آزاداندیشي مقدمه مطالبه‌گري و نقادي تشكل‌هاي دانشجويي است

عضو شوراي مركزي جنبش عدالتخواه دانشجويي:

تشكل‌هاي دانشجويي بايد در يك سطح به پيگيري علايق خود در سطح جامعه بپردازند و در سطح ديگر در صورتي كه خواست آنها گفتمان غالب جامعه نبود با فرهنگ‌سازي آن را به عنوان گفتمان غالب مردم تبديل كنند چراكه در صورت نبود ارتباط تنگاتنگ بين مردم و جامعه از جريان دانشجويي سلب اعتماد مي‌شود.

يك عضو شوراي مركزي جنبش عدالتخواه دانشجويي آزادي و آزاد اندیشی را مقدمه‌ي مطالبه‌گري و نقادي تشكل‌هاي دانشجويي عنوان و اظهار كرد: با حفظ و رعايت چارچوب آزادي، اخلاق و منطق در نقد ديگر نيازي به تعريف خطوط قرمز نيست.

مرتضي فيروزآبادي، با بيان اينكه تشكل دانشجويي بايد بر پايه‌ي آرمان خواهي، نقادي و مطالبه‌گري شكل گيرد به  خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: آزادي به معناي ايجاد فضايي است كه در آن انديشه‌هاي مختلف با احترام به يكديگر به پرسش و پاسخ گفتمان حاكم بپردازند كه اين آزادي مقدمه‌ي مطالبه‌گري و نقادي تشكل‌هاي دانشجويي است، بنابراين مي‌توان گفت لازمه هر فضاي پوياي فكري فضاي آزاد نقادي، اخلاق و منطقي است.

اين فعال دانشجويي ادامه داد: با حفظ و رعايت چارچوب آزادي، اخلاق و منطق نه تنها مي‌توان بسياري از خطوط قرمز را پوشش داد بلكه نيازي به تعريف خطوط قرمز نيست، چراكه بسياري از خطوط قرمزي كه در نقد عنوان مي‌شود بي‌اخلاقي سياسي است و نه خطوط قرمز.

وي حذف نقادي را در حذف مطالبه‌گري و عدم نظارت كافي بر مسوولان موثر خواند و خاطرنشان كرد: يكي از اثرات حذف نقادي از تشكل‌هاي دانشجويي بيگانه شدن نسل آينده تشكل‌هاي دانشجويي با فضاي نقادي است و از سوي ديگر حذف نقادي از تشكل‌هاي دانشجويي باعث مي‌شود كه ديگر نتوان كمترين هزينه مشكلات جامعه را برطرف و از خطاها پيشگيري كرد يا در صورت بروز خطا با كمترين هزينه آن را رفع كرد.

فيروزآبادي ركن سياسي كشورمان را مبتني بر مردم‌سالاري دانست و تصريح كرد: مردم‌سالاري به معناي همراهي آگاهانه‌ي مردم با حكومت است كه در انديشه‌ي ديني و رويه‌ي امام (ره) و مقام معظم رهبري با مردم همواره ركن آگاهانه بودن مردم از حكومت برخلاف ديدگاه‌هايي كه مردم را تنها مشمول دنياي خارج و جهت‌دهي معيشتي مي‌دانند، است.

وي ادامه داد: انديشه‌ي امام (ره) بر آن بود كه حضور مردم در تمام صحنه‌ها بايد آگاهانه باشد و بر اساس اين عقيده امام (ره) در دوران رهبري‌شان تمام تصميماتشان را براي مردم تشريح مي‌كردند.

اين فعال دانشجويي، كاركرد مهم تشكل‌هاي سياسي را رشد آگاهي مردم – كه مستلزم فضاي نقادي است – عنوان و اظهار كرد: مقام معظم رهبري در سمنان فرمودند كه مديريت تحولات كشور بايد به عهده‌ي نخبگان حوزه و دانشگاه و مجموعه‌ي فعالان دانشگاه باشد بنابراين با توجه به اين فرمايش نخبگان جامعه بايد با فهم سياسي‌شان كانال ارتباطي مردم بوده و كار ويژه‌ي خود را انجام دهد.

وي با بيان اينكه تشكل‌هاي دانشجويي در فرهنگ‌سازي جامعه موثرند، خاطرنشان كرد: برخوردهايي همچون اخطار، تعليق و اخراج در صورتي كه در چارچوب قانون باشد، خشن نيست. بنابراين برخورد با دانشجويان بايد با حفظ قانون، ‌منطبق بر ضوابط و با در نظر گرفت بي‌تجربگي دانشجو صورت گيرد.

اين فعال دانشجويي ادامه داد: برخوردهاي فيزيكي و به تشنج كشيدن فضاي دانشگاه نه در شان دانشجو و نه به مصلحت كشور است چرا كه در شرايط كنوني نيازمند فضاي آرام مبتني بر گفتگو و منطق در دانشگاه هستيم.

فيروزآبادي، ريشه‌ي عقب افتادگي جنبش دانشجويي از پيشگامي را فاصله گرفتن اين جنبش از مطالبات حقيقي‌اش عنوان و تصريح كرد: بعد از روي كار آمدن مجلس هفتم و دولت نهم به نوعي عدالت به عنوان دغدغه‌ي همه‌ي تشكل‌هاي دانشجويي و حركت به سمت پيشگامي مطرح شده است.

وي با بيان اينكه پيشگامي تشكل‌هاي دانشجويي ارتباط مستقيمي با ارتباط و اعتماد مردم نسبت به جريان دانشجويي دارد، گفت: تشكل‌هاي دانشجويي بايد در يك سطح به پيگيري علايق خود در سطح جامعه بپردازند و در سطح ديگر در صورتي كه خواست آنها گفتمان غالب جامعه نبود با فرهنگ‌سازي آن را به عنوان گفتمان غالب مردم تبديل كنند چراكه در صورت نبود ارتباط تنگاتنگ بين مردم و جامعه از جريان دانشجويي سلب اعتماد مي‌شود.

منبع: ایسنا