رفتن به بالا

مسكن، پاشنه آشيل دولت است

وي در حال حاضر همچنان از شعارهای رئیس دولت نهم دفاع می کند و البته در عین حال از اینکه او را منتقد عملکرد دولت بدانند ابایی ندارد. او در عین حمایت از آرمان های اعلام شده از سوی رئیس جمهور به شیوه تحقق آنها نقدهای جدی دارد و معتقد است که سیاست های جاری، ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر کرده است.

شاید اگر از رقابت های انتخاباتی بهار 84 اندک مناظره هایی به یادگار مانده باشد، مناظره تلویزیونی دکتر محمد خوش چهره به نمایندگی از ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد با دکتر نوبخت از ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در واپسین ساعات قبل از سوم تیر 84 در صدر فهرست به‌یاد ماندنی ها باشد.

خوش چهره، آن هنگام منتقد سیاست های اقتصادی دولت های خاتمی و هاشمی بود، اکنون نیز منتقد سیاست های اقتصادی دولت احمدی نژاد است. تفاوت اینجاست که پیش از دولت نهم، استاد اخلاق گرای اقتصاد اصولا با رویکردهای دولت های پنجم تا هشتم زاویه داشت ، اما در حال حاضر همچنان از شعارهای رئیس دولت نهم دفاع می کند و البته در عین حال از اینکه او را منتقد عملکرد دولت بدانند ابایی ندارد. چرا که «ورورد به عرصه نقد هزینه دارد و اگر بخواهیم به این هزینه ها بها دهیم نباید قدم از قدم برداریم.» او در عین حمایت از آرمان های اعلام شده از سوی رئیس جمهور به شیوه تحقق آنها نقدهای جدی دارد و معتقد است که سیاست های جاری، ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر کرده است. با وجود حمایت های خوش چهره از آرمان های دولت نهم، او البته از حمله نزدیکان احمدی نژاد در امان نمانده است. جوانانی پرحرارت چون مهرداد بذرپاش (رئیس سابق گروه مشاوران رئیس جمهور و مدیر عامل فعلی پارس خودرو) نامه هایی سرگشاده علیه او منتشر کردند و سایت های نزدیک به دولت نیز او را از کانون حملات خود درامان نگذاشتند. در عین حال خوش چهره در برابر این حملات فقط به روایتی از معصومین علیهم السلام استناد کرده و آن را برای «کنترل نفس» خود لازم می داند.
خوش چهره مدافع سرسخت اقتصاد اجتماعی (و نه اقتصاد پوپولیستی) است . دغدغه مردم دارد و برخی کارشناسان سیاسی تبیین پر حرارت سیاست های لازم برای اصلاح وضع مسکن در مناظره تاریخی اش با نوبخت را از مهم ترین عوامل برتری او و البته افزایش میلیونی آرای احمدی نژاد می دانند. گرچه او آن روز تئوری‌های خود در حوزه مسکن را به نام برنامه های دولت نهم سند زد و امروز منتقد اجرای سیاست هایی مغایر است که وضع عمومی مسکن را با وجود همه برنامه های دولت برای این بخش دچار آشفتگی کرده است.عضو فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس اقتصاد واقعی را آن چیزی می‌داند که مردم لمس می کنند و نه آن چیزی که آمارهای رسمی روایت می کنند. او البته اهل گفت وگو است. همانگونه که صمیمی و البته با وسواس به گفت وگو با «تهران امروز» نشست . و هنوز هم اهل مناظره است، همانطور که آمادگی خود را برای مناظره با دولتمردان دولت نهم در خصوص سیاست های اقتصادی اعلام مي کند.
***
گفته مي‌شود سخنان شما در مناظره سال 84 در پيروزي آقاي احمدي‌نژاد نقش بسياري داشته اما دولت شما را امروز از منتقدان خود مي‌داند، چرا؟

همان‌طور كه شما اشاره كرديد، درصد قابل ملاحظه‌اي از مردم به اظهارنظرها و جهت‌گيري‌هاي اقتصادي كه مطرح شد، راي دادند. بنابراين بنده خود را ملزم به محقق‌شدن آن سخنان كه در يك مناظره انتخاباتي به عنوان ديدگاه‌هاي دولت مطرح شد، مي‌دانم. به اين علت سعي كردم جلوي هر نوع انحراف از آن شعارها را بگيرم تا مردم راي دهنده مغبون نشوند. از اين‌رو بنده مسووليت سنگيني بر دوش خود احساس مي‌كنم. البته اين مسووليت با طبيعت معلمي بنده هم سازگار است. من در خلال 20 سال گذشته هميشه هر نوع انحرافي در نظام تصميم‌گيري، سياستگذاري و حتي قانونگذاري ديده‌ام در حد بضاعت علمي‌ام احساس تكليف كرده و تذكر داده‌ام. در انتخابات حمايت ما از داوطلب مذكور (احمدي‌نژاد) در برابر كانديداي ديگر به آن علت بود كه ايشان در صحبت‌هاي خصوصي با ما اشاره كرده بود كه جهت‌گيري‌ها و ديدگاه‌هايمان را قبول دارد. من حتي اين مساله را در آن مناظره هم عنوان كردم. بنابراين چون داوطلبي در راستاي جهت‌گيري‌هاي اقتصادي‌مان بود و شعارهايش ارزشي و مطابق با ديدگاه‌هاي ما و متاثر از ديدگاه‌هاي امام(ره) بود، بالطبع از اين فرصت استفاده كرده و سعي كرديم كمكش كنيم. اما بعد از آن هر نوع انحرافي در چينش نيروها، سازماندهي، نوع و شيوه‌هاي تحقق اهداف ديديم تا به‌طور مشخص و شفاف تذكر و هشدار داده و در مراحل بعد به انتقاد از آن بپردازيم. منتها ظرفيت مخاطب و موجود در بخش‌هايي از دولت و طيف‌هاي منطقي و حتي منطبق بر آموزه‌هاي ديني نيست و بسيار كمتر از حد مورد انتظار است. بنابراين بسياري از تصميمات، سياست‌ها، هشدارها و نقدها كه مي‌توانست كمكي به تصحيح روش‌ها باشد را برنتافتند و لذا اختلالاتي به‌وجود آمد كه نه‌تنها موجب عدم تحقق بسياري از شعارها گرديد بلكه باعث ريزش طيفي از دوستداران ارزشي و انقلابي يا طيف گسترده‌اي از صاحبنظران و افراد باتجربه كه با اميد تحول و اصلاح امور به دولت نهم راي دادند و همچنين در ابتدا براي راي‌آوردن دولت تلاش كرده بودند را سرخورده و بعضا نااميد كرد. به اعتقاد من معدل نمره داده شده به دوستان ما در دولت و نيز مقايسه توانايي‌هاي بعضي از افراد تيم دولت با همتايان خود در دولت‌هاي قبلي بيانگر آن است كه انتقاد مطروحه وارد بوده است.
البته انتقادات من بيش از آنكه به تركيب دولت باشد، به نوع تلقي از اهداف آرماني و مهم‌تر از آن نوع شيوه‌هاي به كار رفته براي تحقق آن بود. به نظر من شعارها و هدف‌هاي آرماني و ارزشي و انقلابي طرح شده در انتخابات مي‌تواند بر پايه دو گزينه صورت گرفته باشد، يا اين اهد