سال 84 – نقش آفريني اجتماعي

خلاصه فعاليتها

حركت جدي ديگري كه همواره جزء دغدغه هاي جنبش بوده، اعتراض به قوا براي كوتاهي در مسأله پيگيري امر مهم مبارزه با مفاسد اقتصادي است كه اين بار پس از گزارش چند ساله اين ستاد با اعتراض شديد و دعوت دبير آن به مناظره و سپس تجمع اعتراض آميز در مقابل كاخ داگستري با حضور دكتر زيباكلام همراه شد.


سال 84 كه اوايل آن با برگزاري انتخابات رياست جمهوري دوره نهم همراه بود، بستر مناسبي براي فعال شدن بسياري از بدنه دانشجويي و مردمي در عرصه سياسي بود. در اين ميان دفتر مركزي جنبش كه از سال قبل فعاليت هاي خود در اين زمينه را آغاز كرده بود به صدور بيانه هاي تخصصي و تحليلي پرداخت. طرح سئوالاتي پيرامون مسائل سياست خارجي و آموزش و پرورش و تبيين ملاكهاي انتخاب كانديداها از جمله موارد اين بيانيه ها بودند.
از طرفي پذيرش بي رويه دانشجويي پولي باعث شد تا جمعي از تشكلهاي جنبش پس از صدور بيانيه هاي مختلف و رايزني هاي متعدد با مسئولان مرتبط، تحصن گسترده اي را در مقابل مجلس شوراي اسلامي برگزاركنند كه پنج شبانه روز به طول انجاميد و بازتاب گسترده اي نيز در سانه ها يافت.
انجام فعاليت هاي نماديني چون بازديد از منزل شهيد رجائي و اعلام حضور در منازل كانديداها، حضور بر سر مزار شهيد رجائي براي تجديد بيعت با اسوه مديريت انقلابي و بيان مواضع خود در اين رابطه و برگزاري جلسات مختلف با اساتيد و صاحبنظران از جمله ساير فعاليت هايي بودند كه جنبش درباره انتخابات رياست جمهوري انجام داد. انتخابات رياست جمهوري كه در دور دوم به عرصه رويارويي با تفكر سرمايه داري و نقد آن بدل شده بود نيز به پايان رسيد اما حمايت از تفكري كه مي‌خواست حرفي نو داشته باشد ضروري بود، لذا يك ماه پس از انتخابات همايش دولت آينده انتظارات و رويكردها در دانشگاه تهران و با حضور اساتيدي چون دكتر عباس نبوي، دكتر سعيد جليلي، دكتر سعيد زيباكلام، دكتر ابراهيم فياض، دكتر حميد پارسانيا، دكتر نقي پورفر، دكتر حسن سبحاني و … برگزار شد و ضمن رساندن پيام وجود بدنه اساتيد حامي تفكر انقلابي بازتاب مناسبي در سطح جامعه، مطبوعات و رسانه ها يافت.
تيرماه 84 نهمين نشست جنبش با برگزاري انتخابات دور دوم شوراي مركزي، تشكيل كميسيونهاي تشكيلات، هنري و فارغ التحصيلان و تبادل نشريات و ارائه جزوات مختلف، در كوي دانشگاه تهران برگزار شد. همچنين حجه¬الاسلام دكتر قمي، مسولان نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاهها با موضوع جايگاه عدالت در دين، دكتر تركش دوز با موضوع جريان شناسي گروهها بر اساس نسبت آنها با اسلام ناب، مهندس سعيد قاسمي در تبيين مسأله انتخابات و مسائل روز كه در گلزار بهشت زهرا انجام شد و همچنين حضور دكتر ده مرده رئيس سابق دانشگاه زابل و استاندار فعلي سيستان و بلوچستان با بيان خاطرات، وحيد جليلي در تبيين لزوم مراقبت اخلاقي و اخلاص براي جلوگيري از ايجاد انحراف در جنبش و همچنين مجيد عسگري و روح الله ايزدخواه از فارغ التحصيلان جنبش درباره فعاليت هاي اجتماعي و فعاليت هاي علمي قابل انجام پس از دوران دانشجويي، از برنامه هاي اين نشست بودند.
فعاليت هاي پراكنده بسياري در سراسر كشور پيرامون مسأله هسته اي برگزار شده بود، از تجمعات تا نشريات و ويژه نامه ها و همايش ها ليكن مردادماه 84 بيانيه تهديدآميزي توسط شوراي حكام عليه ايران صادر شد كه فعالان جنبش را به لزوم حمايت موثر از اين دستاورد بومي واداشت، پس از بحث و بررسي هاي فراوان، مقرر شد تا حدود يك هفته بعد حلقه انساني نماديني گرداگرد تاسيسات هسته اي ucf اصفهان برگزار شود و با همت ايشان و حضور برخي دانشجويان و طلاب مشهدي كه توسط مجمع مطالبه جمع شده بودند، اعضاي جنبش در تهران و علي الخصوص دانشجويان اصفهاني، جمعيت زيادي در اين مراسم حضور يافتند و پس از شنيدن سخنان مسؤولان تاسيسات اتمي و نمايندگان اساتيد و دانشجويان، با شكل دهي حلقه نمادين انساني به دفاع از دستاورد هسته اي كشور پرداختند. اين حركت كه تيتر و عكس بسياري از روزنامه ها و خبر اول صدا و سيما را تشكيل مي داد با بازتاب گسترده در رسانه هاي خارجي نيز همراه بود و توانست اثر مناسبي در راستاي هدف خود بگذارد و به نماد حمايت از فناوري صلح آميز هسته اي تبديل شود.
با اين حساب، كم كم جنبش عدالتخواه دانشجويي بعنوان يكي از فعال ترين مجموعه‌هاي دانشجويي به تاثيرگذاري جدي خود در عرصه اجتماعي سياسي كشور نيز دست يافت. در اين ميان فعاليت هاي تشكلها نيز همچنان ادامه داشت: در شاهرود سخنراني دكتر سيد عباس نبوي، نمايشگاه كتاب نيمه پنهان، نمايشگاه قصه هاي ستاره با موضوع پروتكل‌هاي دانشوران صهيون، سخنراني دكتر حسن عباسي، چاپ نشريه من و تو توسط بسيج و جنبش توسط انجمن اسلامي، جلسات تجارت آسماني درباره اقتصاد اسلامي توسط كانون قرآن اين دانشگاه و … كه مسئولان بسيج اين دانشگاه بخاطر فعاليت هاي عدالتخواهانه از كار بركنار شد، در زاهدان راه اندازي كتابخانه سيار، بانك كتاب ادبي هنري و جزوات و سي دي ها، فعاليت بورد ادبي خودآ، برگزاري جلسات همفكري و همكاري تشكل هاي دانشگاه، كمك رساني به مردم زلزله زده روستاي هتكن كرمان، توليد چند جزوه جديد و… توسط كانون قرآن، در بيرجند راهپيمايي دفاع از انرژي هسته اي و تجمع روز دانشجو توسط بسيج، در شيراز تهيه مستند تخريب شيراز در اعتراض به بي توجهي به آثار باستاني و اعتراضات صنفي و دانشجويي كه به اخراج 12 تن از اين دانشجويان منجر شد و با پيگيري ها لغو گرديد، در مشهد سلسله جلسات عدالت، معنويت، عقلانيت با حضور استاد روح، توليد نشريه مسجدي ها، نقد و بررسي انجمن حجتيه و… توسط مجمع مطالبه مردمي، چاپ مداوم نشريه مستضعفين در دانشگاه شريف، نشريه هويت در دانشگاه قم و ادامه چاپ خيزش و هفت قفل در امام صادق و علم و صنعت و …. راهپيمايي و بيانيه هاي اعتراض