انتقاد شریعتمداری از تشریفاتی شدن برخی مسئولیتها در دولت

به دنبال اعلام سمت چهارم الهام در دولت نهم:

انتقاد از چنر شغلی الهام در دولت نهمسپردن چند مسئوليت كليدي و حساس به يك نفر تنها در حالي قابل توجيه است كه اين مسئوليت‌ها از نگاه دولت محترم، «تشريفاتي»! تلقي شوند كه اين احتمال با توجه به ماهيت دولت اصولگرا و آنچه همگان از عملكرد و مواضع دولت نهم مي‌شناسند، بيرون از تصور است ولي متاسفانه غير از اين گزينه پيش فرض ديگري براي توجيه اقدام ياد شده پيش روي نيست.


مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز نسبت به شغل چهارم الهام اعتراض کرد .

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی نسبت به شغل جدید غلامحسین الهام اعتراض کرد .

وی در این یادداشت با بیان اینکه خبر انتصاب الهام به این سمت برایش باورنکردنی و عجیب بوده است نوشته است : سخن حق و حرف حساب از هر زباني كه بيان شود قابل شنيدن و درخور پذيرفتن است.

شریعتمداری به پست های دکتر الهام یعنی وزارت دادگستري، سخنگويی دولت، عضویت در شوراي نگهبان به عنوان حقوقدان ، تدريس در دانشگاه و در نهایت رياست «ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز» اشاره کرده است و اظهار داشته است : هريك از مسئوليت‌هاي وزارت دادگستري، سخنگويي دولت، عضويت در حلقه حقوقدانان شوراي نگهبان به تنهايي مي‌تواند تمامي وقت و توان يك اصولگراي متعهد را به خود اختصاص دهد و با جرأت مي توان گفت انجام شايسته اين چند مسئوليت از عهده يك نفر برنمي‌آيد بنابراين افزودن مسئوليت سنگين و حساس ديگري نظير «رياست ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز» به مسئوليت‌هاي پيشين با هيچ منطقي قابل توجيه نيست.

شریعتمداری که جزء معدود سخنرانان حاضر در همایش گرامیداشت سوم تیر بود دلایل اعتراض خود را اینگونه عنوان کرده است که سپردن چند مسئوليت كليدي و حساس به يك نفر تنها در حالي قابل توجيه است كه اين مسئوليت‌ها از نگاه دولت محترم، «تشريفاتي»! تلقي شوند و غير از اين گزينه پيش فرض ديگري براي توجيه اقدام ياد شده پيش روي نيست.

وی در انتها دلیل واکنش خود را دلسوزی برای دکتر الهام و ترسیدن از اینکه مبادا وی روزی همه کاره هیچ کاره شود عنوان کرده است .

مدیر مسئول روزنامه کیهان همچنین گفته است : براي تصدي هريك از مسئوليت‌هاي ياد شده به يقين افراد شايسته و كارآمد ديگري نيز وجود دارند كه در صورت سپردن برخي از اين مسئوليت‌هاي چندگانه به آنها، اولاً، بخش قابل توجهي از ظرفيت و توانمندي آقاي دكتر الهام كه در چند حوزه جداگانه تقسيم شده است، آزاد گرديده و در حوزه مشخصي متمركز خواهد شد و ثانياً؛ اين توهم پيش نمي‌آيد كه جبهه اصولگرايان از بيماري «قحط الرجال»! رنج مي‌برد و اين تصور غلط در اذهان شكل نمي‌گيرد كه رئيس جمهور محترم ياران كارآمد اندكي دارند! و…

سپردن چند مسئوليت حساس به يك نفر مي‌تواند اين پي آمد آسيب رسان را نيز درپي داشته باشد كه حلقه اطرافيان و نزديكان رياست محترم جمهوري را «تنگ» كرده و به دايره بسته‌اي تبديل كند. در اين حالت ضمن آن‌كه بسياري از مديران كارآمد خود را با حلقه اطرافيان رئيس جمهور غريبه احساس مي‌كنند، رياست محترم جمهوري از ظرفيت و كارآمدي آنها بي‌بهره مي‌ماند… البته، اين حلقه اگر تنگ‌تر شود و بسته بماند، آسيب‌هاي ديگري نيز به دنبال دارد كه شرح آن فصل جداگانه‌اي مي‌طلبد.