لاریجانی:آمادگی بدون قید و شرط ایران برای ادامه مذاکره با آمریکا

در پاسخ به سئوال خبرنگار نیوزویک:

لاریجانی در بخش دیگری از مصاحبه خود از آمادگی بدون قید و شرط ایران برای ادامه مذاکره با آمریکا درباره عراق خبر داده و در پاسخ به این سئوال که «آیا برای ادامه مذاکره با آمریکا هیچ گونه پیش شرطی دارید» گفته است: «خیر، برای مذاكره درباره این موضوع كاملا آمادگی داریم».


علی لاریجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران در آستانه سفر به اتریش و پرتقال برای دیدار با «محمد البرادعی» و «خاویر سولانا» بار دیگر به جهان غرب هشدار داد که تهران در صورت صدور یک قطعنامه دیگر در شورای امنیت و گسترش تحریم‌های ایران، بار دیگر دست به اقدام متقابل خواهد زد و گام‌های بلندتری در مسیر برنامه‌های صلح‌آمیز خود خواهد برداشت.

در این مصاحبه که دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز پنج‌شنبه با خبرنگار «نیوزویك» در تهران داشته است، وی تاکید کرده که تهران منطقاً نظارت‌های آژانس را می‌پذیرد و از نظارت، بازرسی‌ و دوربین‌های آژانس استقبال می‌كند. لاریجانی همچنین یادآور شده است که ایران آماده است در زمینه عدم انحراف از مسیر صلح‌آمیز به جهان غرب «تضمین» بدهد.

لاریجانی در عین حال یادآور شده است که صدور یک قطعنامه دیگر هیچ نفعی برای طرف غربی در پی نخواهد داشت و قطار قطعنامه‌های جلوی برنامه‌های اتمی ایران را نمی‌گیرد. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران سپس از جهان غرب خواسته است گرهی که می‌توان آن را با یک انگشت باز کرد، با دندان باز نکنند.

مذاکره کننده ارشد اتمی ایران در پاسخ به این سئوال خبرنگار نیوزویک که اقدام متقابل ایران در صورت تصویب سومین قطعنامه تحریم در شورای امنیت چه خواهد بود، از هرگونه اظهارنظر خودداری کرده و تاکید کرده است که این اقدام احتمالی «در وقت مناسب خودش اعلام خواهد شد». لاریجانی همچنین در پاسخ به این سئوال که «آیا به عنوان مثال این گام می‌تواند تسریع برنامه‌ غنی سازی باشد؟» یادآور شده که تهران نیازی به درجه بالاتر غنی سازی نمی‌بیند، چرا که تئوری ایران، «سوخت هسته‌ای» و نه چیز دیگر است.

لاریجانی در بخش دیگری از مصاحبه خود از آمادگی بدون قید و شرط ایران برای ادامه مذاکره با آمریکا درباره عراق خبر داده و در پاسخ به این سئوال که «آیا برای ادامه مذاکره با آمریکا هیچ گونه پیش شرطی دارید» گفته است: «خیر، برای مذاكره درباره این موضوع كاملا آمادگی داریم».

اشاره نیوزویک به «پیش‌شرط» مربوط به اظهارات وزیر خارجه ایران و سایر مقامات جمهوری اسلامی است که شرکت در اجلاس شرم‌الشیخ و حتی ادامه مذاکره به آمریکا را به آزادی 5 دیپلمات ایرانی بازداشت شده در اربیل منوط کرده بودند.

وی اتهامات غرب مبنی بر دخالت تهران در تامین سلاح و آموزش شبه نظامیان شیعه عراقی و همچنین کمک به طالبان در افغانستان را به شدت رد کرده و تصریح کرده است «این دروغ‌ها دیر یا زود بر ملا خواهد شد». لاریجانی در مقابل ناتو را به حمایت از طالبان متهم کرده و تصریح کرده است هرگونه ناامنی در مرزهای افغانستان به ایران فشار وارد می‌كند.

لاریجانی در عین حال «حمایت ایران از حزب‌الله و حماس» را تایید کرده و گفته است: این دو، گروه‌های تروریستی نیستند و از سرزمین‌هایشان دفاع می‌كنند. وی یادآور شده است ایران هیچ گونه حمایت تسلیحاتی از حماس نداشته‌ و این حمایت فقط «حمایت مالی» بوده است.