فشار اسرائیل بر دولت مجارستان به خاطر سریال مدار صفر درجه

حمايت انجمن كليميان ايران از يك سو و

دولت اسرائیل به دلیل فیلمبرداری بخشی از سریال مدار صفر درجه در مجارستان فشارهایی را بر این کشور وارد کرده است. در نتیجه، سفیر مجارستان در تهران آقای حسن بشکوفه، تهیه‌کننده سریال، را دعوت کرده و از ایشان خواهش کرده که نام سفارت مجارستان را از تیتراژ سریال حذف کنند.


اسرائیل به دلیل فیلمبرداری بخشی از سریال مدار صفر درجه در مجارستان فشارهایی را بر این کشور وارد کرده است.
عبدالله شهبازی، مورخ معاصر در گفتگو با الف، اظهار داشت: دولت اسرائیل به دلیل فیلمبرداری بخشی از سریال مدار صفر درجه در مجارستان فشارهایی را بر این کشور وارد کرده است. در نتیجه، سفیر مجارستان در تهران آقای حسن بشکوفه، تهیه‌کننده سریال، را دعوت کرده و از ایشان خواهش کرده که نام سفارت مجارستان را از تیتراژ سریال حذف کنند.

شهبازی اضافه کرد، اسرائیل بر شرکت مجاری که در مجارستان برای تهیه سریال خدمات ارائه می‌داده نیز فشارهایی وارد کرده است. مدیران شرکت فوق مدعی شده‌اند فیلمنامه‌ای که به آن‌ها ارائه شده با فیلمنامه‌ای که پخش می‌شود متفاوت بوده است.

شهبازی ادامه داد، سریال 30 قسمتی «مدار صفر درجه» کار ارزشمند و بزرگی است که دوشنبه شب‌ها ساعت 10 از شبکه اوّل سیما پخش می‌شود و با اقبال فراوان مواجه بوده است. تاکنون، داستان سریال بر مدار دوران تحصیل «حبیب پارسا» در دانشگاه سوربن پاریس می‌گذرد و داستان آشنایی و عشق او به دختری یهودی به‌نام «سارا استروک». مابقی داستان باید در تهران ادامه یابد و در اینجاست که نقش شبکه صهیونیستی فعال در ایران در حوادث سیاسی روز مورد تأکید جدّی قرار می‌گیرد. بخش هایی از این سریال به نقش زرسالاران یهودی در ایجاد موج مهاجرت یهودیان به فلسطین و همدستی آن‌ها با نازی‌ها می پردازد.

وی اضافه کرد، در دوران جنگ دوّم جهانی، خاندان‌های زرسالار یهودی متحد پنهان آلمان هیتلری بودند و در این میان شبکه هریمن- بوش و شرکای یهودی آن‌ها نقش مهمی در اقتدار هیتلر و ایجاد جنگ جهانی دوّم داشتند. سناتور پرسکات بوش، پدر بزرگ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، نماینده مالی آلمان هیتلری در نیویورک بود و مدیر یا مدیر عامل بسیاری از شرکت‌های متعلق به آلمان نازی.

این مورخ تاریخ معاصر افزود، امروزه اسناد فراوانی از این ارتباطات در دست است. برای نمونه، در 27 مارس 1933 ماکس واربورگ (بانکدار بزرگ یهودی و از مالکین بانک واربورگ) از آلمان به شریکش پرسکات بوش (پدر بزرگ جرج بوش) در نیویورک نامه‌ای نوشته که متضمن تمجید فراوان از دولت هیتلر است. او دولت هیتلر را برای آلمان مفید توصیف می‌کند و می‌نویسد: در چند سال گذشته تجارت بسیار بهتر از انتظار ما شده است. ولی متأسفانه تبلیغات شدید علیه آلمان فضای نامطلوبی به‌وجود آورده است. مطبوعات خارجی فوق‌العاده درباره تحولات آلمان اغراق می‌کنند. دولت جدید با جدّیت به‌دنبال اعاده صلح و نظم در آلمان است و من از این نظر کاملاً احساس رضایت می‌کنم.

گفتنی ست، روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش نسبتاً مفصلی درباره سریال «مدار صفر درجه» منتشر کرده و آن را در راستای مواضع دولت دکتر احمدی‌نژاد خوانده است.

پيش از اين رئیس هیئت مدیره کلیمیان تهران با ارسال نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی تولید و پخش مجموعه تلویزیونی "مدار صفر درجه" را گامی در جهت ایجاد وفاق بیشتر در بین ایرانیان موحد دانست و از رسانه ملی تقدیر و تشکر کرد.

سیامک مره صدق ارائه تصویری واقعی از تفکرات یهودیان آزاداندیش، جداسازی ماهیت صهیونیزم از یهودیت نبوی و اشاعه فرهنگ همزیستی ایرانیان موحد را از جمله نقاط قوت سریال "مدار صفر درجه" برشمرده است.

سریال "مدار صفر درجه" به کارگردانی حسن فتحی و تهیه کنندگی حسن بشکوفه در قالب 22 قسمت 50 دقیقه ای از تولیدات شبکه اول سیماست. داستان این مجموعه درباره یک جوان ایرانی است که سال 1320 برای تحصیل به فرانسه می رود و در آنجا با دختر یهودی آشنا می شود …

منبع: الف