بررسی مبارزات شیعیان یمنی در مجمع حزب الله

آخرین نشست از سلسله جلسات جهان اسلام در دانشگاه علم و صنعت

رهبری، زیدی های یمن را ”ایتام آل محمد“ نامیده­اند و این  نشان می­دهد دولت شرعا وظیفه دارد هر گونه کمکی را که می­تواند از شیعیان مظلوم یمن دریغ نکند. اما واقعیت چیز دیگری را نشان می­دهد… دولت جمهوری اسلامی از ترس آنکه او را حامی تروریست بخوانند از هر گونه کمک دریغ می­کند، حتی حاضر به پوشش رسانه­ای وقایع و فجایع –ولو به نقل از خبرگزاری های خارجی- نمی­باشد. اما از آن طرف می­بینیم…

آخرین نشست از سلسله جلسات جهان اسلام در مجمع حزب الله دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. در این جلسه یکی از مبارزین یمنی به تحلیل و بررسی اوضاع یمن و مسلمانان و مجاهدین شیعه یمنی پرداخت و به سوالات دانشجویان در مورد مبارزات شیعیان در یمن، اوضاع سیاسی منطقه، نقش ایران در معادلات منطقه ای و جهان اسلام و تأثیر مذاکره با آمریکا بر آن و … پاسخ گفت.

لازم بذکر است آخرین اخبار شیعیان یمن را میتوان از آدرس زیر دنبال نمود:

http://www.alyamani.blogfa.com/

آنچه در ادامه می آید بخشهایی از سخنان وی در جمع دانشجویان است.

 شیعیان یمن غالبا زیدی هستند. اعتقادات زیدی ها بسیار به شیعیان دوازده امامی نزدیک است. آنها هر 12 امام ما را قبول دارند ولی شرطهای 14 گانه ای نیز دارند، از جمله شجاعت، تقوا، عدالت، مدیر و مدبر بودن و… که اگر شخصی این 14 شرط را دارا باشد او را نیز امام می­دانند. با این حساب آنها (زیدی­ها) امام خمینی را نیز جزء امامان خود می­دانند. از دیدگاه آنان امام، حتما باید دست به قیام بزند. بر این اساس در حال حاضر آنها سید حسن نصرالله را امام خود میدانند.

تفکر سیاسی شیعیان زیدی کاملا مطابق با تفکر انقلاب اسلامی ایران می­باشد و در مورد آمریکا اسرائیل حزب­ا… و … دیدگاه­های یکسانی با ما دارند.

درگیری شیعیان یمین با دولت این کشور مسئله جدیدی نیست، اما پس از وقایع سال 83 این درگیری­ها بسیار شدت گرفت.

در سال 83 گروهی از شیعیان به رهبری حسین بدرالدین اقدام به برگزاری تجمعاتی در اعتراض به حضور نظامی آمریکا در یمن کردند. دولت یمن -که تحت فشار آمریکا می باشد- چند هفته بعد اقدام به دستگیری معترضین کرد، ولی نتوانست این اعتراضات را خاتمه دهد. به این ترتیب وارد یک جنگ تمام عیار با شیعیان شد. جنگی که تاکنون سبب کشته شدن هزاران نفر از مردان و زنان و کودکان شده است.

حکومت یمن علاوه بر جنگ نظامی از راه­های فرهنگی نیز درصدد تضعیف شیعیان است. آنها برگزاری هرگونه مراسم مذهبی از جمله جشن میلاد پیامبر، عید غدیر، عزاداری محرم از سوی شیعیان را ممنوع کرده و تمامی نوشته­ها، تابلوهایی که نام مقدس ائمه (ع) به ویژه علی(ع) و حسین(ع) بر آن نقش بسته بود را پاره کرده و به آتش میکشند.

در مورد نتیجه­ی این جنگ 3 حالت وجود خواهد داشت:

     شکست شیعیان و پیروزی ارتش که در نتیجه شیعیان حداقل تا سی یا چهل سال نمی توانند به طور علنی فعالیت کنند.

  شکست ارتش یمن از شیعیان که منجر به شکست حزب حاکم یمن خواهد شد و چون قبائل یمنی در دولت احساس ضعف خواهند کرد، این امر به از هم پاشیدن دولت یمن خواهد انجامید.

جنگ فرسایشی شود بدون اینکه پیروزی داشته باشد که این حالت منجر به تشکیل یک منطقه­ی خود مختار شیعی در یمن خواهد شد، مانند حزب­ا… جنوب لبنان که این اصلا مطلوب نظام سلطه نمی باشد.

نکته­ای که وجود دارد آن است که گذشت زمان به نفع شیعیان است، همانطورکه روزهای اخیر اخباری مبنی بر پیروزی شیعیان در برخی مناطق شنیده می­شود.

 مسئله مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد نقش و موضع جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل یمن می باشد. رهبری زیدی های یمن را ”ایتام آل محمد“ نامیده­اند و این  نشان می­دهد دولت ما شرعا وظیفه دارد هر گونه کمکی را که می­تواند از شیعیان مظلوم یمن دریغ نکند. اما واقعیت چیز دیگری را نشان می­دهد… دولت جمهوری اسلامی از ترس آنکه او را حامی تروریست بخوانند- زیرا حکومت یمن، شیعیان مبارز را تروریست نامیده است – از هر گونه کمک دریغ می­کند، حتی حاضر به پوشش رسانه­ای وقایع و فجایع –حتی به نقل از خبرگزاری های خارجی- نمی­باشد. اما از آن طرف می­بینیم که در اجلاس کشورهای عربی حوزه خلیج­فارس، این تنها علی عبد­الصالح حاکم یمن است که درباره­ی تعلق نداشتن جزایر 3 گانه به ایران صحبت می­کند.

در کل به نظر میرسد در صورت هر نوع عملکرد و موضعگیری ما نسبت به مسائلی اینچنینی، آنها ایران را طرفدار تروریست –به اصطلاح خودشان- معرفی می­کنند. پس حق نداریم با توجیهات سست، دست از حمایت شیعیان برداریم.