سخنان مقام معظم رهبری درباره 15 خرداد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرد

در 15 خرداد سه عنصر وجود داشت. يكى عنصر مردم بود، يكى عنصر رهبر و امام بود و سومى عنصر انگيزه‌ى مذهبى و روح شهادت‌طلبى و فداكارى براى خدا بود. نطفه‌ى انقلاب ما با اين سه عنصر بسته شد. وقتى مى‌گوئيم مردم بوده‌اند، معنايش اين است كه هيچ يك از احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سياسى و سردمداران سياسى و مدعيان مبارزه و مقاومت در اين حركت مردمى كوچكترين نقشى نداشتند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، متن سخنان رهبر انقلاب درباره قیام پانزده خرداد در نماز جمعه  چهاردهم خرداد 1361 تهران را منتشر کرد.

 نمازجمعه‌ی تهران به امامت آيت الله خامنه‌ای 14/3/1361

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحيم

الحمد للَّه ربّ العالمين. الحمد للَّه القاصم الجبارين، مبير الظالمين، مدرك الحاربين، نكال الظالمين، صريخ المستصرخين، موضع حاجات الطالبين و معتمد المؤمنين. و الصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا و حبيب قلوبنا ابى‌القاسم‌ محمّد و على آله الأطيبين الأطهرين المنتجبين الهداة المهديين المعصومين المكرٌمين، سيّما بقيّة اللَّه فى الأرضين.

الّلهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات الاحياء منهم و الاموات و اغفر لشهدائنا الابرار الاخيار.

الّلهم صلّ على ائمّة المسلمين و حماة المستضعفين و هداة المؤمنين.

قال اللَّه الحكيم فى كتابه: «هو الذى ايّدك بنصره و بالمؤمنين، لو انفقت ما فى الأرض جميعاً، ما ألّفت بين قلوبهم و لكن اللَّه ألّف بينهم»(57)

و قال تعالى «يا ايّها النّبىّ حسبك اللَّه و من اتّبعك من المؤمنين.»(58)

دفعه‌ى گذشته‌اى كه پس از ماه‌ها توفيق شركت در اين اجتماع عظيم الهى و مردمى دست داد، مصادف با آستانه‌ى عيد بود و خداوند آن عيد را با عيدهاى متوالى ديگر، چه در صحنه‌هاى نبرد و چه در ميدان فعاليت‌هاى داخلى همراه كرد. اين دفعه مصادف با سالگرد خاطره‌ى پرشكوه نيمه‌ى خرداد است. نيمه‌ى خرداد هم اگر چه به اعتبارى يك عزاى فراموش نشدنى است، اما به اعتبارى يك عيد فراموش‌ نشدنى و تاريخ‌ساز است.

ماه خرداد ماه خاطره‌هاست؛ نيمه‌ى خرداد 1342، نيمه‌ى خرداد 1354 كه حادثه‌ى خونين مدرسه‌ى فيضيه براى دومين بار پيش آمد، و حوادث خرداد سال گذشته كه سرآغاز انقلاب سوم ملت ايران بود؛ كور كردن خط نفاق و التقاط و نفوذ و بيرون‌راندن خيانت‌كارانى كه فرصت‌طلبانه بر اين مردم جفا مى‌كردند.

از تصادف‌هاى شگفت‌آور يكى اين است كه قيام ميرزا كوچك‌خان جنگلى در پنجاه سال قبل تقريباً، كه يك قيام اسلامى و مردمى بود، در خرداد واقع شده است. همچنين درگيرى غم‌انگيز ميان اسرائيل و اعراب در سال 1346، كه مصادف با 1967 مسيحى است، در خرداد واقع شد.

امسال خرداد ما خاطره‌هاى ديگرى هم دارد. اوّلاً مصادف شد طليعه‌ى خرداد با بزرگترين پيروزي‌هاى جنگ تحميلى عراق عليه ايران و فتح خرمشهر. اين خاطره هم در ليست خاطره‌هاى خرداد ثبت شد. و بالاخره خرداد امسال با سالگرد ولادت حضرت بقية‌اللَّه‌الاعظم حضرت مهدى «روحى‌فداه و عجل‌اللَّه‌فرجه» مقترن و برابر است.

همه‌ى اين خاطره‌ها به نحوى به يك‌ديگر مربوط مى‌شود، اما من مايلم درباره‌ى حادثه‌ى 15 خرداد قدرى صحبت كنم، چون از خاطره‌هاى بسيار مهم و تعيين‌كننده‌ى انقلاب ماست و بعد، مطلبى را كه در انقلاب ما و در 15 خرداد به وضوح ديده شده است و قرآن هم به اين مطلب اشاره دارد، براى شما برادران و خواهران عزيز مطرح كنم تا براى خط مشى آينده‌ى ما، ملت و هم دولت، درسى باشد.

15خرداد يك قيام مردمى بود. علت اين قيام هم اين بود كه در روز عاشوراى آن سال كه مصادف با سيزدهم خرداد مى‌شد، امام امت حقايق افشا نشده‌ى تا آن روز را با مردم بى‌واسطه در ميان گذاشتند، كه در باره‌ى اين ارتباط بى‌واسطه‌ى امام و امت حرفى دارم كه ع