بي‌اخلاقي رسانه‌اي از فقدان تئوري بومي در آزادي مطبوعات نشأت مي‌گيرد

دكتر عماد افروغ:

گفتگو با افروغ برخورد يك سويه با رسانه‌ها نه مختص دولت كنوني بلكه مربوط به همه دولت‌هاست. بنده مقايسه يك دولت با دولت گذشته را به رغم همه اهميت‌اش امري عرضي (ثانوي) مي‌دانم؛ ما با دولت فعلي سروكار داريم و بايد درباره آن ارزيابي ايجابي كنيم چرا كه هنر روشنفكر، نقد حال است نه گذشته… فضاي كنوني كشور غير شفاف، مصلحت‌گونه و مملو از مصانعه و مداهنه (سازش‌كاري و حمايت‌هاي احساسي)است؛ چنين فضايي نه به نفع دولت و مردم و نه زيبنده جمهوري اسلامي است.

عماد افروغ در خصوص پاسداشت اخلاق رسانه‌اي،با تذكر اين نكته كه اين بحث را به ويژه بايد در هنگامه انتخابات با بيطرفي دنبال كنيم اظهار داشت:به اين معنا كه به دنبال يك محتواي سالم و مرتبط با موضوع باشيم و سئوال را با اغراض سياسي طرح نكنيم.
وي افزود:به رغم اينكه بي‌اخلاقي در رسانه‌هاي كشور ما وجود داشته، متأسفانه برخورد مقامات دولتي با اين بي‌اخلاقي همواره نوسان داشته است، يعني دولت ها مجري قانون نبودند و در برخورد با رسانه‌ها هرگاه رسانه‌اي در راستاي منويات آنها قلم مي‌زد چشم‌پوشي مي‌كردند و هرگاه عليه آنان موضع مي‌گرفت جنجال راه مي‌انداختند و عناوين و انگ‌ها را نسبت به رسانه‌ها به كار مي بستند.
اين نماينده اصولگراي مجلس خاطرنشان كرد: در مجموع با توجه به فراز و فرودهاي رسانه‌اي و فقدان حزب و عقلانيت سياسي و تجربه متراكم سياسي در كشور، معتقدم رسانه‌ها واقعاً در مباحث انتخاباتي خوب ايفاي نقش كردند؛ همينطور در افشاگري‌ها مطبوعات نمره خوبي كسب نمودند.
عضو فراكسيون اكثريت مجلس بر لزوم آسيب‌شناسي عملكرد رسانه‌ها تاكيد كرد و گفت:بايد در يك فضاي سالم اخلاقي به مقابله با بي‌اخلاقي‌هاي رسانه‌اي بپردازيم.
افروغ موضع دولت در قبال رسانه‌ها را مورد انتقاد قرار داد و با اشاره به جمله منتسب به وزير ارشاد در به راه افتادن “توطئه خزنده‌ رسانه‌اي عليه دولت” متذكر شد كه دولت در قبال رسانه‌ها كاملاً جانبدارانه عمل مي‌كند.
رئيس سابق كميسيون فرهنگي مجلس، بيان داشت:متاسفانه دولت عطف به آئين‌نامه‌اي كه خود تهيه كرده است در برابر سايت‌ها دوگانه عمل مي كند و اين مسئله موجب مي‌شود كه دولت نتواند نسبت به رفع معضل بي‌اخلاقي رسانه‌اي موفق عمل كند.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي از جمله معضلات كنوني عرصه رسانه‌اي كشور را فقدان يك تئوري روشن و بومي در خصوص آزادي مطبوعات برشمرد و افزود: بسياري از اصحاب رسانه‌ واجد تئوري نيستند، آنها بايد تئوري خود را نسبت به آزادي مطبوعات مشخص كنند و بگويند تبعيت آنها از كدام تئوري براي نمونه اقتدارگرايي،‌ آزاديگرايي و مسئوليت اجتماعي است.
عضو فراكسيون اكثريت مجلس فقدان يك قانون شفاف درباره رسانه‌هاي نوين را از ديگر معضلات رسانه‌هاي كشور دانست و ضمن تكرار انتقاد خود نسبت به آئين‌نامه دولت درباره فعاليت رسانه‌ها بيان داشت:اگر دولت مي‌خواهد با بي‌اخلاقي‌ها مقابله كند اول بايد اين آئين‌نامه را اصلاح كند در غير اين صورت اين آئين نامه خود از عوامل اصلي در تداوم بي‌قانوني‌هاي رسانه‌اي خواهد بود.
افروغ از آنچه كه آن را عدم سعه صدر دولت در خصوص رسانه‌ها خواند گلايه كرد و متذكر شد:اين كه مدام رسانه‌ها را متهم به توطئه عليه دولت بكنيم به هيچ وجه شايسته نيست.
اين نماينده اصولگراي مجلس برخورد يك سويه با رسانه‌ها را نه مختص دولت كنوني بلكه مربوط به همه دولت‌ها دانست و در عين حال خاطرنشان كرد: بنده مقايسه يك دولت با دولت گذشته را به رغم همه اهميت‌اش امري عرضي (ثانوي) مي‌دانم ؛ ما با دولت فعلي سروكار داريم و بايد درباره آن ارزيابي ايجابي كنيم چرا كه هنر روشنفكر، نقد حال است نه گذشته.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به موافقت رئيس جمهور براي برگزاري نشست مشترك با 57 اقتصاددان منتقد، گفت:‌من از اول گفته بودم كه راه دولت صعه صدر است و اين نشست قطعاًَ مقبوليت دولت را نزد افكار عمومي ارتقا خواهد بخشيد.
اين استاد دانشگاه با ابراز تأسف از اينكه فضاي كنوني كشور غير شفاف، مصلحت‌گونه و مملو از مصانعه و مداهنه (سازش‌كاري و حمايت‌هاي احساسي)است ، يادآور شد:چنين فضايي نه به نفع دولت و مردم و نه زيبنده جمهوري اسلامي است؛طريق درست دعوت همه مخالفين و موافقين به مناظره عالمانه و روش‌مند است.
افروغ گفت كه اگر رئيس جمهور مي‌خواهد نشان دهد كه طرفدار واقعي مناظره و مقابله با بي‌اخلاقي‌‌هاي رسانه‌‌اي است بايستي تذكري به تيم رسانه‌اي خود بدهد.
وي در ادامه اين گفت‌وگو با اشاره به اينكه اين حرف از سوي دولت قابل قبول نيست كه بعد از دو سال بگويد “نتوانستيم خود را خوب عرضه كنيم” پرسيد دولت چرا به رغم اينكه به حد كافي رسانه‌ در اختيار دارد نتوانسته‌ است خود را عرضه كند؟
اين نماينده مجلس خاطرنشان كرد: قرار نيست كه در جامعه همه منصف باشند، به رغم همه توصيه‌ها،بي‌اخلاقي و بي‌انصافي همچنان هست و ممكن است كه از حد بگذرد و به مرحله تخطئه برسد و البته اين بهترين فرصت براي دولت است كه با استناد و دليل به تخطئه ها پاسخ دهد.
افروغ افزود: وقتي دولت در پاسخ تنبلي مي‌كند و از روز اول مي‌گويد كه با تئوري كاري ندارد همين حرف‌ها به معناي مهر تائيد بر بي‌توجهي به مطبوعات است و در اين صورت نبايد انتظار داشته باشيم كه اطلاعات صحيح به مردم برسد.
اين نماينده اصولگراي مجلس در ارزيابي خود از عملكرد روزنامه‌هاي مخالف دولت در دولت سابق و دولت كنوني در رعايت اخلاق رسانه‌اي و نقد عملكردها خاطرنشان كرد: پاسخ عالمانه و روش مند براي اين مسئله نيازمند به زمان و بررسي روزنامه‌ها دارد، اما فهم عمومي من مي‌گويد كه برخلاف تصور خيلي‌ها، در مجموع روزنامه‌هاي منتقد دولت در شرايط كنوني به مراتب آرام‌تر از روزنامه‌هاي منتقد دولت در دولت آقاي خاتمي نقد مي‌كنند.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس
پيشنهاد كرد:براي كنار زدن بي انصافي ها و تخطئه ها و افزايش مقبوليت دولت،بايستي اتاق فكري داير شود كه از آن طريق نقدها نسبت به دولت احصا و پاسخ هاي مكتوب دستگاههاي مختلف به افكار عمومي عرضه شود.