حاشيه‌هاي حضور اورتگا در جمع دانشجويان ايراني

طي مراسمي در دانشگاه تهران

سردار مجاهد سعيد قاسمي، از فرماندهان دوران دفاع مقدس چفيه‌اي به گردن رئيس جمهور نيكاراگوئه انداخت و درباره آن با كمك مترجم، توضيحاتي به اورتگا داد. پس از آن نيز سعيد قاسمي و اورتگا دست در دست هم رو به جمعيت اتحاد خود را به نمايش گذاشتند كه در اين لحظه حضار براي چند دقيقه فرياد "الله اكبر" سردادند.


هنگامي كه دانيل اورتگا چفيه نماد دفاع مقدس را به گردن انداخت، براي چند دقيقه فرياد "الله اكبر" در تالار علامه اميني دانشگاه تهران طنين انداز شد.
 

* حضور دانيل اورتگا، عصر ديروز 20 خرداد ماه در دانشگاه تهران يكي از به ياد ماندني‌ترين روزها را براي دانشجويان و همچنين خود رئيس جمهور نيكاراگوئه و همراهانش رقم زد.

* دانيل اورتگا در حالي كه پيراهن ساده هميشگي با آستين هاي بالازده‌اش را بر تن داشت، در ميان تشويق گسترده و هجوم تصويربرداران و عكاسان رسانه هاي مختلف دنيا وارد تالار علامه اميني دانشگاه تهران شد.

* فتاح وزير نيرو، زاهدي وزير علوم و سعيد جليلي معاون اروپا و آمريكاي وزارت خارجه، اورتگا را همراهي مي كردند. سفراي كشورهاي آمريكاي لاتين در ايران نيز در اين مراسم حضور داشتند.

* امير تفرشي مجري مراسم كه از مسئولان برنامه هاي "جبهه مقاومت جهاني" و " خانه آمريكاي لاتين"  است، در فواصل مختلف جملاتي از حضرت امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب درباره لزوم اتحاد ملتهاي جهان عليه استعمارگران و استكبار جهاني قرائت كرد، يكي از اين جملات از حضرت امام اين بود كه فرمودند: مستضعفين جهان از هر عقيده و مذهبي كه باشند بايد متحد شوند.

* در دو مرحله نيز كليپ هايي درباره جبهه مقاومت جهاني در سالن پخش شد كه در قسمتي از آن استعمار و استكبار آمريكا به نمايش در آمده بود. در قمستهايي از اين كليپ ها نيز تصاويري از مبارزان آمريكاي لاتين و رهبران مقاومت اسلامي به نمايش در آمد. وقتي تصاويري از فيدل كاسترو، هوگو چاوز، دانيل اورتگا، سيد حسن نصرالله، محمود احمدي نژاد، مقام معظم رهبري و حضرت امام به نمايش در آمد، همه حضار با شور و حالي خاص دست زدند.

* حسن رحيم‌پور ازغدي طي سخناني به بررسي تاريخ مبارزات ملت ايران و ملتهاي آمريكاي لاتين عليه استكبار پرداخت كه سخنان وي مورد اسقبال اورتگا قرار گرفت به گونه‌اي كه رئيس جمهور نيكاراگوئه در ابتداي سخنانش گفت: سخنان استاد رحيم‌پور را به خوبي گوش دادم؛ ايشان خلاصه خوبي از تاريخ مبارزات جهاني ارائه داد.

* "روساريو موريو" همسر دانيل اورتگا كه به همراه او به ايران سفر كرده، تحت تاثير فضاي مراسم و شدت تشويق حضار قرار گرفته بود، به گونه‌اي كه براي حاضرين سخنراني كرد.همچنين همسر اورتگا در هنگام عبور از رديف اول صندلي ها در سالن، با دو نفر از دختران محجبه خوش و بش كرد.

* دانشجويان تصاوير بزرگي از حضرت روح الله، مقام معظم رهبري، سيد حسن نصرالله، ملكوم ايكس، شهيد چمران و رهبران ضد استكبار آمريكاي لاتين با محمود احمدي نژاد در دست داشتند.

* پس از سخنراني رئيس جمهور نيكاراگوئه، اورتگا، همسر، دو دختر و يك پسر وي در جايگاه ايستادند و در ميان تشويق پروشور حضار كه فرياد مي زدند "ويوا اورتگا" – به معني زنده باد اورتگا- از سوي خانه امريكاي لاتين و بسيج دانشجويي دانشگاه تهران هدايايي دريافت كردند.

* براي اهداي هديه به اورتگا، سردار مجاهد سعيد قاسمي از فرماندهان دوران دفاع مقدس نيز به جايگاه دعوت شد كه وي ابتدا چفيه‌اي به گردن رئيس جمهور نيكاراگوئه انداخت و درباره آن با كمك مترجم، توضيحاتي به اورتگا داد. پس از آن نيز سعيد قاسمي و اورتگا دست در دست هم رو به جمعيت اتحاد خود را به نمايش گذاشتند كه در اين لحظه حضار براي چند دقيقه فرياد "الله اكبر" سردادند. در اين لحظات شعارهاي مرگ بر آمريكا، مرگ بر اسرائيل و down with usa نيز در تالار علامه اميني دانشگاه تهران طنين انداز شد. اين تكبير و شعارهاي ضد آمريكايي و اسرائيلي شور و حال عجيبي به اين مراسم داد.

* دانيل اورتگا با همين چفيه‌اي كه از اين مراسم در گردن خود داشت، به ديدار مقام معظم رهبري رفت.

* در حاشيه اين مراسم دانشجويان طوماري به زبان انگليسي در حمايت از اتحاد ضداستكباري ملت هاي دنيا و دفاع از فناوري صلح آميز هسته‌اي ايران امضا كردند.

منبع: خبرگزاري فارس  و  …