شکست ایده مشاوران جوان

نارضایتی رهبری، اعتراف رییس جمهور… و دیواری که کج نهاده شد:

چرا طرح شکست خورده مشاوران جوان ادامه یافته؟با وجود اعتراف دولت و شخص رئیس جمهور به ناکارآمدی طرح مشاورین جوان این سوال مطرح می‌شود که چرا دولت با وجود شکست این طرح هنوز اقدامی جهت توقف آن صورت نمی‌دهد؟ اگر امروز که این طرح با شکست مواجه شده جلوی آن گرفته نشود، این جوانان تبدیل به آقازاده هایی بصورت گروه جدیدی از مدیران نالایق قدرتمند سیاسی خواهند شد.

از ابداعات و ابتكارات احمدي‌نژاد در دوران رياست بر شهرداري تهران ايجاد مجموعه‌اي به نام گروه مشاوران جوان شهرداري بود، كه البته در دولت نيز در سطح وسيعتري به اجرا درآمد.

اين مجموعه در ابتدا بر اساس محورهاي زير بنيان نهاده شد:

1) مركزي، جهت دخالت دادن، سهیم کردن اراده، تفکر، پتانسیل و توانمندی‌های جوانان در ستاد اداره کشور.

2) مرکزی، جهت تربیت کادرهای استراتژیک برای نظام و جایگزینی نیروهای جوان تربیت یافته با افراد پیر و ناکار آمد.

3) مرکزی جهت شناسایی و جذب جوانان هماهنگ با دولت جدید.

4) مرکزی برای نظارت رئیس جمهور بر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و تسریع در روند پیگیری اهداف و برنامه‌های دولت در مجموعه‌های مختلف و شناسایی گلوگاه و نیازهای مجموعه‌ها و رفع آنها.

اما اینکه آیا این 4 محور در دو سال ونیم دولت آقای احمدی‌نژاد اساس کار گروه مشاوران جوان قرار گرفته است یا نه باید بحث و مورد پیگیری قرار گیرد.

اولین ایراد مهمی که به این گروه وارد می باشد این است که اکثریت مشاورین جوان از میان نخبگان دانشگاهی کشور انتخاب نشده‌اند، بلکه این افراد اغلب کسانی هستند که نقش مهمی در تبلیغات ریاست جمهوری برای دولت احمدی‌نژاد داشتند و تقریباً همگی از میان اعضای ستادهای انتخاباتی دکتر احمدی‌نژاد بودند.

دومین ایراد وارده به طرح مشاوران جوان، استفاده از افرادی است که کمترین تخصص را در حوزه‌ای که به عنوان مشاور در آن انتخاب شده‌اند را دارند و برای ایجاد تخصص این مشاورین هیچ مکانیزمی برای تربیت آنانی که قرار است این جایگاه را در اختیار بگیرند دیده نشده است. همچنین اعطای جایگاهی بالاتر از ظرفیت‌های یک فرد به صورت یکباره به وی مانعی برای تربیت و اصلاح است. زیرا این جوانان خود را بسیار بالاتر و مهمتر از آن می‌دانند که به آموزش‌هایی تن دهند که زیر دستان آنها نیز این مراحل را طی کرده‌اند واین موضوع باعث ایجاد مدیرانی پرتوقع می‌کند. باید این را در نظر داشت که آیا اعطای جایگاهی در حد مشاور وزیر یا مشاور مدیر کل به جوانی که هیچ‌گونه سابقه فعالیت در آن نهاد یا سازمان را نداشته است درست است؟

با توجه به صحبت‌های گفته شده مشخص است که هیچ قانون نظام‌مندی برای انتخاب مشاوران جوان یک وزارتخانه یا سازمان دولتی وجود ندارد این انتخاب‌ها صرفاً بر پایه اطلاعات شخص مسئول مرتبط با افراد مورد اعتمادش بنا نهاده شده است و باعث شده که به دلیل شناخت ناکافی و عدم پختگی فردی و گروهی مشاوران جوان نتوانند به فعالیت‌های زیربنایی بپردازند.

همچنین به نظر می‌آید که گروه مشاوران جوان ایجاد نشده‌اند تا مشکلات مردم را حل نمایند، بلکه فقط مقامی تشریفاتی دارند. واین گروه فقط برای ورود عده‌ای به بدنه مدیریتی کشور ایجاد شده تا در آینده بتوانند به جایگاه‌های بالایی در دولت برسند.

به بیان دیگر می‌توان این طور عنوان کرد، که در مشاورین جوان فعالیت موثر کاری و خدمت رسانی به مردم را که تعهد بلند مدت به کار است دیده نمی‌شود. این فکر با شتابزدگی به عامل جدایی بین دولت و نخبگان تبدیل شده است، که تنها حاصل آن بار مالی زیادی است که بر دوش دولت تحمیل شده است.

در همین خصوص چندی پیش نیز رئیس جمهور از شکست ایده مشاوران جوان که قرار بود یکی از دستاوردهای مهم دولت نهم به شمار رود گفت: آنچه را از مشاوران جوان می‌خواستیم تاکنون اجرایی نشده است.  هدف من از تشکیل گروه مشاوران جوان این بوده که آنها پلی برای ورود جوانان به سیستم اجرایی کشور باشند که موفق نبودیم.

با وجود اعتراف دولت و شخص رئیس جمهور به ناکارآمدی طرح مشاورین جوان این سوال مطرح می‌شود که چرا دولت با وجود شکست این طرح هنوز اقدامی جهت توقف آن صورت نمی‌دهد؟

اگر امروز که این طرح با شکست مواجه شده جلوی آن گرفته نشود چندین سال دیگر این جوانان تبدیل به آقازاده هایی خواهند شد که شاهد روی کار آمدن گروه جدیدی از مدیران نالایق قدرتمند سیاسی خواهیم بود.

در همین خصوص گفتنی است شهردار تهران نیز پس از فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر عدم استفاده از عناوین بی محتوا برای جوانان، بخش مشاورین جوان این نهاد را تعطیل کرد.

{لازم به ذکرست رهبر انقلاب نیز چندی قبل نارضایتی خود را از انتصابات دهن پرکن و پرطمطراقی که اخیرا در مورد برخی جوانان صورت گرفته اعلام کرده بودند. این خبر در سایت عدالتخانه منتشر شد که متاسفانه نه تنها با پذیرش مشاوران جوان مواجه نشد، بلکه انتشار آن نیز از سوی عدالتخانه و کیهان(به نقل از این سایت) با واکنش منفی آنها همراه بود! حذف این بخش از شهرداری نیز پس از اعلام این نارضایتی از سوی رهبر انقلاب صورت پذیرفت.}

منبع: فردا (با اندکی تخلیص)