در لبنان چه گذشت

گفتاری به مناسبت جنگ 33روزه:

واكاوي جنگ 33 روزهمهمترین پیامد این جنگ، شکست اسطوره شکست ناپذیری ارتشی بود که طعم پیروزی آسان را بر ارتش های عربی چشیده بود.شکست ارتش اسرائیل نشان داد که اگر اراده مقاومت و پایداری در میان ملتها تقویت شود می توان بر قدرتمندترین ارتش های جهان غلبه کرد و معادلات نظامی وسیاسی را به سود ملتهای تحت ستم از جمله ملت فلسطین تغییر داد.

 آنها تمام توان خود را به کار گرفته بودند تا با حمایتهای همه جانبه آمریکا علاوه بر گرفتن انتقام شکست هفت سال قبل، ریشه مقاومت را در لبنان بخشکانند، اما محاسبات آنها کاملا غلط از آب درآمد و در نهایت شکست ذلت باری را همانند شکست سال 2000 متحمل شدند.

ارتش رژیم صهیونیستی روز 21 تیر1385 (12 جولای 2006) به بهانه اسارت دو نظامی خود توسط مبارزان لبنانی، از زمین و هوا و دریا، مناطق مسکونی و تاسیسات زیربنایی لبنان را آماج حملات خود قرار داد؛ جنگ نابرابری که 33 روز به طول انجامید.

مهمترین پیامد این جنگ، شکست اسطوره شکست ناپذیری ارتشی بود که طعم پیروزی آسان را برارتش های عربی چشیده بود این امرتحسین محافل رسانه ای، سیاسی و مردمی را در میان مسلمانان و آزادیخواهان جهان به دنبال داشت.

دراین گزارش به بررسی دلایل و انگیزه های رژیم صهیونیستی برای به راه انداختن جنگ 33 روزه تابستان گذشته علیه لبنان پرداخته می شود .

طلال عتریسی تحلیلگر لبنانی واستاد دانشگاه در بیروت بر این باور است : جنگ اخیر، جنگ آمریکایی اسرائیلی بود و طرفین اهداف سیاسی از این جنگ را دنبال می کردند؛هدف مهم آمریکا، ثبت پیروزی بر حزب الله بود، زیرا این جنبش یکی از موانع پیش روی طرح های این کشور در منطقه بود؛ از سوی دیگر حزب الله همپیمان ایران و سوریه است.

با توجه به اینکه ایالات متحده نتوانست در منطقه به ییشرفتی دست یابد و به ویژه پس از شکست درعراق، خواست تا به زعم خود با پیروزی بر حزب الله، اعتبار و روحیه از دست رفته در خاورمیانه را بازیابد، لذا از اسرائیل خواست تا دست به این جنگ بزند و حزب الله را از بین ببرد تا یک پیروزی بزرگ برای آمریکا به شمار رود تا بتواند در جنگ علیه ایران یا سوریه از آن استفاده کند.

اما درباره اسرائیل باید گفت که این رژیم ازجنگ اخیر می خواست انتقام شکست سال 2000 یعنی عقب نشینی از جنوب لبنان را از حزب  الله بگیرد و همچنین خواست اعاده اعتبار کند و حیثیت و آبروی از دست رفته را بازیابد و این دلایل واقعی جنگ بود.

عتریسی درباره پیامدهای جنگ اخیر در داخل و خارج لبنان گفت : جنگ اخیر، پیامدهای بزرگ و عمیقی بر رژیم صهیونیستی داشت که فراتر از صرفا یک شکست یا ناکامی در دستیابی به اهداف بود؛ آنچه را که این جنگ برملا کرد، شکست اقتدار و ابهت ارتش اسرائیل بود، ارتشی که نقش اساسی آن حمایت از موجودیت این رژیم بود که در این ماموریت شکست خورد و قدرت بازدارندگی خود را از دست داد.

اسرائیل، قدرت بازدارندگی ارتش خود را توان اسطوره ای می دانست که این ارتش شکست ناپذیر است و این رژیم نابود نمی شود، اسرائیل در این بعد اسطوره ای هم شکست خورد ثابت شد که ارتش این رژیم ضعیف است نمی تواند این رژیم را حفظ کند که از اینجا بود پرسش های متعددی به وجود آمد.

استعفای رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و پس از آن استعفای وزیر جنگ که از عوامل ناکامی در جنگ اخیر معرفی شده بودند؛ بحران سیاسی حادی را در درون رژیم اسرائیل به وجود آورد که یکی از پیامدهای شکست در این جنگ به شمار می رود.

گزارش وینوگراد(بررسی دلایل شکست اسرائیل در جنگ لبنان) حقیقت بحران وحقیقت دشوارهایی را  که این رژیم با آن روبرو است، نمایان کرد و ابهاماتی را درباره آینده این رژیم و بازسازی ارتش به وجود آورد.

درباره تاثیر جنگ بر افکارعمومی به ویژه بر اعراب باید گفت :  افکارعمومی به ویژه در میان اعراب پس از این جنگ احساس کرد آن اعتبار و حیثیتی را که در جنگ های اعراب و رژیم صهیونیستی به خاطر شکست ارتش های عربی از دست رفته می دیدند، بازیافتند و به افزایش روحیه آنها منجر شد.

اما بدون شک، جنگ تابستان گذشته اسرائیل، تاثیرات زیادی بر موازنه های قوا در منطقه گذاشت ؛ به اعتقاد عتریسی : این جنگ تاثیرات زیادی بر موازنه های منطقه ای داشت، آمریکا به دنبال پیروزی بزرگ دراین جنگ و پس از آن رساندن پیام بزرگ به کشورهای مخالف سیاست های این کشور درمنطقه بود ولبنان را به عنوان گذرگاه انتخاب کرد،زیرا مقاومت درلبنان حلقه قدرتمندی بودکه درگذشته هم بررژیم صهیونیستی پیروز شده بود و همپیمان کشورهای بزرگ و مخالف سیاستهای آمریکا درمنطقه بود، لذا به این دلیل خواست این حلقه را درهم بشکند تا از پیروزی مقاومت در فلسطین و عراق و سقوط رژیم های طرفدار آمریکا جلوگیری کند این طرح آمریکا بود؛ هنگامی که طرح آمریکا و اسرائیل شکست خورد، اثراتی مستقیمی برموازنه های قوا داشت ودولت ها ونیروهایی که ازمقاومت طرفداری می کردند احساس پیروزی کردند واین جنگ آغازی برای پسرفت و عقب نشینی شتابنده  ایالات متحده و طرح های این کشور در منطقه بود.

درباره تاثیرات جنگ 33 روزه و یپروزی مقاومت در داخل لبنان، عتریسی تصریح می کند :  بخش اعظمی از لبنانی ها در جنگ اخیر احساس پیروزی کردند؛ هدف آمریکا این بود که پس ازنابودی مقاومت، زمام تمام مقدرات لبنان وسیاستهای این کشور را در اختیار بگیرد و لبنان بخشی از محور آمریکایی در منطقه قرار گیرد، اما شکست اسرائیل در جنگ اخیر، تمام رشته های آمریکا را نیز پنبه کرد با وجودی ک

ارسال دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
برو بالا