گزارش تجمع مقابل سفارت انگلیس به نقل از رسانه های خبری

در اعتراض به برگزاری جشن تولد ملکه انگلیس :

همچنين درگيري‌هايي بين نيروي انتظامي و تعدادي از دانشجويان مشاهده و تردد در خيابان مقابل سفارت نيز با مشكل مواجه شد. که منجر به زخمی شدن تعدادی از دانشجویان و بازداشت برخی دیگر از جمله دو تن از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان مستقل شد. درگیری میان صدها تن از سربازان مجهز به باتوم و سپر نیروی انتظامی – که این تعداد در هیچ تجمعی دیده نشده بود!- و دانشجویان معترض بالا گرفت.

تعدادي از دانشجويان و نمايندگان تعدادي از تشكل‌هاي دانشجويي در اعتراض به برگزاري جشن تولد ملكه اليزابت در سفارت انگلستان و شركت تعدادي از افراد ايراني در اين جشن، در مقابل اين سفارت، نشست خبري و تجمع اعتراض‌آميز برگزار كردند.

در اين نشست كه با حضور نمايندگي از تشكل‌هايي چون طيف شيراز دفتر تحكيم وحدت، اتحاديه‌ي انجمن‌هاي اسلامي مستقل دانشگاه‌ها، جنبش عدالتخواه دانشجويي، اتحاديه‌ي تشكل‌هاي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي، جامعه‌ي اسلامي دانشجويان و بسيج دانشجويي برگزار شد، دانشجويان به برگزاري اين جشن در ايام عزاداري مردم ايران به مناسبت ايام فاطميه و فجايع سامرا اعتراض كردند.

در ابتدای این مراسم برگزار کنندگان این تجمع با ترتیب دادن یک نشست خبری به بیان دیدگاههای خود پیرامون میهمانی سفارت انگلیس پرداختند.

در بخشی از این نشست خبری نماینده دانشجویان مستقل گفت: معنا ندارد که در ام القرای جهان اسلام برای ملکه تزویر و فساد جشن تولد برگزار کنند.

این سخنان که با شعارهای  تجمع کنندگان قطع شد ، در حالی ادامه یافت که سخنران دیگر این مراسم خبر از شناسایی دقیق میهمانان دعوت شده به سفارت انگلیس داد.

وی گفت: ما به طور مستند می دانیم که چه کسانی به این مجلس دعوت شده اند، آنها تعدادی ازهنرمندان، سیاسیون واداده  و ضد انقلاب، تعدادی از ایرانیان کثیف و خائن  هستند.

دیگر سخنران این تجمع گفت: برگزاری این میهمانی دهن کجی به خانواده های شهداست.

وی خطاب به نمایندگان رسانه های خبری گفت: از میهمان سفارت عکس بگیرید و به همه عالم مخابره کنید تا آنها رسوا شوند.

نماینده دفتر تحکیم وحدت نیز در این همایش گفت: غربی ها خودشان محور شرارت هستند اما به ما می گویند محور شرارت. قوه قضاییه باید شرکت کنندگان در این میهمانی را به اشد مجازات برساند و محاکمه کند.

سخنرانان این تجمع همچین رفتار دولت انگلیس در ماجرای ملوانان انگلیسی را نیز محکوم کردند.

یکی از سخنرانان با اشاره به هتک حرمت حرمین عسگریین(ع) به انتقاد از عملکرد صدا و سیما در این خصوص پرداخت و گفت: رسانه ملی  در این روز فیلمی از یک کمدین انگلیسی را پخش کرد، اگر این روند اصلاح نشود تجمع بعدی ما در مقابل صدا و سیما خواهد بود.

دانشجويان پلاكادرهايي در دست داشتند كه روي آن نوشته شده بود: "ديگ پلوي انگليسي را بر سرتان خراب خواهيم كرد"، "نوكران انگليس خجالت خجالت"، "مجلس عيش و نوش در سرزمين اسلامي به چه معناست؟"، "اهانت مجدد به حرمين شريفين را محكوم مي‌كنيم".

در این تجمع دانشجویان در حالي كه شعار مي‌دادند "سيزده آبان ما تكرار بايد گردد"، "مرگ بر انگليس، مرگ بر منافق"، "سفارت انگليس تعطيل بايد گردد"، "سفير صهيونيستي اخراج بايد گردد"، "واي اگر خامنه‌اي حكم جهادم دهد ارتش دنيا نتواند كه جوابم دهد"، "عزا عزاست امروز روز عزاست امروز"، "الله اكبر، الله اكبر" در مقابل سفارت به سينه‌زني پرداختند.

همچنين درگيري‌هايي بين نيروي انتظامي و تعدادي از دانشجويان مشاهده و تردد در خيابان مقابل سفارت نيز با مشكل مواجه شد. که منجر به زخمی شدن تعدادی از دانشجویان و بازداشت برخی دیگر از جمله دو تن از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان مستقل شد. درگیری میان صدها تن از سربازان مجهز به باتوم و سپر نیروی انتظامی – که این تعداد در هیچ تجمعی دیده نشده بود!- و دانشجویان معترض بالا گرفت.
تجمع‌كنندگان خواستار برخورد با افراد حاضر در جشن مذكورند.

دانشجویان که ابتدا در مقابل درب شرقی سفارت تجمع کرده بودند پس از اطلاع از عبور و مرور ماشین های پلاک سیاسی مهمانان از درب شمالی به آن سو حرکت کردند و به شعار دادن پرداختند که این بار بر تعداد نیروهای محافظت کننده افزوده شد و در چند نوبت به شدیدترین وضع ممکن به دانشجویان حمله کردند که تعدادی زخمی و دستگیر شدند که هنوز از آمار دقیق زخمی ها و دستگیرشدگان آمار دقیقی در دست نیست! دانشجویان تجمع کننده خواستار اخراج سفیرٰ، افشای منافقین شرکت کننده در جشن و تعطیلی سفارت روباه پیر بودند.

اين درگيري با شعارهاي دانشجويان همراه بود. آنها شعار مي‌دادند "نيروي انتظامي حمايت حمايت"، "نيروي انتظامي تو حافظ ملتي"، "نيروي انتظامي حفاظت از انگليس وظيفه‌ي شما نيست"، "سفارت انگليس تعطيل بايد گردد"، "هر كه با آل علي درافتاد ور افتاد".

دانشجويان در حالي كه سينه مي‌زنند شعار دادند "حسين حسين شعار ماست شهادت افتخار ماست"، "اي رهبر آزاده آماده‌ايم آماده‌ايم"، "خوني كه در رگ ماست هديه به رهبر ماست"، "يا حسين يا حسين"، "منافق حيا كن سفارت رو رها كن".

همچ
نين سنگ و اشيايي به سمت نيروي انتظامي پرتاب شد.

در پي درگيري نيروي انتظامي با دانشجويان در خيابان نوفل لوشاتو دانشجويان معترض از مقابل سفارت دور شدند و پليس ناچار شد از گاز اشك‌آور استفاده كند. در اين درگيري‌ها كه در طول خيابان نوفل لوشاتو ادامه داشت، پليس در تلاش بود تا دانشجويان معترض را از سفارت دور كند. در جریان این تجمع پليس ابتداي خيابان نوفل لوشاتو را بست و دانشجويان در خيابان حافظ پراكنده شدند و كوچه‌هاي منتهي به خيابان نوفل لوشاتو بسته شد.

دانشجويان معترض در مقابل سفارت انگليس با تجمع در مقابل خيابان پارس منتهي به نوفل لوشاتو نماز مغرب و عشا را به جماعت اقامه كردند.

در ادامه يكي از دانشجويان خطاب به تجمع‌كنندگان گفت ما در مقابل لانه كفر ايستاده‌ايم و نيروي انتظامي وظيفه نداشت بي‌حرمتي كند. اما اگر بي‌حرمتي نسبت به شما شده و باطوم خورده‌ايد براي رضاي خدا بوده است. در اين لحظه دانشجويان شعار «نيروي انتظامي حمايت از انگليس وظيفه شما نيست» را سر دادند. 
همچنین  يكي از دانشجويان خطاب به كساني كه در مراسم جشن تولد ملكه انگليس حاضر شده بودند، اظهار داشت: اگر اتفاقي كه اكنون براي بسياري از مردم عراق و ناموس آنها مي‌افتد براي شما اتفاقي نمي‌افتد به اين خاطر است كه جوانان پاك اين مرز و بوم جان خود را در راه دفاع از اين ميهن فدا كردند.
وي در ادامه خطاب به نيروي انتظامي گفت: برخوردهاي امروز از شما بعيد بود اما دانشجويان به دليل اينكه لباس پاسداري بر تن شماست به شما احترام مي‌گذارند.

در خيابان نوفل لوشاتو آمبولانس‌هايي قرار داشت كه دانشجويان مجروح شده مداوا شدند.

دانشجويان معترض كه در مقابل درب‌هاي شرقي و شمالي سفارت تلاش مي‌كنند افرادي كه وارد سفارت مي‌شوند را شناسايي كنند.

نيروي انتظامي همچنان در حال حراست از سفارت است و دانشجويان به سفارت سنگ و اشيايي را پرتاب مي‌كنند.

منابع : مطالبه ، مهر ، ایسنا ، فارس