رضایی: دستاوردهای مذاکرات بغداد حیرت انگیز است!

همسویی مسئولین در سال اتحاد ملی:

مذاكره ايران و آمريكا در موضوع عراق دستاوردهاي زيادي داشته است به طوري‌كه تحليلگران منطقه در برابر عظمت اين دستاوردها هنوز متحيرند. همين كه يك ابرقدرت با يك كشور جهان سومي در موضوعي پيرامون يك كشور ديگر مذاكره مي‌كند يك اتفاق جديد و نويي در جهان است … از طرفي اين مذاكره نشان داد كه آمريكا از براندازي جمهوري اسلامي لااقل در كوتاه مدت نااميد شده است.


دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام روز پنجشنبه با اعضاي شوراي مركزي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه گيلان ديدار كرد.
به گزارش ايسنا، در اين مراسم چند تن از دانشجويان در مورد وضعيت جنبش دانشجويي انتقاد كرده و نسبت به آنچه شرايط نامناسب اين جنبش مي‌خواندند، ابراز نگراني كردند.

محسن رضايي در اين ديدار درباره جنبش دانشجويي گفت: «اگر از جنبش دانشجويي دغدغه‌هايش گرفته شود، اين جنبش فرو مي‌پاشد و تحرك اجتماعي به تبع آن در جامعه از بين مي‌رود، چراكه يكي از كانون‌هاي جوشش جنبش‌هاي اجتماعي در ايران خاموش مي‌شود. دغدغه‌هاي دانشجويان مقدس است و بايد از آن پاسداري كرد. مهم اين است كه اين دغدغه‌ها تبديل به حركت‌هاي سازنده و موثر شود.»
وي تصريح كرد: «جنبش دانشجويي بايد به فكر ايران آينده باشد، ايراني كه هم پيشرفته‌تر و توسعه يافته باشد و هم مشكلات امروز را نداشته و مسائلي نظير فقر و بيكاري و تورم و عقب ماندگي در آينده آن وجود نداشته باشد. وجود چنين ايراني دغدغه امروز دلسوزان نظام ماست. آنچه امروز به عنوان ايران 1404 يا چشم‌انداز 20 ساله مطرح است نگاهي به حل مسائل و مشكلات ايران در ابعاد چندگانه است. جنبش دانشجويي اگر بخواهد همچنان به فعاليت خود ادامه دهد و منشاء اثر باشد مي‌تواند اين دغدغه نظام را پيگيري كرده و موانع پيش روي آن را بردارد.»

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه جنبش دانشجويي مي‌تواند با نگاهي به ايران آينده بازسازي شود و در چارچوب چشم‌انداز و براي تحقق آن فعاليت كند، خاطرنشان كرد: «در اين صورت در برابر حركت‌هاي جنبش دانشجويي مشكلي ايجاد نخواهد شد و هيچ بستري براي انگ‌ها و تهمت‌هايي كه به اين جنبش زده مي‌شود، فراهم نمي‌شود چراكه خواسته‌هاي جنبش در چارچوب خواسته‌هاي نظام و مردم قرار مي‌گيرد.»
وي گفت: «اگر جنبش دانشجويي در اين مسير حركت كند مسير نقد خود را معلوم خواهد كرد و كسي نمي‌تواند آن را به ارتباط با بيگانگان متهم كند.»

رضايي با اشاره به وضعيت كشورمان در منطقه تصريح كرد: «مردم ايران امروز يك زندگي خوب و براساس هويت و عزتشان و داشتن روابط بين‌المللي سازنده با جهان را خواهان هستند و به دنبال ماجراجويي نيستند اما منفعل و پيرو هم نمي‌خواهند باشند. منطقه خاورميانه هم امروز خواهان ثبات و تنش‌زدايي است. بعد از فروپاشي شوروي در اين منطقه خلأ قدرت به وجود آمده است. اما مردم منطقه مي‌خواهند نشان دهند كه نياز به سرپرست خارجي ندارند و خود مي‌خواهند هژموني درون‌زا در منطقه شكل دهند، چراكه هژموني بيروني كه آمريكا به دنبال آن است در منطقه جواب نمي‌دهد. آمريكا هم اكنون در عراق و افغانستان ناموفق بوده است.»
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: «در منطقه خاورميانه بايد چيزي شبيه به اتحاديه اروپا تشكيل شود، اما اين اتحاديه بايد حول محور امنيت شكل گيرد چراكه اولويت اول در منطقه خاورميانه امنيت است. مي‌توان اين اتحاديه را از امنيت شروع كرد و وارد حوزه‌هاي ديگر شد.»

وي در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: «ايران و كشورهاي منطقه خواهان ايراني فعال و نقش آفرين در منطقه هستند و ملت ما هم همين را مي‌خواهد و تحقق چنين امري بدون جنبش و انقلاب امكان‌پذير نيست، انقلابي كه در حوزه فرهنگي و اقتصادي باشد. ما براي رسيدن به چشم‌انداز توسعه با مشكلات زيادي مواجه هستيم كه جنبش دانشجويي مي‌تواند براي حل اين مشكلات كمك كند.»
رضايي با اشاره به مذاكرات ايران و آمريكا درباره عراق، گفت: «مذاكره ايران و آمريكا در موضوع عراق دستاوردهاي زيادي داشته است به طوري‌كه تحليلگران منطقه در برابر عظمت اين دستاوردها هنوز متحيرند. همين كه يك ابرقدرت با يك كشور جهان سومي در موضوعي پيرامون يك كشور ديگر مذاكره مي‌كند يك اتفاق جديد و نويي در جهان است و نشان مي‌دهد كه آمريكا نقش بي‌بديل ايران در منطقه را پذيرفته و قدرت‌هاي بين‌المللي نمي‌توانند آن را ناديده بگيرند. از طرفي اين مذاكره نشان داد كه آمريكا از براندازي جمهوري اسلامي لااقل در كوتاه مدت نااميد شده است البته اين به مفهوم حل شدن مشكلات بين دو كشور نيست. ايران و آمريكا هم اكنون دست به يقه شده‌اند و در مذاكره ايران مسووليت آمريكا را به او تذكر داده و آمريكا را متهم به بي‌كفايتي كرده است.»

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: «از اين به بعد چالش ميان ايران و آمريكا شكل ديگري به خود خواهد گرفت و ما همچنان شاهد ادامه جنگ سرد ميان ايران و آمريكا خواهيم بود. مذاكره هم اين را نشان مي‌دهد، اما در روند اخير قدرت منطقه‌اي ايران افزايش يافته و تاثيرگذاري‌اش بيشتر شده است.»

محسن رضايي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به انتقاد از وضع موجود‌ اظهار داشت: «مردم خواهان رسيدن به زندگي مطلوب هستند و اين در سايه تحول‌خواهي امكان‌پذير است. اگر انتقادي از طرف مردم وجود دارد براي اين است كه مي‌خواهند به زندگي مطلوب‌تري برسند و رسيدن به چنين زندگي در سايه عمل به سند چشم‌انداز توسعه و ايران 1404 قابل تحقق است؛ اين نيز ممكن نيست مگر اينكه مفهوم دولت در كشور ما باز تعريف شود و مخارج دولت و حكومت كاهش يابد و قدرت نهادهاي نظارتي افزايش پيدا كند.»
وي چالش‌هاي پيش روي تحقق چشم‌انداز توسعه را چنين توصيف كرد: «در ابتدا بايد مفهوم چشم‌انداز را باور كرد و اين از راه مطالعه و اقناع امكان‌پذير است. در مرحله دوم بايد اين باور از س
طح كارشناسان به عموم تسري پيدا كند و سوم اينكه بايد قدرت به نقد كشيده شود. جنبش دانشجويي شفاف‌ترين نيروي اجتماعي است كه مي‌تواند قدرت را به نقد بكشد. نقد يك ابزار موثر و از دستاوردهاي انقلاب ماست و اگر جنبش دانشجويي در چارچوب‌هاي مشخص نقد خود را انجام دهد مطمئن باشد كه نظام از او دفاع خواهد كرد.»

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان گفت: «مردم هر روز بيشتر متوجه ايران آينده مي‌شوند و اگر روزي تحقق اين ايران خواست عمومي شود تصميمات بر اين اساس شكل خواهد گرفت و كساني از طرف مردم انتخاب مي‌شوند كه در راستاي چشم‌انداز توسعه حركت كنند.»