انتقاد شديد افروغ از تخريبهاي رسانه اي و برخوردهاي يكسويه دولت

در گفتگو با آفتاب:

«من قضاوت می‌کنم که دولت در انجام وظیفه اخلاقی خود کوتاهی می‌‌کند. در اینجا قوه قضائیه هم باید وارد شود و اعتراض کند. مخصوصا به آیین‌نامه‌ای که دولت تصویب کرد و نمایندگان معترض شده‌اند. این آیین‌نامه (ساماندهی فعالیت سایت‌های اینترنتی) خلاف قانون است چرا که نه در مجلس تصویب شده و نه نقش قوه قضائیه در آن دیده شده اما در حال اجراست! آنها باید شأن مجلس را پاس می‌داشتند».

عماد افروغ با انتقاد شدید از تخریب‌ها و بی‌اخلاقی‌های رایج در حوزه سیاسی، خبرسازی برخی سایت‌ها علیه خود را به شدت محکوم کرد. دکتر عماد افروغ به خبرنگار سیاسی آفتاب گفت: «فریاد من خطاب به گروه‌های سیاسی است که وقتی به ماکیاولیسم روی می‌آورید تصور می‌کنید که پیروز شده‌اید اما در اصل، تیشه به ریشه خود می‌زنید. با این ترفندها نمی‌شود قدرت را به دست آورد و در آن باقی ماند. اما متأسفانه این حرف حق انگار به گوش خیلی‌ها نمی‌رود».

وی ادامه داد: «آنها این پنبه را در گوششان بیرون بیاورند. این مملکت با این تاریخ و فرهنگ و گذشته پرافتخار نباید شاهد بی‌اخلاقی باشد. آخر حرف،‌باید ریشه صحیح داشته باشد. با این همه انتشار جعلیات در جامعه به کجا می‌خواهید برسید؟ خوب؛ این خبرها را پخش می‌کنید و من هم واکنش نشان می‌دهم و نفی می‌کنم. خوب که چی؟ به کجا می‌رسید؟ عده‌ای شعار صادق بودن می‌دهند و خود،‌ ناصادق هستند. من هم قرار نیست درباره هر خبر بی‌ارزشی پاسخگو باشم».

رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس تأکید کرد: «من محلی هم برای شکایت نمی‌بینم و البته به حسب اعتقادی که به آزادی رسانه‌ها دارم قصد شکایت هم ندارم. اما "در دیزی باز است حیای گربه کجاست؟" آخر شما هم کمی اهل بخیه و فن باشید! بدانید که این روش‌ها به ضرر شماست. من یک اصولگرا هستم و در برخورد با کسانی که شعار اصولگرایی می‌دهند و اقدامات دیگری می‌کنند کمی احتیاط می‌کنم. اما بعدها ممکن است حساب کسانی را که دست به این رفتارها می‌زنند جدا کنم و آنها از حساب اصولگرایان خارج کنم. ممکن است فردا جدی‌تر و شدیدتر برخورد کنم. حالا آنها می‌گویند که تهدید است. نخیر، تهدید نیست. با شما با نوع و روش خودتان برخورد خواهم کرد و ممکن است بعدها از برخوردهای شدید لفظی و از نوع روش‌هایی که خودشان استفاده می‌کنند، استفاده کنم».

این چهره عضو فراکسیون اصولگرایان منتقد اضافه کرد: «عده‌ای ما را دعوت به آرامش می‌کنند. اما به نظرم از آنها باید بیشتر ترسید. چرا که در خلوت کارهای دیگری می‌کنند. از کسانی که عادت به روباه صفتی کرده‌اند باید ترسید. باید هوشیار بود. جمهوری اسلامی جمهوری اخلاق و دین است. ما باید آن را پاس بداریم. این همه بازی‌های ماکیاولیستی و تزویر و دروغ و ریا اصلا زیبنده جمهوری نیست. عده‌ای ما را پدرانه نصیحت می‌کنند و می‌گویند: «بی‌خیال این حرف‌ها! بی‌تفاوت باشید! واکنش نشان ندهید!» من به آنها می‌گویم که برادر من! بی‌اخلاقی زشت است چه اندک و چه بسیار. باید در برابر آن ایستاد. عده‌ای که ما را این طور پدرانه نصحیت می‌کنند اگر خود روزی در معرض یک ذره از این تخریب‌ها قرار بگیرند به شدت آشفته می‌شوند. خارج از گود نشسته‌اند و مدام ما را دعوت می‌کنند به سکوت و سکوت و سکوت!».

افروغ تأکید کرد: «وظیفه جمهوری اسلامی است که با این اعمال زشت برخورد کند. اگر نشود نشانه ضعف است. اینکه شبنامه و امر مرموزی نیست که مخفی باشد. این امور آشکار است. پرسش من این است که چگونه دولت باسایت‌های منتقد خود برخورد می‌کند اما با سایت‌های حامی خود برخورد نمی‌کند؟‌ اتفاقا آیین‌نامه‌ای را هم که در این زمینه تدوین کرده‌اند نیازی به ورود قوه قضائیه ندارد. آخر یک تذکری، یک هشداری!»

این نماینده مجلس تصریح کرد: «من قضاوت می‌کنم که دولت در انجام وظیفه اخلاقی خود کوتاهی می‌‌کند. در اینجا قوه قضائیه هم باید وارد شود و اعتراض کند. مخصوصا به آیین‌نامه‌ای که دولت تصویب کرد و نمایندگان معترض شده‌اند. این آیین‌نامه (ساماندهی فعالیت سایت‌های اینترنتی) خلاف قانون است چرا که نه در مجلس تصویب شده و نه نقش قوه قضائیه در آن دیده شده اما در حال اجراست! آنها باید شأن مجلس را پاس می‌داشتند».

وی افزود: «حالا که آن آیین‌نامه دارد اجرا می‌شود ای کاش یکسویه اجرا نمی‌شد. همه ما باید پاسخگو باشیم. قرار بود ما در این جامعه شاهد نشر اخلاق باشیم. در سیاست هم باید اخلاقی بود».

افروغ در پایان درخواست خود مبنی بر برخورد با رسانه‌های مروج بی‌اخلاقی را تکرار کرد و خواستار دخالت قاطع نهادهای مسئول در این زمینه شد.