محكوميت اظهارات اخیر مشتاقان مذاکره با امریکا

در بیانیه مشترك مجمع دانشجویان حزب ا… و تشكل آرمان:

باید پرسید وزارت امور خارجه به چه حقی افراد خارج از گفتمان نظام جمهوری اسلامی را وارد روند تصمیم سازی کرده محكوميت اظهارات اخیر مشتاقان مذاکره با امریکااست. اگر مقام معظم رهبری تعیین کننده خط مشی کلی نظام است، پس افرادی چون لاریجانی که در تناقض کامل با منویات ایشان عمل می کنند چه جایگاهی دارند؟

بیانیه مجمع دانشجویان حزب ا… دا نشگاه علم و صنعت ایران و  تشكل آرمان (مجمع دانشجويان عدالتخواه ) دانشگاه صنعتي اصفهان

پیرامون اظهارات اخیر مشتاقان مذاکره با امریکا

کسانی را که در دلهایشان بیماری است می بینی که در دوستی با کفار، بر یکدیگر پیشی می گیرند و می گویند می ترسیم حادثه ای برای ما اتفاق بیفتد. ( و نیاز به کمک آنها داشته باشیم.)

سوره مائده/ آیه 52

    روزنامه هم میهن در شماره روز سه شنبه 5 تیر 1386 مصاحبه ای با محمد جواد لاریجانی در مورد مساله مذاکره با امریکا درج کرده و تلاش کرده است تا او را به عنوان شخص پشت پرده سیاست خارجه ایران معرفی کند. جواد لاریجانی در این مصاحبه، نظرات شگفت­آوری ابراز داشته است که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1ـ معتقد نیستیم که فقط درباره عراق مذاکره کنیم. منافع ملی ما ایجاب می کند ما به حوزه های دیگر نیز وارد شویم؛ مثلا مسائل هسته­ای.

2ـ برخی می گویند اگر امریکا آدم شود با او مذاکره می کنیم. این محال است که امریکا تغییر کند. تحلیل و نگاه این دسته اشتباه است.

3ـ باید تنش و دشمنی خود را با امریکا مهار کنیم تا گسترش پیدا نکند. بعد اصلاح کنیم و بعضی جاها آن را کاهش دهیم تا به حد معقولی برسد.

4ـ گشایش سفارت امریکا در ایران در یک مراحلی هیچ اشکالی ندارد. روابط ما با سایر کشورهای اروپایی بهتر از امریکا نیست.

    این در حالی است که مقام معظم رهبری در فرمایش های خود صراحتا فرموده­اند:

1ـ «در هیچ یک از مسائل مورد اختلاف خودمان با امریکا، با آنها مذاکره نمی کنیم.»

2ـ «امام (ره) فرمودند: اگر امریکا «آدم» شود  با او رابطه برقرار می کنیم. یعنی اگر از خوی استکباری دست بردارد.»

3ـ «امروز دشمن ملت ایران، در درجه اول امریکا و صهیونیستها هستند.» و یا می فرمایند: «می خواهم به رئیس جمهور امریکا بگویم دنیای بدون بوش بسیار بهتر است.»

4ـ «رابطه و مذاکره با دولت امریکا، به حال ملت ایران هیچ فایده ای ندارد. می خواهند با تکرار این قضیه  ـ مذاکره با امریکا ـ قضیه ای را که در چشم ملت ایران، به دلایل منطقی یکی از زشت ترین چیزهاست، قبحش را از بین ببرند.»

    امثال این گونه تصریحات از جانب مقام معظم رهبری ـ به عنوان مقام تنظیم کننده سیاست های کلان کشور ـ بسیار است، که در تناقض محض با گفته های افرادی چون لاریجانی است. از آن سو، نظرات جواد لاریجانی هم، سخنان سخیف و بی­پایه­­ای است که بارها پاسخ آن به صورت مستدل داده شده است و این بیانیه در صدد پاسخ­­دهی به این یاوه­گویی­ها نیست.

    اما آنچه ملت عدالتخواه را وادار به موضع­گیری در برابر این حرکات کرده، این است که فرد مذکور خود را به عنوان یکی از چهره­های تعیین کننده سیاست خارجه معرفی می­کند و ادعا دارد که در سطوح مختلف کارشناسی و تصمیم­سازی سیاست خارجه، مورد مشورت قرار می­گیرد و بالاتر از آن پیش از اجلاس­های بین­المللی « با آقای متکی قرار می­گذرند که چه بگویند و چه نگویند.»

     حال روی سخن با مسئولین وزارت امورخارجه است. وزارت امور خارجه باید مشخص کند که افرادی چون جواد لاریجان
ی چه نقشی در سیاست­گذاری روابط خارجه جمهوری اسلامی دارند؟ اگر ادعای وی مبنی بر تصمیم  سازی در عرصه سیاست خارجه صحت دارد، باید پرسید وزارت امور خارجه به چه حقی افراد خارج از گفتمان نظام جمهوری اسلامی را وارد روند تصمیم سازی کرده است. اگر مقام معظم رهبری تعیین کننده خط مشی کلی نظام است، پس افرادی چون لاریجانی که در تناقض کامل با منویات ایشان عمل می کنند چه جایگاهی دارند؟ ملت باید بدانند این افراد چه کاره اند که هرگاه نامی از مذاکره برده می شود، اینان سر بر می‌آورند و در راستای برقراری روابط نامشروع با سردمداران استکبار جهانی، نقش خطیر قوّادی را ایفا می‌کنند.

     اما اگر این فرد نقشی در تعیین و اجرای سیاست خارجه کشور ندارد، لازم است تا وزارت امور خارجه ارتباط مورد ادعای وی را با خود رسماً تکذیب کند و مانع بهره‌برداری‌های سوء وی شود.

    این مسأله از آنجایی اهمیت می‌یابد که معمولاً وقتی قرار است قبح مسأله‌ای در جامعه ریخته شود، ابتدا افرادی که به ظاهر مسئولیت حقوقی ندارند، آن را مطرح می‌کنند و پس از کاهش حساسیت‌ها، همان سیاست از جانب مسئولین به طور رسمی اعلام می‌شود. لذا واجب است که وزارت امور خارجه با اعلام برائت از از گفته‌های جواد لاریجانی و تکذیب انتساب وی به آن دستگاه، این شبهه را از اذهان پاک کند و از مواضع عزتمندانه دولت نهم دفاع کند.

    البته باید خاطر نشان کرد که مشکل، تنها شخص لاریجانی نیست؛ بلکه مخاطبِ حرکت آرمانخواه دانشجویی در این زمینه، تمام سیاستمداران مرعوبی است که به طرز منافق گونه‌ای مواضع جواد لاریجانی را پیگیری می‌کنند. اما حتی به اندازه وی جسارت ندارند تا مواضع خود را به صورت شفاف و بی واهمه اعلام کنند.

    در پایان به رفقای لیبرالمان در روزنامه هم میهن هم توصیه می کنیم دلِ خود را به این کفهای روی آب، خوش ندارند. چرا که ملت عدالتخواه و آرمانخواه ایران به تاسّی از آرمانهای اسلام ناب و منویات مقام معظم رهبری، اجازه هیچ گونه تعرضی به میراث امام راحل و شهدا را به اینان نخواهد داد.

والسلام

مجمع دانشجویان حزب ا… دانشگاه علم و صنعت ایرا نو تشكل آرمان (مجمع دانشجويان عدالتخواه ) دانشگاه صنعتي اصفهان