مصوبه ضد ایرانی سناي آمريكا

دولت بوش موظف به ارائه گزارش مستمر درباره ایران شد:

اعضای مجلس سنای آمریکا در جلسه چهارشنبه شب خود با 97 رأی موافق بدون رأی منفی لایحه ای را به تصویب رساندند که بر اساس آن آنچه "مشارکت ایران در قتل نظامیان آمریکایی در عراق" خوانده شده، محکوم شده و از دولت آمریکا خواسته شده به طور منظم گزارش هایی را درباره "نقش ایران در عراق" به کنگره ارائه کند.

مجلس سنای آمریکا با تصویب لایحه ای، اتهامات بی اساس دولت بوش علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مشارکت در کشتن نظامیان آمریکایی در عراق را مورد حمایت قرار داد و به زعم خود این مشارکت را محکوم کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، اعضای مجلس سنای آمریکا در جلسه چهارشنبه شب خود با 97 رأی موافق بدون رأی منفی لایحه ای را به تصویب رساندند که بر اساس آن آنچه "مشارکت ایران در قتل نظامیان آمریکایی در عراق" خوانده شده، محکوم شده و از دولت آمریکا خواسته شده به طور منظم گزارش هایی را درباره "نقش ایران در عراق" به کنگره ارائه کند.

تصویب این لایحه یکی از موارد معدود اتفاق نظر جمهوریخواهان و دموکرات های آمریکا درباره جنگ عراق محسوب می شود. سناتور "جوزف لیبرمن"، که تهیه کننده لایحه مزبور بود، در این باره مدعی شد :" رأی قاطع امروز این پیام قوی و روشن را از کل مجلس سنا به ایران ارسال می کند که ما می دانیم آنها در عراق چه می کنند و باید آن را متوقف کنند."

وی ادعا کرد: این هشداری است برای ایرانی که هرچقدر ما از نظر سیاسی اختلاف نظر داشته باشیم، در مقابل حملات آنها متحد هستیم و کنگره از امروز مقابله با آن را شروع می کند.

این اتهام زنی ها در حالی صورت می گیرد که ایران بارها دخالت در امورداخلی عراق را تکذیب و ادعاهای آمریکایی ها را بی پایه و اساس و در راستای شانه خالی کردن از مسئولیت اصلی خود یعنی برقراری امنیت و حفظ جان مردم بیگناه عراق در برابر اقدامات گروه های تروریستی تکفیری که برخی از آنها آشکارا با آمریکایی ها مرتبط هستند، توصیف کرده است.

 چند روز قبل رئیس جمهوری عراق نیز با اشاره به حسن نیت جمهوری اسلامی ایران برای کمک به برقراری امنیت و ثبات و حل مشکلات این کشور تاکید کرده بود با تلاش های ایران، فتوای آیت الله سیستانی و جریان صدر، خطر وقوع جنگ طایفه ای در عراق از بین رفته است.

از ابتدای اشغال عراق در سال 2003 تاکنون بیش از 3 هزار و 500 نظامی آمریکایی در این کشور کشته شده اند.

اتهامات بی اساس مقامهای آمریکایی و انگلیسی علیه ایران مبنی بر دخالت در عراق و حمایت از گروه های مسلح در حالی همچنان تکرار می شود که روزنامه واشنگتن پست اخیرا فاش کرده بود که انگلیسی ها هیچ مدرکی برای اثبات اتهامات علیه ایران مبنی بر کمک تسلیحاتی به عراق پیدا نکردند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، نظامیان انگلیسی که از اواخر ماه آگوست در حال بررسی اتهامات جدی آمریکا در زمینه کمکهای تسلیحاتی مخفیانه ایران به عراق بودند، هیچ مدرکی دال بر اثبات این اتهام پیدا نکردند.

چندین مقام ارشد نظامی انگلیس گفتند : انگلیس که نظامیان آن مسئولیت امنیت در جنوب غرب عراق را از زمان آغاز جنگ بر عهده دارد، هیچ چیز را در حمایت از ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ایران برای نیروهای عراقی سلاح تهیه می کند و آنها را آموزش می دهد ، پیدا نکرده است.

" دس براون" وزیر دفاع وقت انگلیس در گفتگویی در اواخر ماه آگوست در بغداد خاطر نشان کرد :"من خودم هیچ مدرکی ندیده ام و فکر نمی کنم که هیچ مدرکی در مورد حمایت تسلیحاتی ایران در عراق وجود داشته باشد. "

"جیمز اورارد" فرمانده لابوچراز تیپ مسلح بیستم انگلیس در پایگاه خود در بصره تصریح کرده بود :" این یک مسئله اطلاعاتی در برابر مدرک است. یکی شایعات را می شنود، اما باید آن را با چشمان خود ببیند. اینها نتایج جدی هستند.اینطور نیست؟"

این در حالی است که مقامهای دولت عراق و رهبران گروههای سیاسی این کشور پیوسته بر نقش مثبت ایران در برقراری ثبات و امنیت در عراق تاکید کرده اند و وجود هرگونه مدرکی را که اتهامات بی پایه واساس آمریکا و انگلیس را مبنی بر دخالت ایران در عراق اثبات کند، رد کرده اند.

در این زمینه، نوام چامسکی تحلیلگر سرشناس خاورمیانه و استاد دانشگاه ام آی تی در آمریکا در واکنش به اتهامات مکرر مقامهای کاخ سفید بر ضد ایران مبنی در دخالت دراوضاع عراق خاطر نشان کرد که رسانه های تحت کنترل ارتش آمریکا درباره نفوذ ایران در عراق هیاهو به راه انداخته اند.