باغ قلهك فرصتي است تا سيلي محكمي به گوش دشمن بزنيم

سردار باقر زاده

متقابلاً انتظاري كه وجود دارد اين است كه در داخل كشور نيز همه علاقه‌مندان به انقلاب و ايران از اينكه در مواجهه با دولت خارجي، خدمتگزاران ملت بتوانند حقي را استيفا نمايند، خوشحال شوند و چنانچه قادر باشند گام‌هاي عملي نيز براي استيفاي حقوق ملت برخواهند داشت. البته در اين ميان با صراحت و انصاف تمام بايد گفت كه اغلب رسانه‌هاي خبري شجاعانه دراين ميدان قدم برداشته و كماكان نيز در صحنه اطلاع‌رساني حضوري فعال و مسئولانه دارند.


سردار باقرزاده رئيس بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس با اشاره به اينكه حداقل از سه سال پيش ماجراي باغ قلهك وارد دور جديدي از مباحث حقوقي گرديد، گفت: در طول اين مدت تلاش فراواني شد تا با ادله حقوقي محكم، متقن و محكمه‌پسند، مسئولين كشور نسبت به چگونگي تعدي دولت انگلستان به يك قطعه مهم از خاك جمهوري اسلامي ايران آن هم در قلب پايتخت توجيه شوند.
وي با اشاره به اينكه همه تلاش بنياد حفظ آثار بر آن بود كه اين موضوع فارغ از هياهوي سياسي و يا تبليغاتي در مسير قانوني و حقوقي آن قرار گرفته و با اطلاع رساني مناسب، امكان تصميم‌گيري معقول و منطقي فراهم شود، افزود: طبيعي است دولت انگلستان با توجه به حضور بيش از يك صد و هفتاد ساله در اين باغ، تعلقات خاصي نسبت به آن پيدا نموده و با توجه به تمايلات فرا سرزميني خود نوعي موضع‌گيري و مقابله داشته باشد.
باقرزاده اضافه كرد: متقابلاً انتظاري كه وجود دارد اين است كه در داخل كشور نيز همه علاقه‌مندان به انقلاب و ايران از اينكه در مواجهه با دولت خارجي، خدمتگزاران ملت بتوانند حقي را استيفا نمايند، خوشحال شوند و چنانچه قادر باشند گام‌هاي عملي نيز براي استيفاي حقوق ملت برخواهند داشت. البته در اين ميان با صراحت و انصاف تمام بايد گفت كه اغلب رسانه‌هاي خبري شجاعانه دراين ميدان قدم برداشته و كماكان نيز در صحنه اطلاع‌رساني حضوري فعال و مسئولانه دارند.
رئيس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس در عين يادآور شد: صرف‌نظر از برخي ابهامات عده‌اي از خواص طرفدار حق در اين ماجرا كه به تدريج برطرف گرديده و مابقي نيز ان‌شاءالله تعالي به مرور زمان برطرف خواهد شد، معدودي از سايت‌ها و روزنامه‌هاي وطني نه تنها همراهي ننمودند، بلكه بدون آنكه از كم و كيف موضوع و اسناد و مدارك پرونده اطلاع دقيقي داشته باشند، به اين طرح حمله كرده و به صورت كاملاً جانبدارانه شروع به دلسوزي براي استعمارگر پير نمودند.
وي با ذكر مثالي اظهار داشت: هنگامي كه به انگلستان پيشنهاد شد تا باغ قلهك را قبل از مفتوح شدن پرونده‌هاي جديد به جمهوري اسلامي ايران عودت دهد و يا وجه آن را بپردازد و يا آنكه مكاني چون "هايدپارك لندن"‌را به عنوان معوض در اختيار جمهوري اسلامي ايران قرار دهد، ناگهان عده‌اي از همين‌ها در داخل كشور برآشفتند و از اين اقدام به عنوان يك پيشنهاد عجيب ياد كرده و با ناخرسندي تمام، نگراني خود را براي هايد پارك اعلام كردند. مثلاً يكي از روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب مدعي شد؛ "چه نشسته‌ايد كه اگر هايد پارك گرفته شود ريه لندن گرفته شده است." توگويي باغ قلهك ايران براي تهران ريه نمي‌باشد كه قريب 170 سال در تصرف استعمارگر پير است. اين روزنامه حتي پا را فراتر گذاشته با تحريف برخي از مسايل از جمله اينكه، "عده‌اي مي‌خواستند در گورستان‌هاي متروكه تهران، شهدا را به خاك بسپارند" و يا با چاپ دو عكس رنگي بزرگ از مقابله گارد ضد شورش با دانشجويان معترض و يا اين ادعا كه فلاني تاكنون نتوانسته است، دولت و قوه قضائيه را با خود همراه سازد، اين اطمينان و قوت قلبي را به دولت انگلستان بدهد كه نگران نباشيد، باغ قلهك همچنان در دست شما باقي خواهد ماند، حتي اگر ايرانيان نتوانند از ملك خود در منچستر آنگونه كه مي‌خواهند بهره ببرند.
باقرزاده افزود: همچنين روزنامه‌اي ديگر با پيشنهاد مصاحبه‌اي به اينجانب در سؤالاتي عجيب به دنبال راه حلي براي خروج دولت انگلستان از اين مخمصه بود، انگار مأموريت داشتند كه اينگونه از باقرزاده سأال كنند آيا احتمال ارائه طرحي مرضي‌الطرفين با دولت انگليس پيرامون باغ قلهك وجود دارد.
رئيس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس با طرح چند سؤال اينگونه ادامه داد: آنچه كه صورت گرفته است، بر مبناي كدام وظيفه ملي و ديني بوده، به عبارت ديگر رسانه‌هاي مدعي دفاع از حقوق ملت، چگونه در مواجهه با چنين پرونده حساسي بدون اطلاع ازعمق مساله، اينگونه سراسيمه براي دولت فخيمه، سينه ‌چاك مي‌كنند؟ آيا اين كار با اصول و مباني روزنامه‌نگاري و اطلاع‌رساني از موضع آزادي و حريت سازگاري دارد؟ آيا اينگونه ورود در پرونده‌اي كه متعلق به حقوق يك ملت بزرگ است، مي‌تواند مورد رضايت مردم قرار گيرد؟ آيا گمان مي‌كنند اينگونه نوشتن‌ها و قلم‌فرسايي‌ها، خادمان ملت را كه در جبهه‌هاي جنگ حتي از يك وجب از خاك ميهن عزيز نگذشتند و حاضر شدند جان خود را نثار دوست نمايند، تاثيري خواهد گذاشت. هيهات ، هيهات از اينكه ما زنده باشيم واستعمارگر پير بخواهند قطعه‌اي از خاك ما را تصاحب كنند.
وي تاكيد كرد: اين پرونده فرصتي براي ما ايجاد مي‌كند، تا علاوه بر استيفاي حقوق ملت، آنچنان سيلي محكمي به گوش دشمن بخوابانيم تا براي هميشه تاريخ، اين درس فراموش ‌ناشدني را به ياد داشته باشد، دولت انگلستان از ابتداي انقلاب با ورود در جبهه‌اي به رهبري آمريكاي جنايتكار و با قصد برگرداندن وضعيت كشور به دوران سابق تلاش نمود همه گونه دسيسه و توطئه را عليه نظام نوپاي جمهوري اسلامي ايران ساماندهي نمايد.
باقرزاده با اشاره به برخي جنايات دولت انگليس گفت: دخالت انگلستان در عدم حمايت از جان ديپلمات‌هاي ايراني كه در نخستين ماه‌هاي انقلاب در لندن توسط مزدوران بعثي به شهادت رسيدند، حضور دولت انگلستان در بسياري از طرح‌هاي خرابكارانه‌اي كه عقيم ماند و همچنين هم‌پيماني و همسويي و همراهي با صدام از جمله تأمين سلاح‌ها