عذرخواهی رسمی ایران از کویت

در پاسخ به ابراز تمايل شيخ ناصر محمد الصباح:

يك هيئت بلندپايه ايراني اين هفته به كويت سفر مي‌كند و حامل پيام مكتوب عذرخواهي در پي تعرض به محمد الزعبي دبير سوم سفارت اين كشور در تهران خواهد بود.


به گزارش فارس، روزنامه الرياض در شماره امروز خود به نقل از منابع آگاه در سفارت ايران در كويت نوشت: يك هيئت بلندپايه ايراني اين هفته به كويت سفر مي‌كند و حامل پيام مكتوب عذرخواهي در پي تعرض به محمد الزعبي دبير سوم سفارت اين كشور در تهران خواهد بود.
بنا بر اين گزارش، سفر اين هيئت ديپلماتيك ايراني در پاسخ به ابراز تمايل شيخ ناصر محمد الصباح نخست وزير كويت براي انجام اين سفر صورت گرفته است.
نخست وزير كويت در نشست كابينه كويت خواستار عذرخواهي رسمي و مكتوب ايران شده بود.
از سوي ديگر منابع سياسي مطلع كويتي اعلام كردند، ارتباطات رسمي ميان كويت و تهران از روز گذشته آغاز شده و ابهامات ناشي از حمله به دبير سوم سفارت كويت در ايران بر طرف شده است و ايران بر تمايل خود براي روابط و مناسبات خوب با كويت تاكيد كرده است.
منابع ديپلماتيك در وزارت خارجه كويت به الرياض گفتند: دو تن از كارمندان سفارت كويت در ايران، محمد الزعبي دبير سوم و وليد المطوع وابسته سياسي اين كشور هفته آينده به تهران باز مي‌گردند.
روزنامه الرياض نوشت: روابط ديپلماتيك كويت و ايران كه در پي حمله افراد ناشناس به دبير سوم سفارت در تهران متشنج شده بود به آرامش و مسير عادي و طبيعي خود باز مي‌گردد.
اخيرا مطبوعات كويت نوشتند: “محمد الزعبي” دبير سوم كويت در تهران هنگام خروج از سفارت اين كشور در تهران مورد ضرب و جرح افراد ناشناس قرار گرفته است.
سيد محمد علي حسيني سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در واكنش به اين حادثه اظهار داشت: ما از اين اتفاق متاسفيم و در حال بررسي و تحقيق درباره آنيم.
موضع گيري سخنگوي وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران بلافاصله با استقبال نخست‌ وزير كويت مواجه شد. شيخ ناصر المحمد الاحمد الصباح گفت: ابراز تاسف سخنگوي وزارت امور خارجه ايران به خاطر حمله به ديپلمات كويتي در تهران ارزشمند است.
وي افزود: «ما از ايران به خاطر موضع وزارت امور خارجه اين كشور در قبال حمله به محمد الزعبي قدرداني مي‌كنيم و آن را با ارزش و در مسير حل درست اين مسئله مي‌دانيم.»