جزئیات کامل برنامه دولت برای کاهش اتکای بودجه به نفت

معاون وزیر اقتصاد تشریح کرد:

دولت نهم از ابتدا در تلاش جدی در جهت کاهش وابستگی بودجه عمومی دولت به درآمدهای حاصل از فروش نفت نموده و به جای آن افزایش سهم مالیات را به عنوان یکی از اهداف کلان اقتصادی در نظر گرفته است.

سید کمال الدین شهریاری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تاکید بر اینکه ذخایر تجدید ناپذیر نفت و گاز دیر یا زود به پایان می رسند، جزئیات کامل برنامه دولت برای کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی را تشریح کرد.
معاون پارلمانی وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با مهر در خصوص کاهش میزان اتکای دولت به درآمدهای نفتی در بودجه 86 نسبت به بودجه 85 وافزایش اتکای به درآمدهای مالیاتی که از اهداف دولت است، گفت: اصلاح ساختار بودجه و تغییر ترکیب منابع بودجه عمومی از درآمد حاصل از فروش ذخایر به درآمدهای پایدار از سیاست‌های راهبردی دولت است.

سید کمال الدین شهریاری افزود: به همین دلیل دولت نهم از ابتدا در تلاش جدی در جهت کاهش وابستگی بودجه عمومی دولت به درآمدهای حاصل از فروش نفت نموده و به جای آن افزایش سهم مالیات را به عنوان یکی از اهداف کلان اقتصادی در نظر گرفته است.

به گفته وی، در این راستا نسبت سهم فروش نفت خام به کل منابع عمومی بودجه سال 85 ( واگذاری دارایی های سرمایه ای ) که میزان 32 درصد بوده در بودجه مصوب سال 86 به 5/26 درصد تقلیل یافته است، به بیان دیگر میزان وابستگی منابع بودجه عمومی به سهم فروش نفت خام حدود 50/5 درصد در سال 86 نسبت به سال 85 کاهش نشان می دهد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص میزان افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در این راستا گفت: سهم درآمدهای مالیاتی در منابع عمومی دولت در سال 85 در قانون بودجه حدود مبلغ 5/177 هزار میلیارد ریال بوده که 3/29 درصد کل منابع عمومی را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در قانون مصوب بودجه سال 86 این مبلغ به رقم 3/197 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که نسبت آن به کل منابع عمومی دولت حدود 31 درصد است، این میزان در سال 86 نسبت به سال 85 حدود 7/1 درصد رشد نشان می دهد.

شهریاری اظهارداشت: امروزه در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، مدیریت اقتصادی سعی بر این دارد که اولا  از فروش ذخایر آن هم به صورت مواد خام پرهیز نماید و با فرآوری مواد خام و ایجاد ارزش افزوده، ضمن ایجاد اشتغال در کشور در فرآیند فرآوری و ایجاد ارزش افزوده، مواد خام را به کالای تمام شده و یا کالای واسطه ای تبدیل نموده و به قیمت بیشتری به بازارهای جهانی عرضه نماید.

وی تصریح کرد: همچنین سعی بر این دارد تا برخی از کالاها مانند نفت را نیز به صورت خام صادر نماید و درآمد حاصل از فروش آن را صرف سرمایه گذاری در سایر بخش های تولیدی و اشتغال زا و ایجاد زیر ساخت های رشد و توسعه صنعتی می نماید و ثانیا از این گونه درآمدها برای هزینه های جاری دولت استفاده نمی کند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در این گونه کشورها سعی بر این است که تا حد امکان دولت به لحاظ تشکیلات و نیروی انسانی  محدود و کوچک در عین حال کارآمد حفظ نماید و از محل درآمدهای مالیاتی هزینه های جاری دولت را تامین نماید.

به گفته وی در کشور ما نیز که از ذخایر عظیم نفت و گاز برخوردار است باید همین روش مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ذخایر نفت و گاز تجدید شونده نیستند و بالاخره دیر یا زود به پایان می رسند، بنابراین اگر اتکاء دولت ها صرفا به درآمدهای حاصل از فروش ذخایر نفت و گاز باشد، درآینده ای نه چندان دور با کاهش ذخایر دچار مشکل شده و حتی قادر به تامین هزینه های جاری دولت نیز نخواهند بود.

شهریاری گفت: بر همین اساس جهت گیری دولت به سمت اصلاح ساختار بودجه از طریق کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی در بودجه جاری و استفاده از ارز حاصل از صادرات نفت به سرمایه گذاری در صنایع سنگین و مادر و اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای فعال شدن در بخش تولید و همچنین افزایش سهم مالیات در بودجه برای تامین هزینه‌های جاری دولت است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از درآمد حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی در بخش تولید هم به ایجاد اشتغال مولد منجر شده و هم صادرات غیر نفتی را افزایش می دهد.