روايت رضا برجي از جنگ 33 روزه

پخش مستند جنگ 33 روزه از تلويزيون:

وي با بيان اين مطلب مستند جنگ 33 روزه، نخستين سينمايي بلند مستندي است كه آن را ساخته‌ام اظهار كرد: ركوردار حضور در مناطق جنگي در دنيا هستم و از 12 جنگ و بحران در دنيا فيلم گرفتم و جو آن‌جا برايم مشكل نبود و تجربيات زيادي در اين زمينه داشتم.

كارگردان مستند «جنگ 33 روزه» گفت: اين مستند موضوع حمله‌ي رژيم صهيونيستي به لبنان را از نگاه يك اكيپ خبري ايراني به تصوير كشيده است.

رضا برجي با بيان اين مطلب كه حمله رژيم صهيونيستي در سال گذشته بسيار بزرگ بود گفت: ما روز چهارم به بيروت رسيديم و شروع به كار كرديم و پس از آن هم تصويربرداري در منطقه زاميه كه دفاتر عمده حزب‌الله در آن وجود دارد را آغاز كرديم كه در اين جنگ بسيار تخريب شده بود.

وي با بيان اين مطلب كه اسراييلي‌ها در اعلام‌هاي نظامي‌شان در جنگ 33 خلع سلاح حزب‌الله و صلح لبنان و اسراييل را عنوان كرده بودند گفت: جنگ 33 روزه بزرگترين عمليات نظامي ارتش اسراييل عليه حزب‌الله لبنان بود و براي نخستين باري بود كه حزب‌الله از شيوه‌ي جنگي تدافعي داخل سرزمين استفاده كرد و در صورتي كه پيش از اين جايي را مي‌زدند و عقب‌نشيني مي‌كردند.

برجي افزود: براي نخستين بار از موشك‌هايي استفاده كردند كه تانك‌هاي رژيم صهيونيستي ـ از بهترين تانك‌ها هستند ـ را مورد اصابت قرار دادند و عمليات وسيعي را تدارك ديده بودند.

كارگردان مستند «جنگ 33 روزه» با تاكيد بر اين كه سعي كرديم فضاي جنگ را در اين مستند روايت كنيم گفت: از شبي كه وارد بيروت شديم از مناطق عملياتي جنوب تصوير و 80 درصد مناطق جنگي تصوير گرفتيم.

برجي خاطرنشان كرد: فيلم مستند جنگ 33 روزه، روايي است و در آن سه خبرنگار آن چه اتفاق مي‌افتد را روايت مي‌كند.

وي درباره تجهيزات و امكاناتي كه براي ساخت مستند جنگ 33 روزه در اختيارشان قرار گرفته است توضيح داد: در طول اين سال‌ها به جاهاي مختلف سفر داشته‌ام و همواره با كمبود امكانات مواجه بودم. اما در اين سفر وضع بهتر از سفرهاي قبلي بود و گروه بسيج ابتدا متقبل شدند كه پس از آن نتوانستد و مركز گسترش سينماي مستند و تجربي تهيه‌كنندگي را قبول كردند.

وي با بيان اين مطلب كه براي خرج كمتر هتل‌هايي را انتخاب مي‌كرديم كه پول كمتري دريافت كنند گفت: همواره با كمبود امكانات و نقدينگي مواجه هستيم. در حالي كه يك مستدساز اصلا نبايد دغدغه مسائل مالي، وسايل‌شان و تصويربرداري داشته باشند.

برجي معتقد است در كشورهاي خارجي با سرمايه‌گذاري بيشتر كه انجام مي‌دهند موفق‌ترند و ما كمتر هزينه مي‌كنيم و اغلب آن چه دلمان مي‌خواهد را نمي‌توانيم در بياوريم.

كارگردان مستند جنگ 33 روزه افزود: در اين فيلم مستند افرادي حرفه‌يي از سينماي مستند همكاري داشتند و در سال‌هاي آينده شاهد كارهاي خوبي از آن‌ها خواهيم بود.

كارگردان مستند جنگ 33 روزه در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اين كه تا چه اندازه علاقمند به پخش اين كار از تلويزيون هستيد توضيح داد: تهيه‌كنندگي اين مستند برعهده‌ي مركز گسترش سينماي تجربي است و اگر آن‌ها موافقت كنند از تلويزيون پخش مي‌شود.

وي با بيان اين مطلب مستند جنگ 33 روزه، نخستين سينمايي بلند مستندي است كه آن را ساخته‌ام اظهار كرد: ركوردار حضور در مناطق جنگي در دنيا هستم و از 12 جنگ و بحران در دنيا فيلم گرفتم و جو آن‌جا برايم مشكل نبود و تجربيات زيادي در اين زمينه داشتم.

وي درباره‌ي نوع حركت دوربين و تصويربرداري مستند جنگ 33 روزه اظهار كرد: در اين گونه كارها شيوه مستند دوربين روي دست است و اصلا از سه پايه استفاده نمي‌كنم، چرا كه سه پايه آن چه مد نظرم است را منتقل نمي‌كند و معمولا در مناطق بحراني دنيا به خاطر دست و پا گير بودن استفاده نمي‌شود.

برجي معتقد است: اگر در تصويربرداري «دوربين اسپري‌كم» در اختيارمان داشتيم تصاوير بهتري مي‌گرفتيم. چرا كه اين دوربين مناسب كار جنگي است.

وي در پايان اظهار كرد: موسيقي متن مستند جنگ 33 روزه انتخابي خواهد بود.

ديگر عوامل تهيه اين مستند عبارتند از:‌

مجيد كلهر: تصويربردار و عكاس، وحيد فرجي: تصويربردار، رضا برجي: تدوين‌گر و تصويربردار و شادي زيدان : مترجم.