فرياد دردمندانه شهيد چمران عليه رابطه ايران و ليبي

نامه شهيد چمران به حضرت امام(ره):

نامه دردمندانه چمران در اعتراض به رابطه با لیبیمگر ما به خاطر خدا قيام نکرده‌ايم؟ مگر به راه علي و حسين نمي‌رويم؟ مگر نمي‌خواهيم که ارزش‌هاي خدايي را استقرار دهيم؟ چگونه مي‌خواهيم که انقلاب اسلامي ايران را با کثافات مجرمين آلوده کنيم؟ چگونه مي‌توانيم طهارت و اخلاص بي‌نظير شهداي انقلاب ايران را لجن‌آلود کنيم؟

نامه شهيد چمران به حضرت امام(ره)
 فرياد دردمندانه شهيد چمران عليه رابطه ايران و ليبي؛ 1358

اشاره:
   آنچه در پي مي‌آيد، متن کامل يکي از دست‌نوشته‌هاي دردمندانه سردار رشيد اسلام دکتر مصطفي چمران است که در اولين ماه‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، به دنبال انتشار خبر تجديد روابط ايران با ليبي و سفر عبدالسلام جلود نخست‌وزير وقت رژيم قذافي به تهران، نگاشته شد. تصاوير اين دست‌نوشته به ظاهر ناتمام، چندي پيش توسط يکي از علاقمندان آن شهيد عزيز براي طرح پژوهشي «روايت صدر» ارسال گرديد، که پس از مشورت با برخي بزرگان، در اين فضاي مصفا و ملکوتي اربعين حسيني، توسط «پايگاه فرهنگي روايت صدر» منتشر مي‌شود. مفاد اين دست‌نوشته به روشني بيانگر آن است که آن شهيد والامقام:
• در پيگيري مسأله امام صدر، به رغم آن همه عشق و دلبستگي‌اش به انقلاب و امام خميني عزيز، هرگز حريت و آزادانديشي خود را از دست نداد؛
• ربودن امام صدر را جزئي از برنامه کلان آمريکا و اسرائيل عليه شيعه مي‌دانست که معمر قذافي، عامل اجراي اين بخش از آن بوده است؛
• همکاري ايران با رژيم تروريستي معمر قذافي را تا چه اندازه، بر سلامت، طهارت، معنويت و آينده انقلاب و ايران اسلامي‌مان، خطرناک و مضر مي‌دانست.

متن دست‌نوشته شهيد چمران:
   نمي‌دانم چگونه ممکن است که رهبر انقلاب اسلامي ايران دست خود را در دست مجرمين بگذارد؟ مگر ما به خاطر خدا قيام نکرده‌ايم؟ مگر به راه علي و حسين نمي‌رويم؟ مگر نمي‌خواهيم که ارزش‌هاي خدايي را استقرار دهيم؟ چگونه مي‌خواهيم که انقلاب اسلامي ايران را با کثافات مجرمين آلوده کنيم؟ چگونه مي‌توانيم طهارت و اخلاص بي‌نظير شهداي انقلاب ايران را لجن‌آلود کنيم؟
   معمر قذافي رئيس دولت ليبي، با کمال بي‌شرفي و بي‌انصافي، هفت ماه پيش رهبر شيعيان لبنان را دزديده است. دلايل متقن بر اين حقيقت وجود دارد و همه دولت‌هاي مرتبط نيز بر اين قضيه گواهي مي‌دهند. توطئه‌اي امپرياليستي و صهيونيستي عليه شيعيان لبنان جريان دارد؛ سرزمينشان در حال قطعه قطعه شدن است؛ مردم محرومش زير آتش‌بار اسرائيل همه روزه جان مي‌دهند؛ در تحت چنين شرايطي تنها رهبر دلير و شجاع و دلسوز چنين مردمي نيز ربوده مي‌شود؛ اين عمل ناجوانمردانه قسمتي از همان برنامه صهيونيستي است و معمر قذافي دانسته يا ندانسته به مصلحت اسرائيل و آمريکا قدم بر مي‌دارد.
   چه کسي است در عالم که به جرم ليبي در نابودي موسي صدر آگاه نباشد؟ و تازه اگر کسي ترديد داشته باشد، بايد تحقيق کند؛ و در حالت شک صلاح انقلاب ايران نيست که خود را به چنين جنايتکاراني آلوده نمايد.
   حضرت آيت‌الله بارها درخواست زيارت معمر قذافي را به ايران رد کرده‌اند؛ و دولت ايران نيز بارها درخواست تجديد روابط دو دولت را موکول به بازگشت موسي صدر کرده است. چطور يک‌باره خبر تجديد روابط با ليبي انتشار مي‌يابد و جلود معاون معمر قذافي رهسپار ايران مي‌شود؟ مگر تغييري در برنامه و خط مشي بوجود آمده است؟ يا مگر آدم‌دزدي و يا آدم‌کشي ديگر جرم نيست؟
   راستي حرام است که طهارت انقلاب ما به کثافات اين جنايت‌کاران آلوده گردد. راستي حرام است که اين مصلحت‌طلبان بي‌دين، انقلاب اسلامي ايران را ملعبه سياست‌بازي‌هاي خود کنند تا در دنياي ظلماني و طوفاني موجود نداي اسلام و انقلاب در دهند و ستمديدگان محروم و مظلوم را بفريبند.
   اي محمد (ص)، اي خاتم‌النبيين، اي سرور انسان‌ها، تو کجايي که ببيني چه کساني رسالت پاک تو را براي خودخواهي‌هاي خود آلوده مي‌کنند و به نام اسلام بزرگترين ضربه‌ها را به اسلام مي‌زنند. اي علي (ع)، اي مظهر اسلام راستين، اي رمز انسانيت …
منبع: سياست روز 11/ 10 /86  به نقل از: پايگاه فرهنگي روايت صدر
 http://www.revayatesadr.ir/index.aspPId=6&MId=114&S=Search