علامه فضل الله: رسانه ها فقط به تحريك احساسات مشغول نباشند

علامه فضل الله در گفتگو با مسئولان و کارکنان العالم

وی گفت: رسانه‌ها بايد فكر و انديشه انسان‌ها را به دست بگيرند و آنها را نسبت به مسائل مهم پيرامونشان كه درباره كرامت و عزت امت و رشد علمي و تربيتي و فرهنگي آنهاست آگاه سازد نه اين‌كه فقط به تحريك احساسات مشغول باشند…

علامه محمد حسين فضل الله عالم سرشناس لبناني در ديدار كارمندان و مسؤولان شبكه ماهواره‌اي العالم، با اشاره به توانايي رسانه‌ها در بالا بردن روح معنويت و بيداري در جهان اسلام گفت: رسانه‌ها بايد فكر و انديشه انسان‌ها را به دست بگيرند و آنها را نسبت به مسائل مهم پيرامونشان كه درباره كرامت و عزت امت و رشد علمي و تربيتي و فرهنگي آنهاست آگاه سازد نه اين‌كه فقط به تحريك احساسات مشغول باشند چرا كه رسالت رسانه‌ها بايد از ژرفاي ارزش‌هاي انساني كه ريشه در تعاليم الاهي دارد سرچشمه بگيرد.

علامه فضل الله در ديدار كارمندان و مسؤولان شبكه العالم با اشاره به نقش و كاركرد رسانه‌ها در بالا بردن روح معنويت و بيداري اسلامي اعلام كرد: رسالت رسانه بايد از ژرفاي ارزش‌هاي انساني سرچشمه بگيرد كه ريشه در تعاليم الاهي دارد.
وي در ادامه افزود: از ديگر وظايف رسانه‌ها اين است كه جهان اسلام را نسبت به طرح‌ها و نقشه‌هاي استعماري دشمنان اسلام كه قصد چپاول ثروت‌ها و امكانات كشورهاي اسلامي را دارند آگاه و مطلع سازند و اين توانايي را به جهان اسلام بدهد كه بتوانند در برابر توطئه‌هاي سياسي و فرهنگي غرب پايداري كند. و اين حاصل نمي‌شود مگر اين‌كه نگرش ما به وظيفه رسانه‌اي نگرشي واقع‌بينانه و فعال باشد چرا كه نگرش و برخورد منفعلانه باعث شكست مي‌گردد.
وي با اشاره به نقش رسانه‌هاي غربي و آمريكايي در پي‌گيري اهداف استعماري اين كشورها گفت: مسأله شگفت‌انگيز اين است كه دولت آمريكا توانسته است با استفاده از قدرت رسانه‌اي خود جهان اسلام را دچار هرج و مرج و ناآرامي كند به طوري كه برادرها به جان هم افتاده‌ا‌ند و هيچ كس عمل برادر مسلمان خود را حمل بر صحت و صواب نمي‌كند.

وي افزود: آمريكا توانسته است به درگيري‌هاي سياسي رنگ و بوي مذهبي و ديني بدهد و مسأله عجيب‌تر اين است كه به برخي كشورهاي عربي القاء كرده‌است كه سلاح هسته‌اي رژيم صهيونيستي ضامن امنيت و بقاء‌ آنهاست.
علامه فضل الله ادامه داد: رهبران اين كشورها در واقع اتباع و اعوان و انصار آمريكا در منطقه هستند كه آمريكا هر وقت كه اراده كند از آنها براي عملي ساختن نقشه‌هاي خود استفاده مي‌كند.
اين عالم لبناني در پايان با اشاره به پيروزي حزب الله در مقابل رژيم اشغالگر قدس بيان كرد: پس از پيروزي حزب الله، آگاهي و بينش در كشورهاي اسلامي بسيار رشد كرده و باعث شده است مسلمانان به هويت و توانايي‌هاي خود آگاه شوند و راه عزت و سربلندي را در مقاومت و پايداري بيابند. اما اين امر وظيفه ما را دشوارتر مي‌سازد چرا كه بايد از اين پيروزي در جهت رشد و تعالي فرهنگي و فكري و رسانه‌اي استفاده كنيم و ميدان را براي تهاجم فرهنگي دشمنان خالي نكنيم، چرا كه ممكن است در عين پيروزي در ميدان نظامي در ميدان فرهنگي با شكست مواجه شويم.

منبع: خبرگزاری رسا