رفتن به بالا

بازشناسی مبانی فکری انجمن حجتیه / 1

متاسفانه در ماههای اخیر جریاناتی با تفکر انجمن حجتیه در کشور رونق گرفته و عده ای بی سواد و غافل را به نام دین و امام زمان ارواحنا فداه  دور خود جمع نموده اند. گرچه این عده مدعی اند که هیچ نسبتی با انجمن حجتیه ندارند لیکن کمی آشنایی با انجمن حجتیه می تواند ماهیت این جریانات را روشن نماید. بدین منظور مقاله مبسوط زیر که سه سال پیش نگاشته شده و در تعدادی پایگاههای اینترنتی منتشر گردید را مجددا منعکس می نماییم.

مقدمه

در چرايي و ضرورت بحث

بازخواني تاريخ اسلام نشان مي دهد كه در طول چهارده قرن گذشته اکثر ضرباتي که متوجه مسلمانان گشته است از کج فهميهاي بخشي از مسلمانان بوده است. از جنگ احد تا حوادث پس از رحلت رسول اکرم (صلوات ا… عليه)  ماجراي خوارج، شهادت حضرت امام حسين (عليه السلام) و غربت معصومين همه مسائلي است که مسلمين مسبب اصلي تحميل آن بر جامعه اسلامي بوده اند، نه دشمنان خارجي.

عمده ويژگي هاي چنين جرياناتي تلفيق جهالت با عبادت، تنگ نظري و پيروي هاي صرفا شعاري نه قلبي مي باشد. يعني ايمان منهاي معرفت که به گفته شهيد مطهري هميشه منجر به سوء استفاده منافقين از دلسوزي هاي جاهلانه گشته است. نتيجه قوت گرفتن آنها استحاله اسلام، حذف محتوا و ماندن پوسته تو خالي خواهد بود. به گفته استاد رحيم پور ازغدي:

اين روند مسخ مذهب؛ تفكيك مذهب از حكومت، تفكيك اخلاق از سياست، حذف "محتوا" و "حفظ شكل" بود كه به مبهم و مجهول الهويه كردن اسلام، هزار قرائتي كردنش، تفسير به راي قرآن، تحريف دين و منحط كردن اسلام انجاميد و همين هدف آنهاست؛ نه از صحنه روزگار برانداختن اسلام، كه مي دانند ممكن نيست. آنان نمي خواستند اسلام را محو كنند، مي خواستند آن را مات كنند. اسلامي مي خواستند و مي خواهند بسازند كه ديگر با گنج قارون و تخت فرعون، كاري نداشته باشد. يك اسلام بي طرف كه با سياست و اجتماعيات و حكومت و عدالت و حقوق بشر، كاري نداشته باشد. يك مذهب فردي و عبادي و خصوصي كه ربطي به اين مسائل عيني نداشته باشد و در حوزه حقوق بشر دخالت نكند. مي خواستند دين را به مقداري شعائر خنثي و غير عيني و غير سياسي تبديل كنند و يك اسلام خواب و گيج و كور بسازند و تحويل مردم بدهند.(1)

خون دلي که اسلام از اين دسته افراد خورده است به هيچ وجه قابل انکار نيست. مشابه جريانات صدر اسلام در طول مبارزات تاريخي ملت ايران براي سرنگوني رژيم شاهنشاهي نيز وجود داشته است. جملات بسياري از حضرت امام خميني(ره)  شاهد اين مدعاست. به عنوان مثال ايشان در پيام تاريخي خود به روحانيت مي فرمايند :

دسته اي ديگر از روحاني نماهايي که قبل از انقلاب دين را از سياست جدا مي دانستند و سر به آستانه ي دربار مي سائيدند يک مرتبه متدين شده و بر روحانيون عزيز و شريفي که براي اسلام آنهمه زجر و آوارگي و زندان و تبعيد کشيدند، تهمت وهابيت و بدتر از وهابيت زدند. ديروز مقدس نماهاي بي شعور مي گفتند دين از سياست جداست و مبارزه با شاه حرام است، امروز مي گويند مسئولين نظام کمونيست شده اند. تا ديروز مشروب فروشي و فساد و فحشا و فسق و حکومت ظالمان براي ظهور امام زمان (ارواحنا فداه)  را مفيد و راهگشا مي دانستند، امروز از اينکه در گوشه اي خلاف شرعي که هرگز خواست مسئولين نيست رح مي دهد فرياد وا اسلاما سر مي دهند. ديروز حجتيه اي ها مبارزه را حرام کرده بودند و در بحبوحه مبارزات تمام تلاش خود را نمودند تا اعتصاب چراغاني نيمه شعبان را به نفع شاه بشکنند، امروز انقلابي تر از انقلابي شده اند. ولايتي هاي ديروز که در سکوت و تحجر خود آبروي اسلام و مسلمين را ريخته اند و در عمل پشت پيامبر و اهل بيت عصمت و طهارت را شکسته اند و عنوان ولايت بر ايشان جز تکسب و تعيش نبوده است امروز خود را باني و وارث ولايت نموده و حسرت ولايت دوران شاه را مي خورند.(2)

شايد ذكر مقدمات فوق  بتواند پاسخي به چرايي بحث از انجمن حجتيه در شرايط فعلي باشد. در حقيقت اين جريان يك نمونه از چنين جرياناتي در عصر حاضر مي باشد.  هدف اصلي بحث عبرت گرفتن از جريان تاريخي اين گروه براي شرايط امروز مي باشد. هدف اصلي نقد و بررسي تفكر است نه تشكيلات. شايد بسياري تشكيلات حذف شوند اما تفكر آنها باقي بماند و چه بسا بسياري از تشكيلاتها باقي بمانند اما تفكرشان محو گردد. آنچه مهم است مواجهه با روحيه خوارجيگري است.

لذا دليل اصلي پرداختن به اين موضوع عبرتهايي است که بازشناسي جريان حجتيه براي ما و زندگي روزانه و رو به آينده مان دارد. عبرتهايي براي جريان مبارزه با شرق و غرب و مستکبرين عالم. آفتها و انحرافهاي انجمن زنگ هشداري ا

ارسال دیدگاه


9 دیدگاه برای “بازشناسی مبانی فکری انجمن حجتیه / 1”

 • عبدالله حقگو says:

  با عرض سلام و خسته نباشيد.
  اينجانب …از متبريان فرقه ضاله بهائيت هستم و براي اينكه بتوانم حقايق تلخ و تكان دهنده و بسيار شرم آور از درون اين تشكيلات مافيائي را براي همگان روشن كنم و بتوانم اخبار زنده و درونی از این فرقه را برایتان بنویسم و همچنین از شر گروه تروريستي صيانت در امان بمانم اعلام تبري آشكار نكرده ام. از شما بخاطر اداره سالم اين وبلاگ متشكرم . حقيقتا باعث دلگرمي متبريان از اين فرقه هستيد.
  لطفا نام وبلاگ من را در پيوندهاي خود قرار دهيد.
  باکمال تشکر .
  http://mosafere-rahe-hagh.blogfa.com

 • با سلام و خسته نباشی من فرزند یکی از مبلغین فعال بهائیت که مدت دو سال میباشد به اغوش اسلام و شیعه بازگشته ام از مقاله بی طرفانه و غیر مغرضانه شماتشکر میکنم و اغلب مطالب شما را با مدارک مستندی که از قبل و بعد از انقلاب از پدرم به من ارث رسیده برابر و منطبق میبینم و حقیقتا بهائیت و حجتیه هردو انحطاط فکری بودند که از اسلام جدا شده و رو در رو و مترداف در جهات مختلف حرکت کرده و می کنند و هردو یک جور به اسلام ضربه می زنند و من به یقین و مستند به شما میگویم که اکنون بیشتر از گذشته فعالیت دارند بهائیت از جسم امام زمان استفاده کرد و حجتیه از اسم اقا ولی عصر و هردو به انحراف رفتند باز هم از مطالب بی غرض شما تشکر میکنم

 • جویای حقیقت says:

  سلام علیکم
  مطالب شما را حدودا مطالعه کردم
  دقیقا نمی دانم اما حدود سال 1330 بود که شیخ محمود ذاکرزاده تولایی اقدام به تشکیل گروهی برای مبارزه با بهاییت نمود . بهاییت گروه ضاله ای بودند که مورد حمایت اسراییل قرار داشتند . و با برنامه سعی در گسترش در ایران داشتند . و شاه نزدیکان بهایی بسیاری داشت و چه در ظاهر و چه در باطن دولت وقت ایران با آنها بود
  و انجمن می بایست در چنین طوفانی کار خود را آغاز میکرد . پس به طور رسمی انجمنی تاسیس کردند که در اساسنامه آن عدم دخالت در اوضاع سیاسی کشور به چشم می خورد تا انجمن بتواند در پشت چنین پرده ای فعالیت خود را ادامه دهد .شما میگویید انجمن خطری برای حکومت وقت ایران نبود در صورتی که کیانوری رییس حزب توده بعد از انقلاب اعلام که حزب توده از طرف شاه و اسراییل تشکیل شد فقط و فقط برای این که با انجمن حجتیه مبارزه کند .
  انقلابیون می گفتند اگر شاه برود بهاییت هم می رود ولی هدف انجمن مبارزه با بهاییت بود که مبارزه با شاه نیز شامل آن می شد و هم اکنون خود قضاوت کنید . شاه رفته است اما بهاییت روز به روز بر تبلیغاتش می افزاید و قوی تر می شود .
  چنین اعتقادی که باید گناه کنیم تا امام زمان ظهور کند نیز اشتباه است و نه در جلسات و نه در هیچ کجا انجمن چنین اعتقادی نداشته است .

 • دوست عزيز وقتي كه نميدونيد چرا مينويسيد.
  اتفاقن آقاي حلبي در فلسفه (چرت و پرت) اسلامي بسيار متبحر بود.
  ولي اعتقادي به فلسفه نداشت از اونجايي كه فلسفه چرت و پرته اگمه غير از اين بود بالاخره خود فلسفه دون‌ها با هم كنار ميومدن

 • salam man ….yejurai ozve gorohe anjomani hastam va az in babat aslan khoshhal nistam vali yeseri tajrobehaye khubi az in goroh kasb kardam .
  inharfi ke neveshtid ke anjomani ha miguyand gonah konid ta emem zaman biayad kamelan eshtebah ast man shakhsan in soal ro az ghaem maghame in goruh porsidam va besiar narahat shodan(aghaye eftkhar zade)(

 • لعنت بر قوم خبيث صهيونيسم كه توانستند با اختلاف اندازي بين مومنين و حق طلباني كه در مسير امام زمان (عج) حركت مي كردند ، حركت انقلابي را كند كردند.

 • سلام علیکم مطالب شما را حدودا مطالعه کردم دقیقا نمی دانم اما حدود سال 1330 بود که شیخ محمود ذاکرزاده تولایی اقدام به تشکیل گروهی برای مبارزه با بهاییت نمود . بهاییت گروه ضاله ای بودند که مورد حمایت اسراییل قرار داشتند . و با برنامه سعی در گسترش در ایران داشتند . و شاه نزدیکان بهایی بسیاری داشت و چه در ظاهر و چه در باطن دولت وقت ایران با آنها بود و انجمن می بایست در چنین طوفانی کار خود را آغاز میکرد . پس به طور رسمی انجمنی تاسیس کردند که در اساسنامه آن عدم دخالت در اوضاع سیاسی کشور به چشم می خورد تا انجمن بتواند در پشت چنین پرده ای فعالیت خود را ادامه دهد .شما میگویید انجمن خطری برای حکومت وقت ایران نبود در صورتی که کیانوری رییس حزب توده بعد از انقلاب اعلام که حزب توده از طرف شاه و اسراییل تشکیل شد فقط و فقط برای این که با انجمن حجتیه مبارزه کند . انقلابیون می گفتند اگر شاه برود بهاییت هم می رود ولی هدف انجمن مبارزه با بهاییت بود که مبارزه با شاه نیز شامل آن می شد و هم اکنون خود قضاوت کنید . شاه رفته است اما بهاییت روز به روز بر تبلیغاتش می افزاید و قوی تر می شود . چنین اعتقادی که باید گناه کنیم تا امام زمان ظهور کند نیز اشتباه است و نه در جلسات و نه در هیچ کجا انجمن چنین اعتقادی نداشته است .

 • باسلام
  انجمن حجتیه یک انجمن مخوف وضداسلامی است که خودرادرپشت افکارتحجرامیزخوددرقالب امام زمان پنهان کرده ومملکت رادرفسادی بی سابقه قرارداده است کلا” دارای افکاری مضخرف هستندخوب خاک عالم برسرتان کجای قران نوشته بایدفسادزیادشودتاامام زمان ظهورکندخاک برسرنفهمتان بجای این افکارملهدانه به مملکتتان برسید مفت خورها

 • سلام. می دونم که خیلی دیر این مطلب و خوندم اما به هر حال ممنون. جوابم برای آقای محمده که پست بالایی را گذاشتن. برادر من، تو که هنوز املا نوشتن بلد نیستی، چطور می تونی به همی راحتی فحش و فضیحت بدی؟ مضخرف درست نیست درستش مزخرفه. در ضمن ملهدانه نیست، ملحدانه است! چند بار بنویس یاد بگیری که تو 5 خط پست، 2 تا غلط تابلو نداشته باشی