برخي طلاب به مسايل سياسي آشنا نيستند

عضو شوراي عالي حوزه علميه قم:

وي با اشاره به آشنا نبودن برخي طلاب به مسايل سياسي افزود: اگر عالم برجسته در هر يک از علوم انساني داشته باشيم اما با سياست و اجتماع جهان امروز بيگانه باشد شخصي منزوي در جامعه خواهد بود و طعمه خوبي براي شياطين مي‌شود.

آيت‌الله مصباح يزدي گفت: آگاهي به مسايل سياسي، اجتماعي، شناختن دشمنان داخلي و شگردهاي آن از نيازهاي ضروري براي يک روحاني کارآمد است.

به گزارش ايسنا به نقل از مرکز خبر حوزه، رييس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) در پانزدهمين نشست انجمن فارغ‌التحصيلان اين موسسه تصريح کرد: تحول در حوزه به معناي عام، از پيش از انقلاب مطرح بوده و يک دهه پيش از انقلاب کساني بودند که براي تحول حوزه هم‌فکري داشتند و اقداماتي در اين زمينه انجام دادند که شهيد بهشتي طلايه‌دار اين حرکت تحول آفرين در حوزه بود.

وي با انتقاد از عدم اجراي برخي برنامه‌هاي پيش‌بيني شده حوزه افزود: هنوز به طور کامل همان برنامه‌هايي که در سال‌هاي اوليه انقلاب نوشته شد اجرا نشده است در صورتي که بايد ضمن اجرا شدن آنها نقص‌ها مشخص شود و با تجديدنظر برنامه‌اي کامل و ايده‌آل تدوين شود.

عضو شوراي عالي حوزه علميه قم، شناسايي کاستي‌هاي حوزه را در رفع کاستي‌ها مؤثر دانست و افزود: با استفاده از روش استقرا به کاستي‌هاي حوزه پي ببريد و با تهيه فهرستي از کاستي‌هاي حوزه برنامه ريزي و اولويت بندي کنيد تا بدانيد چگونه آنها را برطرف كنيد.

وي، ترسيم مهندسي حوزه را خدمتي بزرگ برشمرد و بيان کرد: اگر کساني به ترسيم مهندسي حوزه در برنامه‌اي درازمدت، ميان مدت و کوتاه مدت بپردازند، خدمت بزرگي به حوزه‌هاي علميه کرده‌اند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، ترسيم چشم‌اندازي براي حوزه را خواستار شد و افزود: وقتي هدف و استراتژي مشخص و خط مشي کلي تعيين شود، چشم انداز حوزه روشن مي‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبري، تحول در محتوا و مواد درسي حوزه را کافي ندانست و افزود: تنها با درس خواندن و تغيير محتوا و توسعه مواد درسي مشکل حوزه حل نخواهد شد، بلکه بايد دو نياز ديگر روحانيون يعني نياز سياسي، اجتماعي طلبه و تهذيب اخلاق و رشد معنوي مورد توجه برنامه نويسان حوزه باشد.

رييس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) درک زمان را يکي از نيازهاي طلبه امروزي دانست و افزود: اگر کارايي طلاب مد نظر است تنها يک سلسله معلومات نمي‌تواند آنها را کار آمد کند، بلکه درک زمانه و دشمن شناسي و آشنايي با مسايل سياسي و اجتماعي جهان و کشور نياز مبرم طلاب امروز است.

وي با اشاره به آشنا نبودن برخي طلاب به مسايل سياسي افزود: اگر عالم برجسته در هر يک از علوم انساني داشته باشيم اما با سياست و اجتماع جهان امروز بيگانه باشد شخصي منزوي در جامعه خواهد بود و طعمه خوبي براي شياطين مي‌شود.

عضو شوراي عالي حوزه، نياز سياسي و تهذيب طلاب را دو بخش جدي در برنامه‌ريزي حوزه ارزيابي کرد و افزود: کساني که در برنامه‌ريزي حوزه تلاش مي‌کنند بايد به اين دو نياز در کنار محتوا و مواد درسي توجهي ويژه داشته باشند.

وي، تهيه منشور و دورنمايي از لازمه‌هاي حوزه را خواستار شده و بيان کرد: کساني که مي‌خواهند در حوزه تحول ايجاد کنند ابتدا بايد بدانند حوزه چه چيزهاي لازم دارد، چه شاخصه‌هايي را دنبال مي‌کند و قله يک حوزوي و طلبه کجا بايد باشد.

مصباح يزدي به ويژگي‌هاي برنامه‌ريزان حوزه پرداخت و افزود: گستردگي معلومات آشنايي به شرايط زمان، نيت خالص و فداکاري از ويژگي‌هاي تدوين‌کنندگان و برنامه‌ريزان حوزه است.