رفتن به بالا

شاهد رویکرد فرهنگی چشمگیری نیستیم

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم با تاکید بر اینکه تمام تلاش من زنده شدن گفتمان انقلاب

اسلامی است، گفت: برای حفظ این گفتمان حتما باید به ابراز نقد متمسک شویم تا از این طریق

خط بین انقلاب و جمهوری اسلامی جدا شود. چرا که آنچه که در جمهوری اسلامی انجام می شود ، لزوما منطبق بر انقلاب اسلامی نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، سیاست‌زدگی و اقتصادزدگی جامعه ایرانی را از عوامل اصلی غیراخلاقی شدن جامعه توصیف کرد و گفت: معتقدم اخلاق در جامعه ما دارد دستخوش مطامع و منافعی قرار می گیرد که باید با این موضوع مقابله شود.
به گزارش مهر، دکتر عماد افروغ با اشاره به توصیه رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان مجلس، مبنی بر لزوم تحقق نگاه کلان و ملی در دیدگاه آنها ، افزود: توجه به این وجه جزء توصیه های مقام معظم رهبری هم بوده است و غم نان، برق و مواردی از این قبیل، وظیفه نمایندگان مجلس نیست و اگر آنها هم در پی انجام کارهای اجرایی باشند، پس وظایف قوه مجریه چه می شود؟
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: غلبه رویکرد فوق در نمایندگان باعث می شود بیشتر دنبال مماشات بوده و نتوانند انتقاد نمایند و لذا به تعاملی یک سویه با دولت وارد شوند که البته این مسئله بیشتر متوجه نماینده های شهرستان ها بوده است.
افروغ که در برنامه شب شیشه ای شبکه تهران سخن می گفت، درباره رویکرد و نگاه سیاسی خود و فرزندانش اظهار داشت: بنده و فرزندانم اصولگرای اصلاح طلب هستیم و معتقدم، در ذات اصولگرایی نوعی اصلاح نهفته و اصلاح طلبی هم به اصول و معیارهایی نیازمند است.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم با تاکید بر اینکه تمام تلاش من زنده شدن گفتمان انقلاب اسلامی است، گفت: برای حفظ این گفتمان حتما باید به ابراز نقد متمسک شویم تا از این طریق خط بین انقلاب و جمهوری اسلامی جدا شود. چرا که آنچه که در جمهوری اسلامی انجام می شود ، لزوما منطبق بر انقلاب اسلامی نیست.
افروغ، انتشار برخی شایعات مبنی بر اینکه علت رویکرد انتقادی وی به دولت نهم ، عدم انتخابش به عنوان وزیر ارشاد است، را مباحثی غیر اخلاقی خواند و افزود: من همیشه اهل نقد بوده ام و چون معتقدم یکی از ارکان جمهوری اسلامی ، پیوند اخلاق و سیاست است ، این قبیل صحبت ها را غیر اخلاقی می دانم.
نماینده مردم تهران در خانه ملت ، با اشاره به مواضع خود در قبال سیاست های دولت های گذشته ایران، تصریح کرد: کلا روش شناسی من رئالیسم انتقادی بوده و از همان روز اول که دولت اصولگرا شکل می گرفت ، در مصاحبه ای اعلام کردم که از تحقق همسویی بیمناکم و در این صورت جزء منتقدان خواهم بود و به همین دلیل هم هر چند که شاید برای بسیاری سنگین باشد، اصطلاح " به صدا در آمدن ناقوس دیکتاتوری جدید " را به کار بردم.
این عضو ارشد اصولگرایان مستقل مجلس، همچنین گفت: هر چند که همسویی خوب است اما باید مراقب باشیم یکدستی ایجاد نشود و همسویی به تضییع حقوق شهروندان نینجامد.
وی که پنجشنبه شب در برنامه شب شیشه ای شبکه تهران حضور یافته بود، با اشاره به انتقاداتی که از رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطرح کرده بود، در پاسخ به سئوالی درباره ارسال نامه ای از سوی اسفندیار رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی به کمیسیون فرهنگی مجلس ، گفت که آقای مشایی نامه ای برای ما ننوشته است.
افروغ در همین راستا توضیح داد که به اقدام رئیس سازمان میراث فرهنگی برای شرکت در محفلی خاص اعتراض کرده و آن را زیبنده یک مسئول نظام اسلامی نمی داند و تکثیر فیلم این حضور را هم نوعی اشاعه فحشا تلقی می کند.
وی با اشاره به حضورش در تایلند برای حضور در اجلاس آسیایی برای صلح گفت: در آن اجلاس هم ضیافت شامی ترتیب داده شد که در آن موسیقی آمریکایی نواخته می شد؛ بنده همان موقع به رئیس اجلاس "اعتراضی فرهنگی" کردم که ما به عنوان میهمانان خارجی انتظار نمایش هنر تایلندی و نه هنر غربی، که این موضع ما در آنجا با استقبال مسئول و دانشجویان حاضر مواجه شد و از آن پس هم نمایش و هنرهای تایلندی جایگزین موسیقی آمریکایی شد.
نماینده مردم تهران در خانه ملت در ادامه سخنان خود با اشاره به تنوع و گستره کارها در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از پر رنگ بودن اقتصاد و سیاست در برابر فرهنگ در کشورمان ابراز تاسف کرد و افزود: کشور ما به شدت اقتصادزده و سیاست زده است و ما از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی توقع داشتیم که از روزنه فرهنگ به اقتصاد و سیاست بنگرند.
وی در پاسخ به این سئوال مجری برنامه مبنی بر اینکه شما به عنوان یک فرد داخل نظام جمهوری اسلامی چه اقدامی را در این جهت انجام داده اید؟ گفت: اولین طرح که ما دنبال کردیم ساماندهی مد و لباس بود که بیش از آنکه دل مشغولی این طرح پوشش باشد، نماد و فرهنگ ایرانی بود که واقعا اینها به فراموشی سپرده شد و مجددا حقوق فرهنگی مورد غفلت واقع شد.
افروغ، یکی دیگر از اقدامات کمیسیون متبوعش در مجلس را طرح تسهیل ازدواج جوانان عنوان کرد و با اشاره به روند تصویب این طرح و تایید آن توسط شورای نگهبان گفت: متاسفانه دولت نهم این طرح را با طرح صندوق مهر رضا ادغام نمود و علیرغم وجود ابعاد مختلف در طرح ما آن را صرفا به موضوع وام محدود کردند.
افروغ تصریح کرد: قرار نیست دولت مدی را ارایه کند بلکه فقط قرار است متناسب با خرده فرهنگ ها و اقشار مختلف کشور مد عرضه شود. ما می گفتیم در این زمینه هیچگونه طرح ایجابی نداریم یعنی صرفا می گفتم چه چیزی را نپوشید و نمی گفتیم به جای آن چه بپوشید.
وی خاطر نشان کرد: سالهاست که ما نه در دولت فعلی ونه در دولت های گذشته شاهد رویکرد فرهنگی چشمگیری نیستیم اما کمیسیون فرهنگی مجلس تا کنون 12 طرح را در این زمینه ها ارایه کرده است.
وی با اشاره به رویکرد واکنشی ایران در برابر نمایش فیلم ضد ایرانی 300 ، افز