رفتن به بالا

ايستادگي ملي تنها راه دستيابي ملت به حقوق هسته‌اي است

مقام معظم رهبري با بيان اين كه آينده ملت ايران بسيار درخشان‌تر از گذشته آن است، خاطرنشان كردند: «ايراني» هر جا پاي دفاع از حق و حقوقش به ميان آيد هرگز از ميدان خطر عقب نشيني نمي‌كند. ..

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي امروز دوشنبه در مراسم هجدهمين سالگرد ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني (ره) و در اجتماع عظيم و پرشور قشرهاي مختلف ملت در حرم مطهر امام خميني (رض) تأكيد كردند: آينده ملت ايران در پرتو اتكاء به هويت حقيقي حركت امام راحل عظيم الشأن يعني اسلامي بودن، مردمي بودن و نوآوري‌هاي متكي بر اسلام بسيار درخشا‌ن‌تر از گذشته است.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين كه امام خميني (ره) و فكر و راه ايشان كلمه طيبه‌اي است كه به ملت اسلامي عظمت بخشيد، تصريح كردند: نام امام بزرگوار، انديشه نيكو و عمل صالح ايشان در ايران بزرگ و در فضاي امت اسلامي و جامعه بشري روز به روز زنده‌تر و تابناك‌تر خواهد شد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي علت اقتدار و ماندگاري مردان الهي را ارتباط با خدا و كار براي خدا دانستند و افزودند: راز قدرت معنوي و رمز «عظمت و نفوذ» رو به افزايش امام خميني (ره) اين است كه آن شخصيت بزرگ در همه كارها فقط خدا را ديد و در راه او مجاهدت كرد و خدا نيز همان گونه كه در قرآن وعده داده است، هميشه با او بود.
ايشان افزودند: علت آرامش خاطر و تزلزل ناپذيري امام در همه لحظات به ويژه مقاطع سخت و حساس كشور و حتي در لحظه عروج به سوي پروردگار همين ارتباط و اتصال با خدا بود.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين كه حركت در مسير حق، ايستادگي در مقابل زورگويان و دستيابي به پيشرفت و استقلال، مستلزم پرداخت هزينه است، خاطرنشان كردند: امام (ره) اعتماد عمومي مردم را به عنوان هزينه اين راه پرداخت و خداوند نيز اين هزينه را به صورت مضاعف به او بازگرداند به گونه‌اي كه جمعيت شركت كننده در مراسم تشييع ايشان به مراتب از استقبال كنندگان از آن رهبر بزرگ بيشتر بود.
ايشان تنها راه دستيابي يك ملت را به اهداف و حقوق خود، بصيرت و ايستادگي آگاهانه برشمردند و خاطرنشان كردند: حقوق يك ملت، با التماس به سلطه گران و عقب نشيني و نرمش در برابر آنان محقق نخواهد شد چرا كه حق را بايد با تلاش و ايستادگي به دست آورد.
رهبر انقلاب اسلامي پايداري و مجاهدت ملت ايران را مهم‌ترين عامل ثبات و استحكام نظام و تحقق «استقلال و عزت ملي» دانستند و افزودند: بر اثر ايستادگي و بصيرت ملت ايران، زورگويان جهان به اين نتيجه رسيده‌اند كه «ايراني» هر جا پاي دفاع از حق و حقوقش به ميان آيد هرگز از ميدان خطر عقب نشيني نمي‌كند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي تداوم ايستادگي ملي را زمينه ساز احقاق حقوق مردم ايران در همه زمينه‌ها از جمله انرژي هسته‌اي دانستند و افزودند: رويه ملت آزاد و مستقل ايران اين نيست كه براي دستيابي به انرژي هسته‌اي و ديگر حقوقش از قدرت‌هاي سلطه‌گر التماس و خواهش كند چرا كه اين ملت بزرگ و جوانان برومندش خود را باور كرده‌اند و با تكيه بر تجربه هاي 28 سال اخير مي‌دانند كه با ايستادگي بصيرانه مي‌توانند همه حقوق خود را به دست آورند.
رهبر انقلاب اسلامي ايجاد هويتي جديد يعني «جمهوري اسلامي» را در منطقه حساس خاورميانه از مهم‌ترين اقدامات امام راحل برشمردند و با تشريح و تحليل روند تحكيم سلطه استكبار بر خاورميانه پس از جنگ دوم جهاني افزودند: ايران نيز در آن دوران سياه، صد در صد تحت نفوذ و سلطه عميق استكبار آمريكا بود و به همين علت معجزه انقلاب اسلامي كه به رهبري بي نظير امام و همت ملت به وقوع پيوست همه سلطه‌گران را غافلگير كرد اما افراد با بصيرت همان موقع دريافتند كه مسير منطقه، با برافراشته شدن پرچم اسلام در ايران عوض شده است.
مقام معظم رهبري به تلاش‌هاي ناكام دشمنان براي از بين بردن جمهوري اسلامي اشاره كردند و افزودند: با وجود همه طرح‌ها و توطئه‌ها، هويت جديدي كه امام ايجاد كرد امروز با ثبات‌ترين نظام منطقه است و ملت ايران پرشورترين، مصمم‌ترين و با آبروترين ملت ها به شمار مي‌آيد و چهره درخشان جمهوري اسلامي و امام بزرگوار، روز به روز در ميان توده‌هاي ملت‌هاي مسلمان و «جوانان و روشنفكران جهان اسلام» مقبول‌تر مي‌شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي استمرار اين روند و تداوم پيشرفت كشور را به ادامه وفاداري ملت و نخبگان به خطوط اصلي حركت امام منوط دانستند و تأكيد كردند: اسلامي بودن، مردمي بودن و برخورداري از ابتكار و نوآوري اسلامي، سه نقطه اصلي حركت مبارك امام است كه نبايد هيچ‌گاه فراموش شود.
ايشان اسلامي بودن نظام را شاخصه‌اي فراتر از تعلق جمهوري اسلامي به يك مذهب بيان كردند و افزودند: جمهوري اسلامي از دل معارف شيعي به وجود آمده است اما اسلامي بودن نظام به معناي اسلام فرامذهب و هويتي فرامذهبي است و نظام اسلامي هرگز شناسنامه تك مذهبي براي خود قائل نبوده است و به همين علت است كه امروز جوان سني فلسطيني همچون جوان شيعه لبناني به جمهوري اسلامي چشم اميد دوخته است و نظام اسلامي به همه اجزاء پيكره عظيم امت اسلامي، احساس افتخار و عزت مي‌بخشد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، تكيه و تعبد به شرع مقدس را بعد ديگري از هويت اسلامي نظام خواندند و خاطرنشان كردند: ما علاوه بر ارزش‌هاي اخلاقي، قواعد و همه نظام‌هاي اجتماعي و سياسي خود را از كتاب و سنت مي‌گيريم و به آن افتخار مي‌كنيم چرا كه معتقديم فهم درست «كتاب و سنت» و نگاه باز و مجتهدانه به اين دو مقوله مي‌تواند راه‌هاي بسياري را براي تأمين نيازهاي فردي و اجتماعي ملت‌ها ارائه كند.
ايشان شاخصه دوم جمهوري اسلامي را مردمي بودن آن بيان كردند و افزودند: د
ر نظام اسلامي، رأي، اراده و خواست مردم، به معني واقعي كلمه، تعيين كننده است و تأمين نيازهاي آنان هدف اساسي مسئولين به شمار مي‌رود.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به نگاه جامع نظام جمهوري اسلامي به نيازهاي مادي، معنوي و اخلاقي مردم، خاطرنشان كردند: در نظام اسلامي علاوه بر توجه جدي به نيازهاي اقتصادي و امنيت عمومي مردم، امنيت اخلاقي و حفظ نظام خانواده نيز مورد توجه ويژه است.
رهبر انقلاب اسلامي اراده مردم را در چارچوب دين خدا، تعيين كننده مطلق دانستند و افزودند: مردم سالاري ديني چارچوب اصلي نظام جمهوري اسلامي و در بردارنده كرامت حقيقي انسان و تأمين كننده نيازهاي عمومي مردم است.
ايشان در همين زمينه خاطرنشان كردند: نظام اسلامي، دموكراسي مبتني بر مباني غلط و شكست خورده ليبرال دموكراسي غرب را رد مي‌كند زيرا در ساختار استبدادي و ديكتاتوري نظام‌هاي غربي مردم هيچ نقشي ندارند و همه كاره واقعي، صاحبان سرمايه و زرسالاران هستند.
رهبر انقلاب اسلامي شاخصه سوم نظام جمهوري اسلامي را نوآوري متكي بر مباني اسلام برشمردند و تأكيد كردند: نخبگان سياسي و فرهنگي كشور، اسلام ناب را آن چنان كه از كتاب و سنت درك مي‌شود براي ذهن‌هاي مشتاق داخل و خارج از كشور بازگو كنند.
ايشان ادبيات سياسي جمهوري اسلامي را داراي جذابيت فراوان خواندند و با اشاره به بركات فراوان نوآوري‌هاي اسلامي براي نظام افزودند: نبايد برخي افراد به علت احساس حقارت يا شيفتگي در مقابل غرب، احكام و مباني اسلام را با ديدگاه‌هاي غربي منطبق كنند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تلاش امپراطوري خبري و رسانه‌اي استكبار براي ارائه تصويري مخدوش و غلط از ملت ايران و نظام اسلامي، افزودند: ايستادگي و پيروزي ملت ايران در برابر تهديدها و چالش‌ها، حفظ اصول و جهت‌گيري‌هاي اصلي، پيشرفت‌هاي شگفت‌آور علمي و فناوري، پيشرفت در عرصه‌هاي مديريت اجتماعي و سياسي، افزوده شدن عزت بين‌المللي و الگو شدن براي ملت‌هاي مسلمان، تصوير واقعي ملت ايران است.
رهبر انقلاب اسلامي هويت برجسته جمهوري اسلامي را نتيجه پايمردي و رهبري امام خميني (ره) و همت ملت ايران دانستند و با اشاره به وظايف سنگين دولتمردان و مردم براي ادامه اين مسير پرافتخار، افزودند: همان گونه كه در ابتداي سال بيان شد، تلاش در جهت پيشرفت اقتصادي و علمي و همچنين مقابله با جنگ رواني دشمن براي ايجاد خلل در اتحاد ملي، سه محور اصلي است كه بايد مورد توجه جدي مردم و مسئولين باشد.
ايشان با تأكيد بر اين كه توجه به عدالت و تأمين آن مهم‌ترين خواسته مردم از دولتمردان است افزودند: فعالان اقتصادي در بخش‌هاي مختلف از جمله سرمايه گذاري، نوآوري صنعتي و رشد بخش كشاورزي تلاش همه جانبه‌اي داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامي لزوم هوشياري مردم در مقابل تلاش دشمن براي ايجاد اختلاف و دو دستگي را يادآور شدند و با اشاره به در پيش بودن انتخابات مجلس هشتم در اواخر سالجاري، خاطرنشان كردند: دشمن تلاش دارد با ايجاد چالش‌هاي انتخاباتي بين مردم تفرقه بياندازد اما ملت ايران با كمك خداوند، اين انتخابات را وسيله ديگري براي رشد و عزت خود قرار خواهد داد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به توطئه بزرگ دشمنان براي به راه انداختن جنگ شيعه و سني، انسجام اسلامي را ضرورتي واقعي برشمردند و افزودند: دشمنان امت اسلامي يك گروه متعصب، متحجر و بي خبر از حقايق عالم و معنويت را شكل داده‌اند تا ميان مسلمانان، اختلاف و جنگ و خونريزي به راه بيافتد اما براساس نظر علماي حقيقي اسلام، كساني كه دست خود را به خون مسلمانان آلوده مي‌كنند مرتكب گناهان نابخشودني مي‌شوند و اين كار در واقع خروج از اسلام است.
ايشان با تأكيد بر اين كه برادري ملت ايران با ملت‌هاي مسلمان يك برادري واقعي است، تأكيد كردند: با وجود اختلاف‌هاي فكري و مذهبي بين مسلمانان، آنان بايد در زير پرچم لا اله الا الله و محمد رسول الله، دست در دست يكديگر در مقابله با دشمنان اسلام و امت اسلامي ايستادگي كنند.
رهبر انقلاب اسلامي آينده ملت ايران را بسيار درخشانتر از گذشته دانستند و خاطرنشان كردند: تا تحقق اهداف و آرمان‌ها، راهي طولاني در پيش داريم اما ملت بزرگ ايران، به بركت ايستادگي، روشن‌بيني و آگاهي ملي، اين راه را با موفقيت‌هاي بيشتر طي خواهد كرد و با تداوم راه پرافتخار امام، آينده روشن خود را محقق خواهد ساخت.

منبع: فارس