رفتن به بالا
 • سه شنبه - 12 تیر 1386 - 11:14
 • کد خبر : ۱۵۸۹۶
 • مشاهده :  749 بازدید
 • چاپ خبر : بيانات رهبر انقلاب و اتمام حجت با دستگاه قضايي

بيانات رهبر انقلاب و اتمام حجت با دستگاه قضايي

عضو سابق شوراي مركزي جنبش عدالتخواه دانشجويي

به گزارش عدالتخواهی؛

با نگاهي به آرشيو سخنان و جلسات مسوولان دستگاه قضايي مشخص مي شود كه مسوولان اين قوه آنقدر كه براي « فرار سرمايه ها» دلسوزي كرده اند براي مبارزه با مفسدان اقتصادي حساس نبوده اند، آنقدر كه گاهي گمان مي شود دستگاه قضايي خود را در جايگاه « وزارت اقتصاد» و يا « وزارت بازرگاني» مي بيند و …


" ممكن است عده اي به خطا تصور كنند كه مبارزه با مفسدان و سوء استفاده كنندگان از ثروتهاي ملي موجب نا امني و فرار سرمايه هاست، به اين اشخاص تفهيم كنيد كه به عكس اين مبارزه موجب امنيت اقتصادي و اطمينان كساني است كه مي خواهند فعاليت سالم اقتصادي داشته باشند…" بند دوم فرمان ۸ ماده اي رهبر انقلاب به سران سه قوه ۱۰/۲/۸۱
بحث مبارزه با مفسدان اقتصادي از آن موضوعاتي است كه سالهاست دغدغه و خواست اصلي مردم، دانشجويان، نخبگان دلسوز و علي الخصوص مقام معظم رهبري از مسوولان نظام است. اگرچه در اين سالها نوع حركت و تلاش مسوولان، علي الخصوص مسوولان دستگاه قضايي در اين خصوص به گونه اي بوده است كه بيشتر موجب دلسردي و نا اميدي مردم نسبت به مبارزه جدي و قاطع با مفسدان اقتصادي گشته است اما اهميت اين موضوع در تأمين عدالت اقتصادي و تبيين مشروعيت نظام در اين عرصه به اندازه اي است كه نخبگان و دانشجويان انقلابي هرگز از تلاش در راستاي تحقق اين مبارزه و همچنين برخورد با «فساد در مبارزه با فساد اقتصادي» خسته نمي شوند و اجازه نمي دهند فرمان اكيد رهبرمعظم انقلاب در اين خصوص فراموش شود.
اگرچه در اين خصوص هر سه قوه خطاب رهبر انقلاب بوده اند و كارنامه هر كدام داراي نقاط ضعف و قوتي است، اما به نظر مي رسد يكي از دلايل اصلي عدم تحقق مبارزه جدي با مفسدان اقتصادي در دستگاه قضايي نوع نگرش مسوولان اين قوه به مقوله «مبارزه با فساد اقتصادي» و رابطه آن با «امنيت سرمايه گذاري» و «فرار سرمايه ها» ست تا آنجا كه هرگاه سخن از مبارزه با فساد اقتصادي در جامعه مطرح مي گشت مسوولان اين قوه سخن از « خطر فرار سرمايه ها» مي راندند و حتي مسوول محترم قوه يكي از بزرگترين مفاسد اقتصادي را ايجاد زمينه هاي فرار سرمايه هاي اقتصادي از كشور به كشور هاي همسايه و… ناميد. با نگاهي به آرشيو سخنان و جلسات مسوولان دستگاه قضايي در سالهاي اخيرمشخص مي شود كه مسوولان دستگاه قضايي آنقدر كه براي « فرار سرمايه ها» دلسوزي كرده اند براي مبارزه با مفسدان اقتصادي و غارتگران بيت المال حساس نبوده اند، آنقدر كه گاهي گمان مي شود دستگاه قضايي خود را در جايگاه « وزارت اقتصاد» و يا « وزارت بازرگاني» مي بيند و وظايف آنها را با وظايف خود – كه اجراي عدالت و برخورد قاطع با مفسدان است- جايگزين كرده است.
دستگاه قضايي ما كه البته در بخشهايي توانسته است در اجراي عدالت، نسبتاً موفق باشد اما در خصوص مبارزه با مفسدان اقتصادي كارنامه خوبي از خود به جاي نگذاشته است. كارنامه اي كه بارها صداي اعتراض مردم، رسانه ها، دانشجويان و حتي انتقاد رهبر معظم انقلاب را به همراه داشته است.
بيانات اخير رهبر معظم انقلاب در جمع مسوولان دستگاه قضايي حاوي نكات مهمي در اين خصوص بود كه با توجه به دوره كوتاه دوساله باقي مانده از اين دوره مسووليت دستگاه قضا، اتمام حجت رهبري و مردم با دستگاه قضايي در خصوص «تغيير نگرش به امر مبارزه با فساد اقتصادي» و «ضرورت نظارت و برخورد با متخلفان بوي‍ژه در داخل دستگاه قضايي» تلقي مي شود:
«لازمه امنيت اقتصادي برخورد با مفسدان اقتصادي است و اين تصور كه برخورد با مفسدان اقتصادي موجب نا امني اقتصادي مي شود، صحيح نيست…. برخورد با معدود مفسدان اقتصادي زمينه ساز فعاليت اقتصادي همراه با امنيت فعالان اقتصادي سالم كه اكثريت جامعه هستند خواهد شد.» رهبر فرزانه انقلاب۷/۴/۸۶
مسوولان دستگاه قضايي بايد پاسخ دهند كه چرا رهبر معظم انقلاب بايد يك بار ديگر موضوعي را كه در بند دوم فرمان ۸ ماده اي به سران قوا – كه در صدر اين مقاله آمده است- تأكيد كرده بودند، دوباره و پس از گذشت بيش از شش سال در جمع مسوولان دستگاه قضايي مورد تأكيد قرار دهند؟ آيا جز اين است كه دستگاه قضا در توجيهات كم كاري خود در مبارزه با مفاسد اقتصادي به بهانه «ايجاد نا امني اقتصادي» دچار اشتباه و نوعي مغالطه بوده اند؟
نكته ديگري كه معظم له در فرمان ۸ ماده اي خود بدان اشاره نموده بودند، در پايان بند اول اين پيام جاودانه اينگونه بود:« … به مسوولان خير خواه در قواي سه گانه بياموزيد كه تسامح در مبارزه با فساد به نوعي همدستي با فاسدان و مفسدان است.» همچنين ايشان در آن فرمان به لزوم گماردن افراد سالم و پاك در امر اين مبارزه تاكيد كرده بودند: «… دستي كه مي خواهد با نا پاكي در بيفتد خود بايد پاك باشد.» سخنان اخير ايشان نيز در خصوص « برخورد قاطع با متخلفان به ويژه در داخل دستگاه قضايي» و «ضرورت نظارت جدي بر عملكرد دستگاه قضايي» بر اين نكته تأكيد دارد كه دستگاه قضايي، بايد ابتدا نسبت به پالايش عده معدود – اما مؤثر- دستهاي ناپاك در بخشهاي از آن دستگاه اقدام نمايد تا عناصر سالم وخدوم در آن قوه، توان مبارزه جدي و قاطع با مفسدان را داشته باشند.
اميدواريم دستگاه قضايي ما كه براي ملت ما يادآور شهيد بهشتي هاست در اين سالهاي باقي مانده مسووليت، اهميت موضوع را درك كند و بداند كه بزرگترين سرمايه نظام اسلامي، «اعتماد مردم به حاكميت» است و خطر از دست رفتن اين سرمايه بزرگ، به علت سستي در مبارزه با مفاسد، بسيار مهمتر از «خطر فرار سرمايه هاي اقتصادي» است، كه البته هم كارشناسان اقتصادي و هم رهبر معظم انقلاب اين احساس خطر را (خطر فرار سرمايه هاي اقتصادي به علت مبارزه با مفاسد) توهمي بيش نمي دانند و باالعكس مبارزه با فساد را لازمه امنيت سرمايه گذاري عنوان مي كنند وتنها با اين نگرش است كه هم امنيت اقتصادي و رشد سرمايه گذاري ها تأمين
مي شود و هم در پرتو مبارزه قاطع با مفسدان و غارتگران بيت المال، «اعتماد عمومي مردم» كه «ارزشمندترين سرمايه نظام است»، حفظ مي گردد.

* محسن مقصودي(عضو سابق شوراي مركزي جنبش عدالتخواه دانشجويي)
* منبع: روزنامه سياست روز/ دوشنبه ۱۱ تير ۸۶

لینک کوتاه:    
https://edalatkhahi.ir/?p=15896

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


هیچ دیدگاهی برای “بيانات رهبر انقلاب و اتمام حجت با دستگاه قضايي”

 • کسی که تو این مطلب دم از رهبری می زنه یک زمانی صحبت از نقد رهبری و اشتباهات رهبری می کرد. اگه میدونید چرا مطالب و اراجیفش رو تو سایتتون می زنید؟

 • کسی که تو این مطلب دم از رهبری می زنه یک زمانی صحبت از نقد رهبری و اشتباهات رهبری می کرد. اگه میدونید چرا مطالب و اراجیفش رو تو سایتتون می زنید؟

 • بسم الله الرحمن الرحيم
  روي صحبت من با برادراييه كه بالا نظرشونو نوشتن.حضرت علي(ع) مي فرمايند:آنها در ياري كردن باطل خود وحدت دارندو شما در دفاع از حق متفرقيد (خطبه ۲۵) اين براي همه مسلمونها دردناكه كه ببينن برادراي مسلمونشون با هم اينطوري صحبت مي كنند. گيريم كه برادري كه متن بالا رو نوشتن راجع به نقد رهبري اشتباه كردن ولي اولا اشتباه كردن دليلي براي توهين كردن ما نميشه ثانيا وقتي شما نوشتين اراجيف متن بالا رو گفتين كه همش فرمايشات رهبريه ثالثا فكر نميكنم اگر اين برادر از نقد رهبري صحبت كردن بدون فكر بوده باشه و از روي خصومت، مثل شما كه روي نفي نقد رهبري خيلي فكر كردين رابعا اگر نقد رو به معناي نصيحت بگيريم نمونش جووني ميشه كه امام رو نصيحت كرد ولي امام اصلا بد برخورد نكردن. شايد قصد امام اين بوده كه نشون بدهند به جوونا بايد ميدون داد شايد هم اينكه نشون بدن اگه جووني داره اشتباه مي كنه چطور بايد برخورد كرد.اگر امام احساس ميكردن با كار اون جوون، ولايت فقيه زير سؤال ميره مسلما مواضعشون رو اعلام ميكردن.ضمن اينكه چيزي كه خيلي رهبري رو آزار ميده منسجم نبودن مسلمونا در سال انسجام اسلاميه. اگر از لحاظ تقوي بالا تريد بايد به چشم برادر كوچكتري نگاه كنيد كه اشتباه كرده وهم سعي كنيد وهم دعا كه هدايت بشن. اگر برادرتون از لحاظ تقوي بالاترن، شايد درست بگن وحتي اگه غلط بگن نبايد با بي احترامي متوجهشون كرد.ضمن اينكه فكر نميكنم اين برادرمون در انجام فرمايشات رهبري كوتاهي كنند اگر اختلافي با شما دارند از لحاظ تئوريه.ضمنا خوشحال ميشم دلايلتون رو راجع به نفي نقد رهبري بشنوم چون با اينكه خودم از لحاظ حسي با شما موافقم ولي دليل محكمي ندارم.
  با آرزوي توفيق روز افزون براي شما و برادرمون و با آرزوي وحدت همه مسلمانان جهان(كه فاصلشون فقط دل دلسوزان اسلام و مسلمونهارو درد مياره مخصوصا مقام معظم رهبري رو) وبا آرزوي ظهور موعود. در پناه حق باشيد. يا علي

 • چه اشکالی داره ما صحبتهای رهبری رو نقد کنیم ؟ما پیروی ولایت فقیه هستیم ولی دلیل نمیشه که نقد نکنیم امام خینی هم یک جاهایی گفتن من اشتباه کردم منظورم این نیست که بگیم رهبری این کار اشتباه رو کرد باید این کار رو میکرد منظور بنده این که منطقی برخورد کنیم