آنچه قرار است در مذاکره مطرح شود به طور شفاف به اطلاع عموم برسد

جمعي از دانشجويان مستقل دانشگاه صنعتي شاهرود

ما از مردان سياست خارجي ايران نيز مي‌خواهيم كه كاملا در راستاي فرمايشات رهبري اقدام نمايند و بدانند كه اين تفهيم اتهام با شرايط زير امكان‌پذير است: تيم مذاكره‌كننده بايد از افرادي كاملا متعهد و معتقد به آرمان‌هاي اسلام و انقلاب باشند كه بتوانند در مقابل اشغالگران عراق و استكبار جهاني از مواضع عزت، حكمت و مصلحت عدول نكرده و عزت و آبروي انقلاب ما را تقديم بيگانگان نكنند.

كانون قرآن و عترت دانشگاه صنعتي شاهرود درباره‌ي طرح موضوع مذاكره با آمريكا بيانيه تحليلي صادر كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در اين بيانيه آمده است: «همانطور كه مي‌دانيم دولت عراق درخواستي را از ايران مبني بر مذاكره با آمريكا جهت حل مشكلات و استقرار امنيت در عراق مطرح كرده و آمريكا نيز ضمن درخواستي كتبي همين خواسته را از ايران مطرح ساخته است. شادي بيش از حد برخي از گروه‌ها و جريانات سياسي پس از طرح اين مسأله قابل پيش بيني بود. شادي آن‌ها از تصميم دولت نيست بلكه از فتح بابي است كه تاكنون بواسطه پايبندي به اصول انقلاب بسته مانده است. آنها اميدي ضعيف را توهم كرده‌اند تا بلكه به آرزوي ديرينه خويش، يعني بازگشت آمريكا دست يابند. اينان همان كساني هستند كه ريشه همه مشكلات كشور را در دوري از آمريكا مي‌دانند! از سوي ديگر، عده‌اي نيز در داخل كشور موضوع عراق را فرصتي براي مذاكره بر سر مسائل دوجانبه دانسته و ادعا كرده‌اند كه اين مسأله فرصتي است تا يخ‌هاي قطور في‌مابين آب شود!!! در اين بين 12 نفر از نمايندگان مجلس كه تركيبي كه هم از اصلاح‌طلبان و هم از اصولگرايان در آن ديده مي‌شوند پيشنهاد تشكيل گروه دوستي پارلماني با آمريكا را مي‌دهند و مي‌گويند؛ مي‌خواهيم تيرگي روابط كمرنگ‌تر شود! . . .»

در ادامه اين بيانيه با اشاره به فرمايشات اخير مقام معظم رهبري در اين باره، آمده است: «نگاه آمريكا به ديگر كشورها همواره يك نگاه ارباب رعيتي بوده است. حضور اين نطفه ناپاك در دل كشورهاي مسلمان و در خاورميانه چه معني و مفهومي دارد؟ آيا برقراري دموكراسي با توپ و تانك و كشتار مسلمانان محقق مي‌شود؟ از سوي ديگر، "مخالفت ايران با آمريكا در طول اين 28 سال به دليل ماهيت استعماري و خوي ددمنشي آمريكا بر اساس الگو و معيار اسلامي بوده است"، سخنان حضرت امام (ره)، حالا سوال ما اين است كه آيا در سياست‌هاي آمريكا و عداوت و دشمني او با ما تغييري حاصل شده است يا ما آرمان‌ها و استكبارستيزي خود را فراموش كرده‌ايم!!؟»

نويسندگان اين بيانيه تصريح كرده‌اند: « واقعيت اين است كه آمريكايي‌ها نه تنها مواضع خود را نسبت به ما تغيير نداده‌اند بلكه بي‌شرمانه هر روز بر عليه ما توطئه مي‌كنند. در هفته گذشته و مقارن با نشست شرم‌الشيخ و ادعاي آمريكا درباره‌ي علاقه‌مندي به مذاكره با ايران، وزيرخارجه اين كشور در سناي آمريكا خواستار تصويب بودجه 109 ميليارد دلاري براي تأمين هزينه‌هاي حمايت از گروهك‌هاي برانداز در ايران مي‌شود، رايس با بي‌شرمي تمام، روز دوشنبه هفته قبل ايران را متهم به توطئه در عراق مي‌كند و سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريكا مي‌گويد "آمريكا تلاش مي‌كند ايران را وادار سازد كه از دخالت در امور داخلي عراق و حمايت از شورشيان دست بردارد" همچنين آزاد نكردن ديپلمات‌هاي ايراني، افزايش فشارهاي اقتصادي و . . . همگي موضوع آمريكا را در مقابل جمهوري اسلامي شفاف مي‌سازد. حالا سوال ما اين است كه اگر آمريكا در مواضع خود نسبت به ما تغييري حاصل نكرده، آيا گروهي از ما از آرمان‌هاي خود برگشته‌ايم، كه عده‌اي از چپ و راست سنگ ارتباط دوستانه و همه‌جانبه با آمريكا را به سينه مي‌زنند؟»

در اين بيانيه خاطرنشان شده است: «آمريكا بارها با صراحت اعلام كرده است كه براي خروج از باتلاق عراق به امكانات ايران نياز دارد و مقامات آمريكايي پنهان نمي‌كنند كه هيچ كشور ديگري اين امكانات را در اختيار ندارد. مسوولان محترم دولت و خصوصا سياستمداران وزارت امور خارجه كشورمان مي‌توانند به گزارش گروه تحقيق "بيكر – هميلتون" گزارش اواخر سال 2006 موسسه "آمريكن اينتر پرايز" و هشدار "كميته خطر" مراجعه كنند كه در تمامي آن‌ها ضمن تأكيد بر خطرناك بودن ايران اسلامي براي آمريكا و ضرورت مقابله با آن آمده است كه "خروج آمريكا از بن بست عراق تنها با استفاده از اهرم‌هايي كه ايران در اختيار دارد امكان‌پذير است". گفتني است "رابرت گيتس" وزير دفاع كنوني آمريكا از اعضاي اصلي گروه تحقيق "بيكر هميلتون" مي‌باشد كه بعد از تهيه گزارش به توصيه گروه يادشده و موافقت جرج بوش، براي عملياتي كردن مفاد آن جايگزين رامسفلد وزير دفاع پيشين آمريكا گرديد. واضح است كه آمريكا براي نجات از باتلاق عراق به دنبال راه چاره مي‌گردد. حال اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا ما قرار است فرشته‌ي نجات آمريكا از باتلاق عراق باشيم يا فرشته نجات مردم تحت ستم عراق از ظلم آمريكا؟»

نويسندگان بيانيه فوق در ادامه تاكيد كردند: «انقلاب اسلامي خار چشم جهانيان و به عنوان مظهر مبارزه با استكبار و ظلم جهاني و ايستادن در مقابل زورگويان شرق و غرب مي‌باشد. ما بعد از 28 سال مقاومت و ايستادگي در مقابل مستكبران عالم و حفظ استقلال و عزت خود به دنيا ثابت كرده‌ايم كه با كوتاه نيامدن و ذليل نشدن در مقابل زورگويان و قلدران عالم است كه مي‌توان مسير تعالي و پيشرفت و استقلال را طي نمود. در حال حاضر انقلاب ما به الگويي براي تمام آزادي‌خواهان در سراسر عالم (از كشورهاي آمريكاي لاتين، فلسطين و لبنان گرفته تا خروش مردم مسلمان در تركيه، الج