افروغ : رهبری نقد دولت را نفی نکردند

پس از دیدار نمایندگان با رهبری

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه بیانات رهبر‌معظم انقلاب خطاب به مجلس را باید کامل و جامع ببینم، گفت: با‌ رهنمودهای ایشان نباید گزینشی برخورد کنیم و بنده ناخرسندم از اینکه برخی نمایندگان به نقدهای ظریف ایشان به مجلس هفتم توجه نمی‌کنند.


 رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه بیانات رهبر‌معظم انقلاب خطاب به مجلس را باید کامل و جامع ببینم، گفت: با‌ رهنمودهای ایشان نباید گزینشی برخورد کنیم و بنده ناخرسندم از اینکه برخی نمایندگان تنها تحسین و تعریف‌های رهبری را می‌بینند و به نقدهای ظریف ایشان به مجلس هفتم توجه نمی‌کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه بیانات رهبر‌معظم انقلاب خطاب به مجلس را باید کامل و جامع ببینم، گفت: با‌ رهنمودهای ایشان نباید گزینشی برخورد کنیم و بنده ناخرسندم از اینکه برخی نمایندگان تنها تحسین و تعریف‌های رهبری را می‌بینند و به نقدهای ظریف ایشان به مجلس هفتم توجه نمی‌کنند.

عماد افروغ نماینده تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که با مهر گفتگو می کرد، با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: ما عادت کرده ایم به مسائل نگاه صفر و یک داشته باشیم به این معنا که تنها آنچه که به نفعمان است را می شنویم.

رهبر انقلاب دفاع از دولت را با مصلحت پیوند زدند به این معنا که مصلحت را هم وارد معامله کردند

این عضو ارشد فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس به نصایح رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: ایشان پرسیدند، چرا نمایندگان مجلس به برخی طرحهایی که مغایرت تام با قانون اساسی دارد، اصرار می ورزند.

به گفته افروغ، مقام معظم رهبری خطاب به نمایندگان ملت تصریح کردند که در سال باقی مانده عمر مجلس، بر اساس اولویت ها پیش بروید.

عادت کرده‌ایم به مسائل صفر و صد نگاه کنیم بدین معنا که تنها آنچه را به نفعمان است می شنویم و آنچه به ضررمان است را توجه‌ نمی‌کنیم

افروغ متذکر شد: اولویت بندی کارها چه نسبتی با طرح های پی در پی دوفوریتی دارد و در حالیکه طرح های کارشناسی شده قبلی ما کماکان پشت صف دستور صحن علنی مجلس باقی مانده و نوبت به بررسی خیلی از آنها نمی رسد، عده ای از نمایندگان طرح‌های دوفوریتی می آورند.

نماینده مردم تهران گفت: رهبر انقلاب همچنین توصیه کردند، مجلس وقت خود را صرف مسائل بسیار جزیی نکند و در سال آخر نمایندگی خود به دلیل اینکه بسیاری از نمایندگان دل مشغول تبلیغات انتخاباتی خود هستند، مبادا به وظیفه نمایندگی آنان لطمه ای وارد شود.

این عضو ارشد فراکسیون اصولگرایان مستقل تاکید کرد: مقام معظم رهبری نقد دولت را نفی نکردند و اظهار داشتند، نقدها باید دلسوزانه باشد و در کنار نقدهای منفی باید نقدهای مثبت را نیز مطرح کرد و به اقدامات خوب دولت هم اشاره شود.

افروغ خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری دفاع از دولت را با مصلحت پیوند زدند به این معنا که مصلحت را هم وارد معامله کردند.

وی با بیان این مطلب، اظهار داشت: اگر نمایندگان تمام هم و غم خود را برای رقابت های انتخاباتی بگذارند ، این امر خواه ناخواه بر تصویب بودجه اثر می گذارد.

نماینده تهران ادامه داد: البته این تاثیر احتمالی به حدی است که مقام معظم رهبری نیز به نمایندگان مجلس هشدار دادند تا مراقب باشند که فعالیت های انتخاباتی آنان نگاه ملی و وظایف آنان را تحت الشعاع خود قرار ندهد.

این یک ضعف است که وقتی بودجه به مجلس ارائه می شود، تازه لابی دستگاه های دولتی و چانه زنی برای افزایش بودجه آغاز می شود

افروغ با اشاره به همزمانی برگزاری انتخابات مجلس هشتم و بررسی بودجه سال 87 توسط نمایندگان در مجلس، گفت: باید در این راستا تدبیری اندیشید و برنامه بودجه به هر میزان زودتر از سالهای گذشته از سوی دولت به مجلس تقدیم شود، احتمال تحت‌الشعاع قرار گرفتن بررسی بودجه سال آتی کمتر خواهد شد لذا در کنار هشدارهای مقام معظم رهبری در این رابطه باید یکی از راه حل ها همین باشد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: شاید امکان طراحی ساز و کاری مبنی بر تنظیم لایحه بودجه سال 87 کشور با مشارکت بیشتر‌ مجلس وجود داشته باشد به گونه ای که لایحه بودجه با یک تعامل دوسویه بین دولت و مجلس تدوین شود.

وی با بیان اینکه دولت هرچه زودتر تدوین بودجه را آغاز کند و از کمیسیونهای ذیربط مجلس هم در این راستا کمک بگیرد، افزود: برخی افرادی که در تنظیم بودجه تبحر دارند، معتقدند بودجه نویسی در کشور ما دقیق، کارشناسی شده و جامع نیست و این کار با ضرب الاجل صورت می گیرد و آنگونه که باید و شاید دقت لازم صرف این امر نمی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: هنگامیکه بودجه به مجلس ارائه می شود، تازه لابی دستگاههای دولتی و چانه زنی برای افزایش بودجه آغاز می شود و این اتفاق مبارکی نیست ، چراکه اگر دستگاه ها در طرح مسائل خود قبل از ارائه بودجه به مجلس به اجماع نظری رسیده بودند، دیگر نیازی به این چانه زنی ها نبود.

مقام معظم رهبری به نمایندگان مجلس هشدار دادند تا فعالیت های انتخاباتی آنان نگاه ملی و وظایف آنان را تحت الشعاع خود قرار ندهد

عضو ارشد فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس با بیان اینکه هر ساله شاهد تنظیم و ارائه بودجه ای شتابزده هستیم، گفت: در تصویب بودجه تنها تبصره ها در صحن مجلس مورد بررسی قرار می گیرد و زمان آنقدر نیست که ردیف ها نیز مورد بررسی قرار بگیرد در حالیکه برخی کمیسیونهای مجلس وقت زیادی را صرف بررسی ردیف ها می کنند.

به گفته وی، چنانچه قدری معقول تر به روند تصویب بودجه در مجلس نگاه کنیم، می توانیم با این مسئله کنار بیائیم و دیگر عملا نیازی به صرف آن همه وقت و حوصله نیست.

افروغ به دولت توصیه کرد تا لایحه بودجه 87 را زودتر به مجلس تقدیم کند تا هم ردیف ها و هم تبصره های بودجه در صحن علنی مورد بحث و بررسی قرار گیرد چرا که ارائه آن با تاخیر، هم به تدوین و هم به تصویب بودجه ضربه می زند .

وی خاطر نشان کرد: چنانچه با صبر و حوصله بیشتری بودجه سال آتی را تدوین و تصویب کنیم، می توانیم بودجه قابل قبول‌تری را به دستگاههای اجرایی کشور ارائه کنیم.