سياستگذاران فرهنگي به توصيه‌هاي رهبر انقلاب عمل نكردند

در گفتگو با کارگردانان يك سال پس از ديدار تاريخي با رهبر انقلاب:

سياستگذاران فرهنگي آن‌طور كه بايد به رهنمود‌هاي رهبر معظم انقلاب درباره سينما عمل نكردند در حالي كه عملي كردن صحبت‌هاي ايشان در سينما، وظيفه مسئولان فرهنگي است. چون سخنان ایشان،در حوزه بحث‌هاي كلان فرهنگي است، بايد بر اساس آن سياستگذاري فرهنگي مي‌شد.

عبدالحسن برزيده: سياستگذاران فرهنگي به توصيه‌هاي سينمايي رهبر معظم انقلاب عمل نكردند
حسن برزيده گفت: سياستگذاران فرهنگي آن‌طور كه بايد به رهنمود‌هاي رهبر معظم انقلاب درباره سينما عمل نكردند در حالي كه عملي كردن صحبت‌هاي ايشان در سينما، وظيفه مسئولان فرهنگي است.
عبدالحسين برزيده كارگردان سينما در سالگرد ديدار مقام معظم رهبري با كارگردانان سينما به خبرنگار سينمايي فارس، گفت: چون سخنان مقام معظم رهبري،در حوزه بحث‌هاي كلان فرهنگي است، بايد بر اساس آن سياستگذاري فرهنگي مي‌شد.
وي افزود: به نظر من بيش از اينكه هنرمندان در اين زمينه مسئول باشند، سياستگذاران بايد از آن رهنمودها بهره مي‌بردند.
اين كارگردان سينماي دفاع مقدس ادامه داد: متاسفانه در اين مدت، نه تنها بر اساس صحبت‌هاي مقام معظم رهبري، سياستگذاري اعمال نشده، بلكه در مجلس شوراي اسلامي نيز گاه برخلاف آن عمل شده است و كميسيون فرهنگي مجلس سال گذشته و پس از اين ديدار، با بيانيه‌اي كه عليه ابتذال موجود در سينما صادر كرد، مقابل جريان توجه به فرهنگ عمل نمود.
اين كارگردان سينما افزود: بنا بر تاييدي كه رهبري نسبت به طرح مسايل اجتماعي _ اعتقادي و سياسي در اين ديدار داشتند به نظرم بيانيه مجلس حكايتي برعكس صحبت‌هاي ايشان داشت و مجلس بيانيه‌اي در مورد سينما و ابتذال ارايه كرد كه با فرمايش مقام معظم رهبري كه سينما و هنرمند را تكريم كردند، منافات داشت و بعد از آن، بي‌مهري‌هاي زيادي به سينما شد و اين درحالي بود كه رهبر معظم انقلاب با عطوفت و مهرباني با سينماگران برخورد كرد.
برزيده به فارس گفت: بار ديگر تاكيد مي‌كنم بيش از اينكه از هنرمندان توقع داشته باشيم، بايد از سياستگذاران توقع داشت. سخنان رهبري بحث‌هاي كلان فرهنگي بود كه هنرمند هم جزئي از آن محسوب مي‌شود، اما بايد سياستگذاري‌هايي اعمال شود تا هنرمند‌ وارد عمل شود.

* منوچهر محمدي: با عمل به فرمايشات رهبري، 99 درصد از مشكلات سينما حل خواهد شد
منوچهر محمدي گفت: تصور مي‌كنم اگر كسي عمق سخنان مقام معظم رهبري را در ديدار سال گذشته كارگردانان با ايشان بفهمد، بالاي 99درصد از مشكلات حوزه فرهنگ و سينما حل خواهد شد.
منوچهر محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس، گفت: من مشروح آن ديدار را ديدم و مكرر، سخنان مقام معظم رهبري را مطالعه كرده‌ام. به گمان من ايشان حرف‌هاي بسيار ريشه‌اي و عميقي در مورد سينما زدند كه من فكر مي‌كنم اگر اهالي سينما و نيز نهادهايي كه طرف صحبت ايشان بودند، واقعا بتوانند اين حرف‌ها را در قالب قواعد و قوانين، آيين‌نامه‌ها و فعاليت‌هاي روش‌مند و هدفمند در بياورند، بالاي 99درصد مشكلات حوزه فرهنگ و سينما حل خواهد شد.
وي گفت: مقام معظم رهبري در ديدار سال گذشته عبارتي فرمودند با اين مضمون كه سينما كليد توسعه كشور است. من فكر مي‌كنم اگر كسي عمق اين حرف را بفهمد، بسياري از مسائل روزمره‌اي كه ما با آن دست به گريبان هستيم، به طور كامل ريشه كن خواهد شد.
تهيه‌كننده زيرنورماه اظهار داشت: متأسفانه بايد بگويم كساني كه تحليل و اجراي فرمايشات مقام معظم رهبري به آنها مربوط است، اين سخنان را ريشه‌يابي دقيق نمي‌كنند، در صورتي كه به راحتي مي‌توانند حل مشكلات سينما را بر مبناي چنين نكاتي استوار كنند.
وي متذكر شد: اگر ما بپذيريم سينما مي‌تواند كليد توسعه باشد و اين باور براي مسئولين ما وجداني شود، به گمانم بسياري از مشكلات سينما حل خواهد شد.

* سعيد سهيلي: اجراي توصيه‌هاي سينمايي رهبر انقلاب تشكيلات مي‌خواهد
سعيد سهيلي گفت: عملي شدن فرمايشات مقام معظم رهبري درباره سينما، نياز به ستاد و تشكيلاتي دارد تا اجراي اين رهنمودها را پيگيري كند.
سعيد سهيلي در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس درباره چگونگي اجراي سخنان مقام معظم رهبري در سينماي ايران گفت: متاسفانه تاكنون در زمينه به‌كارگيري و اجراي فرمايشات معظم‌له اتفاقي نيفتاده است.
وي تصريح كرد: وقتي مقام معظم رهبري در مورد سينما نظر مي‌دهد، انتظار مي‌رود كه به صورت فراگير و به‌سرعت،به اين توصيه‌ها و فرامين عمل شود و همه مسئولين فرهنگي،سينماگران و عوامل سينما، همه تلاش خود را به خرج دهند تا ببينند كه به چه شكلي بايد اين فرمايشات به مرحله انجام برسد.
كارگردان سنگ‌كاغذ‌قيچي ادامه داد: مدعي نيستم كه اين اتفاق به هيچ وجه عملي نشده،اما آن سرعت، قدرت و شتابي كه لازم است، براي اجراي فرمايشات ايشان انجام نشده است.
اين كارگردان سينما تاكيد كرد:شخصا نديد‌ه‌ام كه تشكيلات و ستادي اين جريان را پيگيري كنند و اتفاقي در سينماي ارزشي، انقلابي و ديني بيفتد.
وي گفت: هنرمندان سينماي ما آماده هستند تا به هر صورت فرمايشات مقام رهبري را عملي كنند اما به هر صورت، مسئولين بايد اين سخنان را جمع‌بندي مي‌كردند و راهكارهاي پيگيري آن را نشان مي‌دادند.
سهيلي به فارس گفت: پس از اين ديدار، فكر مي‌كردم هنرمندان نشستي بگذارند و راجع به صحبت‌هاي رهبري، بحث كنند ولي چنين اتفاقي نيفتاد.
سازنده مردي‌شبيه باران در انتها افزود: به نظرم اگر تاكنون اتفاقي هم در اين راستا افتاده باشد، در شان و منزلت فرمايشات مقام معظم رهبري نبوده است. هنرمندان بايد در اين زمينه تحت يك جريان مديريتي و هدايت شده عمل كنند. هنرمندان ما هميشه آمادگي خود را اعلام كرده‌اند.

* ابوالقاسم طالبي: ف