قحط الرجال در کابینه 70 میلیونی ؟!

یادداشت عضو اسبق شورای مرکزی

مگر نه اینکه به اندازه دو دولت کامل نیرو داشته ایم،  پس چگونه است که امروز برخی در چند پست و هیات مدیره و … مشغولند؟

« می گویند نیرو ندارد، الان بحمدا… حداقل برای دو دولت کامل و توانمند نیرو آماده هست. به اندازه کافی نیرو هست که بشود دهها برابر بهتر از وضع فعلی کشور را اداره کرد و این شدنی است.»- محمود احمدی نژاد(اردیبهشت84 در جمع دانشجویان)

سخنان بالا عیناً مربوط به یکی از بروشورهای تبلیغاتی آقای احمدی نژاد در ایام انتخابات ریاست جمهوری است – که در آرشیو شخصی نگارنده موجود است-  سخنانی که شاید امروز عده ای آنرا فراموش کرده باشند اما یقیناً مردمی که با شور و شوق فراوان حماسه سوم تیر را خلق کردند، آنها را از یاد نبرده اند!

خبر انتصاب آقای دکتر الهام به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر حفظ سمتهای قبلی، اگر چه به سرعت مورد سوء استفاده رسانه های جریان موسوم به اصلاح طلب قرار گرفت، اما موضوع ساده  و کم اهمیتی نبود که دلسوزان و منتقدان منصف حامی دولت نیز به راحتی از کنار آن بگذرند، لذا نگارنده نیز سکوت در برابر اینگونه انتصابات را به نفع «دولت خدمتگزار» و «گفتمان عدالتخواهی»  نمی داند و به نکاتی کوتاه و مهم اشاره می شود:

1- جناب آقای دکتر الهام، که البته فردی فاضل و متعهد و مورد اعتماد رئیس جمهور هستند در حال حاضر به طور همزمان، عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس مرکز تحقیقات شورای نگهبان، وزیر دادگستری، سخنگوی هیئت دولت وسرانجام رئیس ستاد مبارزه  با قاچاق کالا و ارز می باشند.(البته از سمتهای دانشگاهی و استادی دانشگاه تهران و…می گذریم) حال سوال اساسی اینجاست که سمتهای ذکر شده در بالا که هر کدام اگر بخواهند به طور کامل و دقیق پیگیری شوند حداقل نیاز به یک مدیر فعال و متخصص تمام وقت دارند، چگونه است که در دولت عدالت محور، به «یک فرد» سپرده می شود؟ آیا آقای دکتر الهام شبانه روزشان بیشتر از 24 ساعت است؟ آیا این معنی «شایسته سالاری»  و «کابینه 70 میلیونی»  است؟ آیا  عدالت سیاسی  اینگونه اقتضا می کند؟ آیا رئیس جمهور عدالتخواه  و انقلابی ما شعارهای خود را(که نمونه آن درصدر مقاله آمده است) فراموش کرده اند؟ آیا تعداد مدیران انقلابی و عدالتخواه آنقدر کم است که «یک نفر»  در «چهار پست مهم» خدمت کند که حتی ساختمان هر کدام از این پستها در یک قسمت از شهر است؟ و آیا معتمدان رئیس جمهور آنقدر اندکند؟ و آیا در نیروهای انقلاب قحط الرجال آمده است؟ مگر نه اینکه به اندازه دو دولت کامل نیرو داشته ایم،  پس چگونه است که امروز برخی در چند پست و هیات مدیره و … مشغولند؟

آقای احمدی نژاد که در انتخاب کابینه معتقد به شکستن حلقه بسته مدیران بود و در موارد متعددی نیزبه این شعار پایبند ماند،  نباید اجازه دهد که مردم گمان برند بار دیگر حکومت و مدیریت در حلقه ای بسته و محدود شده است. باید باور کنیم در نیروهای اصیل انقلاب، استعدادهای فراوانی هست که علی رغم تخصص، تعهد، ساده زیستی و… هنوز میدان و عرصه خدمت نیافته اند و این اتفاقی بود که قرار بود در دولت نهم سامان یابد و عدالت در عرصه سیاسی محقق گردد.

2- در هفته جاری مفام معظم رهبری در بیاناتشان در جمع کارگزاران دولت، ضمن حمایت قاطع از خدمات دولت نهم و شخص رئیس جمهور در عرصه های مختلف، دلسوزانه نقطه ضعف این دولت را در« امر اطلاع رسانی  خدمات و تصمیمات دولت»  بیان کردند و از دولت خواستند در توضیح خدمات خود به مردم،  بیشتر از رسانه ها  ومطبوعات استفاده کنند. این در حالیست که سخنگوی چند شغله دولت بیش از 2 ماه جلسات هفتگی سخنگو با رسانه ها را تعطیل می کند!! یعنی درست در شرایطی که حساس ترین و مهمترین تصمیمات دولت ( سهمیه بندی بنزین، کاهش نرخ سود بانکی و…)اتفاق می افتد و دولت در آماج حملات رسانه ای است، آقای سخنگو که چند مسوولیت مهم دیگر نیز دارند، جلسات هفتگی را تعطیل می کنند، تا رهبر انقلاب مجبور شوند به دولت در خصوص اطلاع رسانی ضعیف تذکر دهند و دوباره جلسات هفتگی سخنگو آغاز شود! جالب است که تا پیش از جلسه این هفته، تنها دوبار در سال 86 جلسات هفتگی ! آقای سخنگو برگزار شده بود و لذا انتظار بر این بود که پس از تذکر رهبر انقلاب، شخص دیگری جای دکتر الهام را بگیرد که فرصت بیشتری داشته باشد
،  اما در کمال شگفتی نه تنها چنین نشد بلکه یک مسوولیت سنگین دیگر بر مسوولیت های آقای سخنگو اضافه شد!!

 3- در خصوص ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز، آقای احمدی نژاد که عزم جدی برخورد با فساد و رانت های اقتصادی و… را دارند و بحق در این زمینه تلاش کرده اند، باید تأمل بیشتری کنند. اگر چه استعفای سردار نقدی – که به موفقیتهای خوبی در برخورد با مافیای قاچاق و… دست یافته بود- جای سوال و افسوس دارد، اما یقینا جایگزین ایشان باید علاوه بر آنکه فردی معتمد، متخصص، متعهد و قاطع باشد (که البته این صفات در دکتر الهام موجود است) ، فردی تمام وقت باشد تا جلسات این ستاد، به سرنوشت جلسات سخنگوی دولت با خبرنگاران دچار نشود و مردم خبرهای خوبی از مبارزه با مفسدان از آن بشنوند.

4- در پایان از دولت محترم انتظار می رود با اصلاح این انتخاب و عدم تکرار چنین مواردی، از هزینه دادن بیشتر دولت  در این موارد جلوگیری کند. بهر حال دولتی که شعار کاهش هزینه ها ی دولت را داده است نباید این شعار در حیطه اقتصادی خلاصه شود و دولت محترم باید در خصوص «هزینه های سیاسی و رسانه ای» برخی از اقدامات خود بیشتر حساس باشد. نکته ای که با نگاهی به مطبوعات جریان لیبرال و… در این روزها به راحتی قابل درک است.

  محسن مقصودی – عضو اسبق شورای مرکزی