نقد فرهنگی دولت نهم: ساده انگاری خطرناک است

اقتراحی در مورد فرصت ها و چالش های دولت نهم در عرصه فرهنگ

اگر ما از روح به شکل نیاییم گرفتار شکل­گرایی می­شویم که روح را فدای شکل خواهیم کرد. گاه و بیگاه در فضای پیشنهاد­ها یا نقطه نظراتی که عرضه یا پیگیری می­شود، کم وبیش این مخاطره به طور جدی دیده می­شود و به نظر می­رسد که تغییر معادله محتوا و فرم می­تواند به رفع این مخاطره کمک بکند.

فرهنگ در دولت نهم

ساده انگاری خطرناک است

سید عباس صالحی، مدیر مسئول و سردبیر پگاه حوزه

1ـ در ارتباط با مهمترین فرصت برای دولت نهم، می­توان نقاط متعددی را مطرح کرد ولی به نظر می­آید مهمترین فرصت برای دولت نهم، حضور قوی جریان ارزش­گرا در عرصه فرهنگ است، البته نه به طور غالب بلکه به صورت قوی.
بعد از گذشت دو دهه و نیم از واقعه پیروزی انقلاب اسلامی، چنین فضایی در عرصه کشور و به­ویژه در عرصه فرهنگ آماده شده است. برای فهم این پدیده شاید نیاز به این باشد که به این نکته توجه شود که معمولاً انقلاب­­ها در مخاطره یک رجعت و تجدید نظر طلبی قرار دارند و به­ویژه انقلابهایی که متکی به فضای احزاب متشکل و منسجم نیستند، این خطر، برای آنها یک خطر مضاعف است و باز هم توجه به این نکته داشته باشیم انقلابهایی که در یک فرصت کوتاه به پیروزی می­رسند، احتمال این خطر برایشان به صورت تصاعدی بالا می­رود. انقلاب اسلامی ایران به­شدت در معرض این مخاطره بود. چون از یک طرف، متکی به جریان حزبی متشکل نبود و از طرفی دیگر، عملاً پروسه گسترش و پیروزی انقلاب در فرصتی کمتر از یک سال شکل گرفت. گرچه مبادی انقلاب سابقه­ای طولانی داشت اما خود انقلاب و عمومی­تر شدن آن د

ارسال دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  • a - تاریخ : 16 - خرداد - 1386

    salam

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
برو بالا