روايت ايسنا از ادغام سازمان مديريت در نهاد رياست جمهوري

ستاري فر : تغيير در ساختار سازمان مديريت به تاييد نهادهاي خاص نياز دارد موسوي، عضو فراكسيون اصولگرايان :‌مجلس نسبت به ادغام سازمان مديريت در نهاد رياست‌جمهوري عكس‌العمل نشان مي‌دهد فاطمه آجرلو :  ادغام سازمان مديريت بهترين تصميم براي تسريع در اجراي پروژه‌هاست سازمان بازرسي : موضوع انحلال سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها به دليل […]


ستاري فر : تغيير در ساختار سازمان مديريت به تاييد نهادهاي خاص نياز دارد
موسوي، عضو فراكسيون اصولگرايان :‌مجلس نسبت به ادغام سازمان مديريت در نهاد رياست‌جمهوري عكس‌العمل نشان مي‌دهد
فاطمه آجرلو :  ادغام سازمان مديريت بهترين تصميم براي تسريع در اجراي پروژه‌هاست سازمان بازرسي : موضوع انحلال سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها به دليل مغايرت با قانون براي ابطال به ديوان عدالت اداري ارسال شده است.

شوراي عالي اداري پس از تصميمي كه در 47 جلسه پيش خود در اسفند 78 با حضور سيد محمد خاتمي (رييس‌جمهور وقت) گرفته بود شب گذشته با حضور رييس‌جمهوري ديگر (محمود احمدي‌نژاد) به عمر هفت ساله تشكيلات اخير آن پايان داد تا بار ديگر اين سازمان 61 ساله دچار تحولاتي جديد شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايسنا سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور كه بر اساس مصوبه هشتاد و ششمين جلسه شوراي اداري (در 11 اسفند 1378) به منظور تحقق مطلوب وظايف و اختيارات رييس‌جمهور موضوع اصل 126 قانون اساسي و تامين يک‌پارچگي در مديريت کلان و فراهم کردن زمينه تحقق مطلوب برنامه توسعه اقتصادي اجتماعي و فرهنگي کشور از ادغام دو سازمان برنامه و بودجه و امور اداري و استخدامي کشور تشکيل شده و فعاليت‌هاي خود را از تيرماه سال 1379 آغاز کرده بود در تيرماه 1386 با تصويب همان شورا تغيير شكل داد و تبديل به «معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور» شد.

رييس‌جمهور احمدي‌نژاد در جلسه شوراي عالي اداري درباره هدف تغيير عنوان و كاركرد اين سازمان گفت: با توجه به تغيير ماموريت‌هاي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، بايد ساختار اين نهاد نيز دچار تحول شود كه هدف از آن تقويت و ارتقاي نظام برنامه‌ريزي و نظارت در كشور است.

احمدي‌نژاد در عين حال يادآور شد: سازمان‌هاي تحت پوشش سازمان مديريت و برنامه‌ريزي زير نظر دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط به فعاليت خود ادامه خواهند داد.

رييس‌جمهور از سال گذشته تحول در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور را كليد زده بود.

بر اساس اين مصوبه، قرار شد تصميم ادغام شوراها در جلسه‌اي به رياست معاون اول رييس‌جمهور و چهار نفر به انتخاب رييس‌جمهور اجرايي شود.

تغيير در ساختار سازمان مديريت به تاييد نهادهاي خاص نياز دارد

ستاري فر در اين زمينه گفت: تشكيلات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي داراي قانون و آيين‌نامه است و هرگونه تغييرات در آن بايد بر مبناي اين قانون باشد.

رييس اسبق سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايسنا درباره ادغام سازمان مديريت در نهاد رياست جمهوري اظهار كرد: رييس سازمان در واقع علاوه بر سمت سازماني خود، معاون رييس جمهور نيز هست و بنابراين هرگونه تغيير در شرايط اين فرد حقيقي از سوي رييس جمهور تنها ناظر بر پست معاونت وي مي‌تواند راسا صورت پذيرد.

به گفته او تغيير در ساختار سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نيازمند تاييد نهادهاي خاص است.

وي گفت: شوراي عالي اداري بايد هرگونه تغيير نام، ساختار و نوع وظايف سازمان مديريت را تاييد كند و رييس جمهور بدون مصوبه شواري عالي اداري مجاز به انجام اين كار نيست.

ستاري‌فر افزود: سازمان مديريت خود قانون و آيين‌نامه‌اي دارد و هرگونه تغييرات در آن بايد بر مبناي اين قانون باشد.

روند تدوين برنامه پنجم با اتفاقات پيش آمده مشخص نيست

رييس پيشين سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با اعلام اينكه از تغييرات اخير در سازمان به تازگي مطلع شده است عنوان كرد كه موضوع تغيير كاركرد و ادغام سازمان در زمان رياست وي مطرح نبوده است.

دكتر فرهاد رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره تغيير سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور به عنوان "معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري" توضيح داد: اين خبر بسيار فوري و ناگهاني بود و خود من نيز موضوع را از اخبار شنيدم و با روند و شكل جديد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي آشنا نيستم.

وي ادامه داد: از كساني كه اين معاونت جديد را تصويب كردند بايد تمام سوالات به صورت دقيق پرسيده شود و من به شخصه اطلاع ندارم كه اين معاونت جديدي كه به تصويب رسيده چه وظيفه‌اي دارد و چه چارتي براي آن تدوين شده است.

رييس پيشين سازمان مديريت و برنامه‌ريزي درباره تدوين بودجه سنواتي بيان كرد: به طور كلي تدوين بودجه‌هاي سنواتي بر طبق قانون اساسي زير نظر رييس جمهور است و رييس جمهور مي‌تواند اين بودجه را به هر كسي كه مي‌خواهد تفويض كند.

وي گفت: اين كار قبلا بر عهده سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و رييس سازمان بود و حالا ديگر بعيد مي‌دانم اين كار بر عهده سازمان مديريت و برنامه‌ريزي باشد.

رهبر درباره تدوين برنامه پنجم توسعه نيز عنوان كرد: با اين اوضاع و روند اتفاق افتاده كار تدوين برنامه پنجم مشخص نيست البته قطعا معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي كار تدوين برنامه پنجم را انجام مي‌دهد.

وي با بيان اينكه اين اقدام در روز دوشنبه 18 تير 86 در دستور جلسه شوراي عالي اداري نيز مطرح نبوده تصريح كرد: من از كار مصوبه شوراي عالي اداري خبر ندارم ولي اين اقدام در دستور جلسه شوراي عالي اداري مطرح نبوده است.

رهبر خاطرنشان كرد: موضوع اين طرح در زمان من مورد بحث نبوده و به يك باره اين انجام شده است.

او همچنين درباره رياست برقعي بر تشكيلات جديد و نحوه انتخاب ديگر مديران آن اظهار بي‌اطلاعي كرد.

فرهاد رهبر حدود هشت ماه پيش از رياست سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كناره‌گيري كرده بود.

سازمان همچنان كار برنامه‌ريزي و تنظيم بودجه را برعهده دارد

سازمان مديريت و برنامه‌ريزي همچنان كار برنامه‌ريزي و تنظيم بودجه ساليانه كشور را برعهده خواهد داشت.

احمد داوودي ـ مديركل دفتر امور انرژي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصا