هيأت مذهبي سکوي پرش احزاب نشود

توصيه مهم آيت‌الله مكارم شيرازي به مداحان:

ما با برگزاري مراسم عزاداري، به تمام عالميان اعلام مي‌داريم كه مدافع مظلوم و در جنگ با ظالمان جهان هستيم و اين نشان‌دهنده هدف عاشورايي در كشور است…وی بر جلوگيري از ورود آلات موسيقي به مجالس، خواندن سبك‌هاي مبتذل غربي، انجام كارهاي بدعت آميز و آسيب زدن به بدن در هنگام عزاداري، همچنين بر افزايش سطح آگاهي‌هاي مداحان تاكيد نمود.

در حالي که ماه محرم امسال با تب و تاب کانديداهاي مجلس و احزاب سياسي مقارن شده، آيت‌الله مکارم شيرازي در تذکر مهمي به مداحان تأکيد کرد: هيئات مذهبي نبايد سكوي پرشي براي بعضي از احزاب قرار گيرد و نبايد مجالس عزاداري مكاني براي تبليغ گروه خاص سياسي باشد.

به گزارش خبرگزاري فارس، آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي در ديدار مداحان سراسر كشور با ايشان، با بيان اينكه كربلا يك حادثه نبوده و بلكه يك جريان تاريخي بود، گفت: بايد قيام امام حسين(ع) و اهداف آن حضرت براي همگان تبيين شود تا كسي كربلا را تنها يك حادثه نداند.
اين مرجع تقليد با اشاره به هدف قيام عاشورا ادامه داد: ما با برگزاري مراسم عزاداري، به تمام عالميان اعلام مي‌داريم كه مدافع مظلوم و در جنگ با ظالمان جهان هستيم و اين نشان‌دهنده هدف عاشورايي در كشور است.

ايشان ضمن تأكيد بر اهميت هيأت‌هاي مذهبي افزود: هيأت‌هاي مذهبي احياگر مكتب تشيع هستند. در زمان‌هاي تاريك و خفقان زمان شاه اين هيأت‌ها بودند كه باعث زنده شدن مكتب اسلام شدند. در سايه هيئات مذهبي مردم اعتقاد ديني، اخلاق ديني، احكام ديني و مسائل ديني خودشان را ياد مي‌گيرند.

آيت‌الله مکارم شيرازي گفت: اگر اين هيأت‌ها به وظايف خود به درستي عمل كنند، آموزشگاهي بزرگ براي احياي مكتب اسلام است و به يقين مورد عنايت امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) خواهد بود. وجود هيأت‌هاي مذهبي در حال حاضر، مؤثر و وظايف آنها سنگين است.
آيت‌الله مكارم وظيفه هيئات را مهم و مقدس برشمرد و تأكيد كرد: بچه‌ها، جوانان و نسل‌هاي بعدي را به سوي هيأت‌ها دعوت كنيد و با روحيه هيأتي آشنا سازيد تا بتوانند در آينده پرچم عزاداري اهل بيت (عليهم السلام) را برپا داشته باشند.

ايشان حضور جوانان در هيأت مذهبي را سودمند و مفيد خواند و افزود: آينده نظام و اسلام و تشيع بوسيله جواناني كه در هيئات مذهبي با برنامه‌ريزي دقيق و شور و عشق خاصي شركت مي‌كنند، بيمه است و هرگاه جوانان از هيئات مذهبي دور شدند، بايد احساس خطر كرد.
استاد حوزه علميه قم با اشاره به برخي انحرافات در عزاداري‌ها گفت: بايد عزاداري به گونه‌اي باشد كه مكتب امام حسين(ع) را احيا كند و در آن جلسات مسائل اسلام و دين زنده شوند.
آيت‌الله مكارم شيرازي افزود: بايد در عزاداري‌ها نماز، زكات و قوانين اسلامي زنده شده و به مردم ارائه گردد.

وي با اشاره به برخي گفته مداحان در مجالس عزاداري گفت: نبايد به مردم در عزاداري چراغ سبز براي گناه كردن نشان داد، بلكه بايد آنها را از عذاب روز قيامت آگاه ساخت.
آيت‌الله مكارم شيرازي با بيان اينكه دشمنان امروزه از هر روشي براي ضربه زدن به اسلام تلاش مي‌كنند، اضافه كرد: محافل مذهبي بهترين مكان براي مبارزه با اين انحرافات است و بايد در اين گونه مجالس جوانان را با توطئه‌هاي دشمن آشنا نمود.

اين مرجع تقليد خطاب به مداحان و سخنرانان گفت: قداست ماه محرم و مجالس عزاداري را حفظ كنيد و با برخي گفته‌ها مجلس عزاداري را به انحراف نكشانيد.
وي با بيان اينكه مجالس عزاداري مكاني براي تبليغ نمايندگان نيست، گفت: نبايد مداحان براي يك گروه خاص و يا جناح سياسي در هيئات خود تبليغات كنند.

آيت‌الله مكارم شيرازي در پايان بر جلوگيري از ورود آلات موسيقي به مجالس عزاداري، خواندن سبك‌هاي مبتذل غربي در عزاداري‌ها، انجام كارهاي بدعت آميز و آسيب زدن به بدن در هنگام عزاداري، همچنين بر افزايش سطح آگاهي‌هاي مداحان تاكيد نمود.

تذکرات آيت‌الله مکارم شيرازي در حالي است که در سال‌هاي اخير برخي مداحان مشهور با ورد به بازي‌هاي سياسي و استفاده از امکان هيئات بزرگ، فضاي معنوي برنامه‌هاي سالار شهيدان را تحت تأثير گرايش‌هاي سياسي خود قرار داده‌اند.