رهبر انقلاب: برخي احکام زنان در فقه سخن آخر نيست

همزمان با میلاد فاطمه زهرا:

در نگاه جامع اسلام به مساله زن، مسووليت اداره و پيشرفت جامعه و کشور بر عهده همه افراد اعم از زن و مرد است اما مهمترين مسووليت و نقش زنان، در هر سطحي از توانايي و فعاليت اجتماعي، نقش بسيار مهم آنان در خانواده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، صبح چهارشنبه، در ديدار هزاران نفر از زنان نخبه و فعالِ در عرصه‌هاي مختلف علمي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي و هنري تأکيد کردند: در نگاه جامع اسلام به مساله زن، مسووليت اداره و پيشرفت جامعه و کشور بر عهده همه افراد اعم از زن و مرد است اما مهمترين مسووليت و نقش زنان، در هر سطحي از توانايي و فعاليت اجتماعي، نقش بسيار مهم آنان در خانواده است.

ايشان با تبريک ميلاد باسعادت بانوي بزرگ تاريخ بشريت، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) و تقارن اين روز خجسته با سالروز ولادت امام خميني (ره) تصريح کردند: تأکيد اسلام بر اهميت بي‌نظير نقش زن در خانواده، به هيچ وجه به معناي مخالفت با حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف نيست بلکه به معناي اصالت و اولويت «نقش مادري و همسري» در مقابل ديگر فعاليتها و نقشهاست؛ چرا که «بقا و رشد و تعالي» بشر و حفظ آرامش و سلامت جامعه در گرو تحقق اين نقش است.

رهبر انقلاب اسلامي وجود مجموعه عظيم بانوان نخبه را در کشور، نشان‌دهنده حقانيت و موفقيت نگاه اسلام و جمهوري اسلامي به «مسئله زن» دانستند و خاطرنشان کردند: در هيچ دوره‌اي مانند امروز، زنانِ محقق، دانشمند، متفکر، اديب، هنرمند و فعال در عرصه‌هاي مختلف سياسي – اجتماعي در کشور وجود نداشته است و اين واقعيت نشان مي‌دهد که نگاه اسلامي به امر حجاب، برخلاف بي‌بند و باري نه تنها مانع رشد و تعالي زنان نيست، بلکه رعايت حدود اسلامي و شرعي مي‌تواند زمينه‌ساز و شتاب دهنده شکوفايي استعدادهاي زنان باشد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با انتقاد از نگاه غلط غربي که تلاش مي‌کند زنان را از ويژگي‌هاي فطري خود دور سازد و آنان را به کپي دوم مردان تبديل کند، افزودند: اين نگاه، در واقع کسر شأن زنان است؛ چرا که «زنِ کامل بودن» در مواردي از «مردِ کامل بودن» هم بالاتر و پرارزش تر است.

رهبر انقلاب اسلامي مسئوليت زنان نخبه کشور را در تصحيح نگاه غلط غربي به مسئله زن يادآور شدند و افزودند: از ديد اسلام «زن بودن»، اصالتاً نوعي ارزش است و زنان و مردان در آفرينش حکيمانه الهي، هرکدام جايگاه و طبيعت و نقش خاصي دارند.

ايشان نگاه ابزاري غربي‌ها به زنان را ظلم به جامعه بشري و خيانتي بزرگ به حقوق زنان برشمردند و خاطرنشان کردند: زن، بخش زيبا، لطيف و مستور آفرينش است و بزرگترين گناهي که غربي ها بايد پاسخگوي آن باشند اين است که زن را در حد وسيله‌اي براي «تبليغات کالا، پول درآوردن بيشتر و ارضاي «بي‌نظم و قانون مسائل جنسي» تنزل داده‌اند و از اين طريق جوامع بشري را به دردهاي غيرقابل علاجي مبتلا کرده‌اند.

ايشان با انتقاد از برخي تلاشها براي انطباق دادن اجباري احکام اسلامي با کنوانسيون‌هاي خارجي مرتبط با زنان، افزودند: البته برخي مسائلي که در فقه در باب احکام زنان وجود دارد سخن آخر نيست بلکه ممکن است با تحقيقِ يک فقيه ماهر و مسلط بر «مباني و متد» فقاهت، نکات جديدي استنباط شود اما تلاش برخي مرعوب‌شدگان در مقابل غرب، براي کم و زيادکردن احکام اسلامي و انطباق دادن آنها با بعضي معاهدات جهاني، کاملاً غلط است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، تلاش دستگاههاي تحقيقاتي، دانشگاهها و حوزه‌ها براي تقابل صحيح و کيفي با ديدگاهها و تبليغات فمينيستي را، ضروري خواندند و افزودند: اين کار خدمتي حقيقي به همه زنان جهان است.

رهبر انقلاب اسلامي، از برخي بي‌عدالتي‌ها در ارتباطات خانوادگي زن و مرد در کشورهاي مختلف، انتقاد و ابراز تأسف کردند و افزودند: مردان نبايد با سوءاستفاده از توانايي جسمي و برخي خصوصيات ديگر، در درون خانواده به زنان زور بگويند و به آنان ظلم کنند.

ايشان در همين زمينه تأکيد کردند: رعايت اخلاق اسلامي در خانواده، درک مباني اسلامي و تهذيب مردان، عامل اصلي جلوگيري از زورگويي به زنان خواهد بود؛ اما به هرحال چه با نصيحت و چه با استفاده از قانون، بايد زمينه روابط سالم و صحيح خانوادگي فراهم شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان جلسه با زنان نخبه را بسيار خوب و مفيد خواندند و افزودند: هدف از تشکيل اين جلسه، شنيدن برخي مسائل از زبان جمعي از برگزيدگان و نخبگان جامعه زنان و نيز نگاه نمادين به مجموعه فعاليتهاي درخور تحسين زنان در جامعه اسلامي بود که برخي مطالب بيان شده نيز بسيار پرمغز و جالب توجه بود.