و پیش شرطهای منطقی برقراری رابطه بین ایران و آمریکا گفت: حداقل پیامد مذاکره با آمریکا این است که ما با قبول این مذاکره ، مشروعیت اشغال عراق توسط آمریکا را پذیرفته ایم و تایید کرده ایم.

عماد افروغ ، نماینده مردم تهران در خصوص مذاکره با آمریکا گفت: بحث مذاکره با آمریکا در خصوص سرنوشت عراق از مدتها قبل مطرح بود و موضوع جدیدی نیست.

وی افزود: حداقل  پیامد مذاکره با آمریکا این است که ما با قبول این مذاکره، مشروعیت اشغال عراق توسط آمریکا را پذیرفته ایم و تایید کرده ایم.

افروغ گفت: در مورد رابطه با آمریکا باید به سخن معروف امام(ره) توجه کنیم که رابطه با آمریکا، مبتنی بر رابطه "گرگ و میش" نباشد، ولی چون در صحنه عراق، منافع ملی ما هم وجود دارد، نمی توان اصل مذاکره را نفی کرد.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: می توان گفت که سرنوشت ما هم به گونه ای در این مذاکرات آتی ایران و آمریکا پیوند می خورد در این مذاکرات و آثار مذاکرات بسیار طولانی مدت و کلان خواهد بود، یعنی فقط سرنوشت عراق در این مذاکرات رقم زده نمی شود.

افروغ با طرح این سئوال که در شرایط کنونی  چه تغییری در رابطه مبتنی بر گرگ و میش ایجاد شده است و آیا در شرایط فعلی آمریکا از رفتارهای خودش دست برداشته است، گفت: به نظر می رسد که مقدمات منطقی برقراری رابطه با آمریکا با خروج از وضعیت گرگ و میش ایجاد نشده است و مقداری شتاب زدگی در این مورد وجود دارد، البته من هم معتقد به رابطه با آمریکا هستم و امام (ره) برای همیشه رابطه با آمریکا را ممنوع نکردند.

وی در مورد برقراری رابطه سیاسی با مصر و اظهارات اخیر دکتر احمدی نژاد گفت: اظهارات رئیس جمهور را عجولانه و احساسی می دانم و بهرحال کارشناسان روابط خارجی باید زمینه و فضای برقراری رابطه با مصر را بررسی و تحلیل کنند و اعلام آمادگی مصر هم باید محرز شود.

منبع : مهر